DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 04. 2007.   #21
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default da malo razjasnimo

Citat:
Originalno napisao jablan
Kad sam rekao rezultate kampanje, mislio sam na rast prodaje samih proizvodâ (oko toga se sve vrti, zar ne)...
Pretpostavljam da ce nagradna igra svakako imati uticaja. Nas posao nije da je sprovodimo. Mi aktivnosti klijenta podrzavamo u oblasti komunikacije. Ali hajde da se ne vracamo na tu pricu, 12 strana diskusije je bilo sasvim dovoljno. Ova godina je jako zanimljiva za domaci internet pa ima dosta tema za razgovore.

Citat:
Off Topic:
Dobro bre, jel plaćate vi bluzmenu ovoliki reklamni prostor?
Mi ne radimo zakup reklamnog prostora Imao sam vec nekoliko upita na tu temu od osoba sa ovog foruma pa evo da i javno razjasnim. Niti imamo pristup budzetima za oglasavanje, niti planiramo na kojim lokacijama ce se vrsiti zakup, niti ga sprovodimo. O banerima govorim naravno.

Miloje

Poslednja izmena od Miloje Sekulic : 29. 04. 2007. u 22:17.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #22
Nikola Vavic
Scarface
Qualified
 
Avatar Nikola Vavic
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Lokacija: Karaburma
Poruke: 185
Hvala: 29
4 "Hvala" u 2 poruka
Nikola Vavic is on a distinguished road
Default

Sledeći put ću Vas kolega Bijeliću da pitam za mišljenje, ako budem dovoljno ljubazno nastupio možda ćete me častiti i jednom besplatnom reklamom s' Vaše strane, jer ako volite Koka Kolu verovatno volite i krem bananice.

Citat:
Originalno napisao mungos
Traljavo izveden u kontekstu da se iz aviona vidi da je viral.
Ja sam let tim avionom izgleda propustio... Ukoliko biste odvojili pet minuta Vašeg dragocenog vremena zamolio bih Vas da iskoristite blagodeti Interneta i pretražite nekoliko reči koje će Vam otkloniti sumnju da li sami putujete u tom avionu.

Ako pogledate utiske na drugim forumima gde se ista priča o ovome itekako proširila shvatićete da li je ovo uspešna ili ne uspešna kampanja i da li se o njoj priča u pozitivnom ili negativnom kontekstu.

Citat:
Originalno napisao mungos
Čitava postavka kampanje itekako ima smisla ali ja bih reko samo tri rječi: nostalgično, emotivno i jadno.
Čekajte, da li ima smisla ili je jadna? Ne znam kakav zaključak da izvučem iz ove zadnje rečenice pošto u prvom delu kampanja ima smisla a u drugom delu rečenice pominjete da je jadna.

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulić
Ako je mareting i PR tim Soko Starka "zavrteo" procu o promeni imena samo da bi podsetio potrosace na bananicu a bez stvarne zelje da se nesto zaista i menja - svaka im cast. Promena imena bananice je postala stvar o kojoj se prica a gde ces bolji nego sto je "word of the mouth" efekat
Citat:
Originalno napisao Peca
kako god, net bruji o cokoladnim bananicama
Citat:
Originalno napisao jablan
...bilo bi zanimljivo uporediti rezultate dve "onlajn kampanje" koje su se vremenski poklopile izgleda.
@jablan: Da, bilo bi zanimljivo. Kao jedan od uzoraka marketing efekta može se takođe uzeti pretraga gde se jasno može videti kako i ko je reklamirao Coca Colu a kako Soko Stark.

Promocija Coca-Cole

Kao što Miloje kaže, zvanična promocija nije krenula ali evo iz mog ugla male retrospektive kako je to teklo do sada:

Priča počinje sa tekstom na Biznisblogu sa atributom u naslovu koji je doličan nikome drugome nego dnevnim tabloidima tipa Kurir, koji da bi povećali tiraž uvek na naslovnu stranu uguraju "ekskluzivno", "spektakularno", "specijalno otkriće"...

Nakon toga autor pomenutog teksta prosledi vest na nekoliko foruma a njegovi "saborci" isto to prenesu na još nekoliko foruma i blogova. Iako niko ne zna o čemu se radi svi žele da učestvuju u ekskluzivi na srbijanskoj web sceni.

