DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 10. 2005.   #1
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default 10 Web dizajn grešaka za 2005.-u

Jakob Nielsen je, već tradicionalno, predstavio 10 Web dizajn grešaka za ovu godinu, koje bi po njegovom mišljenju Web profesionalci trebali da izbegavaju. Ovaj put, Nielsen se odlučio da do rezultata dođe putem ankete među pretplatnicima njegovih novosti, što možda i nije najbolje rešenje s obzirom da su pretplatnici useit-a veliko većinom profesionalci, tako da ne mogu da potpuno "gledaju" iz ugla korisnika.

Kao što se može videti iz uvoda, radi se Web dizajn problemima sa strane usability-ija. Deo navedenih Web propusta je svakako nezanemarljiv, kao što je problem čitljivosti (veličine i skalabilnosti ekranskog prikaza teksta) ili nestandradni prikaz linkova, ali može se primetiti da se deo navedenih grešaka ne može uzeti kao drastičan usability problem, kao što je upotreba Flash-a ili navod u vezi upotrebe fotosa na Webu.
Citat:
Originalno napisao Jakob Nielsen
The worst mistake is when a user clicks the "enlarge photo" button and the site simply displays the same photo.
Ovo se svakako ne može svrstati u Top 10 Web problema.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2005.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Avoid JavaScript or other fancy techniques that break standard interaction techniques for dealing with links.
There goes AJAX

Koliko se secam jednom sam napisao sta mislim o Jakobu Nielsenu i analizirao njegov pristup web usability. Ukratko, neke stvari su korisne, a sa nekima ne mogu da se slozim ni 1 promil. Ali dobro, on je samo-proklamovani web usability guru i verovatno ga ljudi slusaju. Mislim da je to postao na taj nacin sto je prvi posvetio najvecu paznju web usability i napravio celu frku oko toga. To ne znaci da je uvek u pravu.

Dok sam citao knjigu jos uvek se secam izjave "linkovi moraju da budu plave boje jer se korisnici nece snaci ako su bilo koje druge boje - navikli su na plavo".

Bull****.

Naravno, ovom priliko necu da pricam o stvarima sa kojima se slazem, vec naglasavam samo one druge.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2005.   #3
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Gro problema lezi u tome da smo mi (mozda?) i dalje vrlo bias-ovani u tom pogledu. 80% web populacije koja koristi Internet on regular/daily bases je iz razvijenih zemalja (gde, jelte, svako ima broadband) i veze nema sa IT-jem, odnosno vole da im je sve onako kako su "navikli" da bude. Pogotovo stariji ljudi. Zaista me ne bi cudilo da su izdresirani da kliknu samo na ono sto je "podvuceno plavim". Jednostavno ne razmisljaju, niti ih uopste interesuje da menjaju navike.

Mi nekako (bar mi se tako cini) ocekujemo da ako covek koristi racunar i ima internet, automatski poseduje neki promil IT obrazovanja i ne pada na te fore "link mora biti plav i podvucen da bi se video".

U toj konstelaciji web je samo mesto da se nadju potrebne informacije / usluge / proizvodi i taj gro ljudi verovatno nikad nije pomislio "wow, kakav divan sajt". To im je jednostavno van fokusa... Ovi guideliness se prakticno odnose na sajtove kojima je ciljna grupa non-IT populacija i tu je svako slovo koje je Nielsen napisao na svom mestu. Cilj je, naravno, zadrzati posetioca sto duze na sajtu i navesti ga da ostvari vas cilj (registruje se, kupi nesto, blabla), i tu dolaze najvise do izrazaja upravo takvi elementi. Hoces nesto da istaknes, moras da lupis xx-large font na drecavo-zutoj pozadini i debelim okvirom, etc...

Kao i dizajn samog Windowsa uostalom - ako hoces da snimis/odstampas dokument, nema ti tu sta da razmisljas kako se ta opcija zove i gde se u menijima nalazi... Niti te interesuje neki istripovani fancy front-end dizajner koji je smislio da nazove opciju "Store" umesto "Save" i da je smesti u "Options" umesto u "File"...to je jednostavno to...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 12. 2005.   #4
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Da ali plavi linkovi nemaju blage veze. Ljudi koji posecuju moj sajt uglavnom nisu web gurui a Conversion Ratio mi je 58%. Da, samo oko 42% mojih posetilaca napusti sajt nakon sto otvori prvu stranicu, pa o njemu i njegovom 'Usability' mogu da kazem da nema blage veze! Bas bih voleo da vidim Conversion ili Bounce Ratio cifre sa njegovog sajta, koliko ljudi pobegne cim ga vidi!
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #5
Vladimir Nikolic
član
Certified
 
Avatar Vladimir Nikolic
 
Datum učlanjenja: 18.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 61
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Vladimir Nikolic is on a distinguished road
Default Plave boje

Slažem se da link ne mora da bude plave boje.
Ja sam pokušavao da se držim njegovih pravila, ali neke (poput ove) mi se čine malo preterane.

Pored toga, sajt http://www.useit.com mi uopšte nije privlačan i pokušavam da ga što manje korisitm kao izvor informacija.
Razlog broj jedan je da ima dosta nepotrebnih predloga.
Drugo, sajt nije pregledan. Mogu da budem i 2 sata na sajtu (što sam i nekad činio) i opet se pitam: "Da li sam sve video? Ima neki deo gde nisam bio?"
Nema neku preteranu strukturu koja olakšava čitanje i ima dosta In-Text-Links što je dokazano kao veoma neefikasno. Vi onda jednostavno skačete od jedne stranice na drugu i brzo izgubite pregled.

Sa poštovanjem

Nikolić Vladimir
__________________
Limundo (Srpski za aukcije) / Kupindo (Tvoja robna kuća)
Limundo Cash (Jedna briga manje)
Vladimir Nikolic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

i nema ogranicenu sirinu texta, a time krshi jedno od osnovnih pravila dobrog dizajniranja texta, da treba da bude izmedju 7 i 12 reci po liniji da bi citanje bilo prijatno... tako da meni taj lik malo skace sam sebi u usta, nisam bas neki obozavatelj...samo jos jedan "konsultant" koji je uspeo da uzme ogromne pare koristeci "modne trendove" u tehnologiji i prodajuci maglu (a cudo jedno koliko takvih likova ima u opticaju i kako svi uspevaju da zaradjuju odlicno govoreci ljudima ocigledne stvari...ali to je vec za neku drugu temu...)

A sto se linkova tice, mislim da nije toliko bitno da je bas plava, koliko da je upadljiva i da se koristi samo za linkove i nista drugo...moze i samo boldovan text