Nakon deljenja pozivnica i početničkih grešaka koje su od strane beta testera upućene dev timu CC portala on startuje nakon mesec dana i više puta prikazuje grešku na serveru nego normalan sadržaj iako je zvanično predstavljen novinarima.

Dakle, priču o CC je širilo nekoliko ljudi i to na forumima i blogovima koje uglavnom posećuje ista "publika".

Kvalitet samog sajta neću spominjati jer je izrečeno dosta toga na zaključanoj temi od 12 strana. Hteo bih samo da napomenem da ovo nije moje mišljenje o sveukupnoj promociji CC već o tome kako neko ko ovde kritikuje kampanju Štarka besplatno reklamira nešto što 90% foruma pljuje i plus o tome piše sa tolikim ushićenjem.

Promocija Štarka

Nakon odrađenog sajta neutralni ljudi su izneli dosta pozitivnih kritika na celokupnu ideju i realizaciju. Bila je tema i na DPT-u i verovatno se svi sećaju, mislim da je pokrenuo korisnik pcigre. Bilo je dosta pozitivnih kritika.

Nakon toga usledila je kampanja za promenu imena bananica koja je izazvala takođe ogroman buzz. I pored toga što se priča raširila po netu mnogo veći učinak je offline, ako iole malo bolje obratite pažnju kada se šetate gradom čućete utiske o ovoj akciji i dosta reči hvale a to je svakako najvažnije u marketingu.

Što se tiče buzza na Internetu, priču o Štarku su širili neki apsolutno neutralni ljudi koji nemaju nikakve veze sa organizacijom kampanje za promociju sajta ili za promenu imena bananica. Kada se pogleda broj ljudi koji se zaintresovao za priču o ovome dobija se utisak da je kampanja uspešna i da nije nimalo jadna kako bi neko hteo da je predstavi. Uspeh marketinga nije to kada nekoliko ljudi počne da zasipa ljude nekom informacijom već kada ti napraviš potez o kojem će drugi ljudi da pričaju, posao je mnogo kraći a učinak mnogo duži.

Mislim da je stvar jasna i da se ne treba previše zadržavati na ovoj temi, ipak je ovo forum IT profesionalaca i uvek će se naći neko ko će izneti dosta kritika na neki projekat i to je sasvim normalno. Vi ovu "mail" kampanju nazivate spamom, na drugim forumima ljudima se sviđa inicijativa itd. itd. itd.

Javio sam se na ovoj temi da bih "odbranio čast" cele ove kampanje (ne mislim na slanje ovih mejlova) i mislim da neki ljudi ne potrebno žele da je predstave neuspešnom, nadam se da ima i onih koji misle drugačije.
Nikola Vavic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #23
Veljko
...
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.09.2006
Lokacija: NBGD
Poruke: 180
Hvala: 28
2 "Hvala" u 2 poruka
Veljko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Veljko Pošaljite poruku preko MSN za Veljko
Default

Pazi,mozda si ti pogresno shvatio sve ovo.Mislim da niko nije ovde pljuvao reklamnu kampanju Soko Starka,vec samo ovo slanje mailova (spama).Ako je suditi po reakcijama na internetu izgleda da su oni koji su smislili i koji zele da odbrane ime Cokaladnih bananica uradili posao bolje od vas
Veljko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #24
Nikola Vavic
Scarface
Qualified
 
Avatar Nikola Vavic
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Lokacija: Karaburma
Poruke: 185
Hvala: 29
4 "Hvala" u 2 poruka
Nikola Vavic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Jackie
Ako je suditi po reakcijama na internetu izgleda da su oni koji su smislili i koji zele da odbrane ime Cokaladnih bananica uradili posao bolje od vas
Ko je uopste rekao da se menja ime... osim reklama za to
Nikola Vavic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #25
Veljko
...
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.09.2006
Lokacija: NBGD
Poruke: 180
Hvala: 28
2 "Hvala" u 2 poruka
Veljko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Veljko Pošaljite poruku preko MSN za Veljko
Default

Citat:
Originalno napisao Nikola Vavic
Ko je uopste rekao da se menja ime... osim reklama za to
Da,da, vi ste verovatno ocekivali ovakvu reakciju ljudi,pa ste krenuli u tu kampanju.Sve mi se vise cini da je i ovo slanje spama,vasih ruku delo
Veljko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #26
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Ja sam samo pitao da li onaj email potice iz Starka, nisam komentarisao prethodnu Starkovu kampanju.
Celokupno moje misljenje se odnosi samo na taj email.
Ako Stark nema nista sa tim emailom - onda ni moji komentari nemaju veze sa Starkom...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #27
pcigre
Miloš Vučić
Grand Master
 
Avatar pcigre
 
Datum učlanjenja: 11.08.2006
Lokacija: Niš, Serbia
Poruke: 786
Hvala: 106
33 "Hvala" u 20 poruka
pcigre is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za pcigre Pošaljite poruku preko AIM za pcigre Pošaljite poruku preko MSN za pcigre Pošaljite poruku preko Yahoo za pcigre Pošaljite poruku preko Skype™ za pcigre
Default

Nego osobe koje su dobile e-mail, od koga ste ga dobili?

Ja sam ga konkretno dobio od 3 "poznanika"...

Cisto me zanima ko su vasi "senderi". Prijatelji ili spam neznanci?
__________________
Kotler je bio u pravu. Ko radi srcem nema konkurenciju.
pcigre je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #28
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Prijatelji...
Zato i rekoh na pocetku, kako ljudi nasedaju na lancana pisma...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #29
Veljko
...
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.09.2006
Lokacija: NBGD
Poruke: 180
Hvala: 28
2 "Hvala" u 2 poruka
Veljko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Veljko Pošaljite poruku preko MSN za Veljko
Default

Neznanci i prijatelji,dobio sam tacno 5 mailova,dva od ljudi koje znam,i 3 maila od nekih koje ne poznajem.
Veljko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2007.   #30
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Postavka čitave priče je u suštini veoma prosta. Imaš 50 godina star proizvod koji se očigledno više ne prodaje tako dobro kao nekad u eri Đorđa Marjanovića i Zdravka Čolića, jer ova nova "FANCI" generacija potrošača samo guta ove "okupatorske" **** prozvode (citiram: "Ustvari taj "pojedinac" ne jede Cokoladne Bananice, nikada ih nije jeo,
odrastao je na TWIX-u MARS-u M&M-u...")

Pitanje kako skrenuti pažnju potrošača na već zaboravljeni proizvod? Podariti mu novu mladost u vidu novog imena ili još bolje, tamo u nekoj Americi mjenjali okus jednog proizvoda pa se potrošači pobunili, ne damo stari okus. Ajmo mi sad da isto to uradimo sa imenom, igrajući na kartu:

- emocija ("Necu Vam reci da od malena kako udjem u radnju prvo sto potrazim je Cokoladna Bananica")
- nostalgije za nase ljude u rasejanju ("Kad izlazim iz zemlje I ulazim u avion ja nosim Cokoladne Bananice. kada me put povede u neku bivsu Yugoslovensku republiku ja im mamim "penu na usnama")
- starog dobrog srpskog inata ("ne nudim ih , cicija sam, pa sta")
- porodicne tradicije ("U mojoj familiji smo generacijski kupovali Cokoladne Bananice, sa svim devojkama sa kojima sam izlazio jeo sam Cokoladne Bananice, Sada moja supruga I moj sin jedu Cokoladne Bananice.")
- srpske tradicije ("Cokoladna Bananica moze da stane pored Ajvara, Tursije, Kajmaka, Sljivovice, Kneza Milosa I da je ne bude stid..")
- jada ("Nije on sam kriv, kolektivno ste krivi.. pa zar niko zdravog razuma nije digao glas protiv toga ? Zar nemate nikoga ko se iole razume u marketing ? Da necete mozda sutra SMOKI da nazovete FLIPS Huh")

Sa aspekta osmišljavanja same kampanje ništa spektakularno, postupanje po klasičnoj proceduri kad se radi o zaboravljenim asovima

A ovaj wannabe-mungos sam potvrđuje ovo što sam iznad napisao

Citat:
Originalno napisao Nikola Vavic
Ko je uopste rekao da se menja ime... osim reklama za to
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
.hr spam misk0 e-Business 1 17. 01. 2007. 21:13
Sta je spam? misk0 Opušteno 26 01. 11. 2006. 11:08
Internet marketing tematika u marketing časopisu Taboo Dragan Varagić Marketing i SEO 0 17. 08. 2005. 12:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:12.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.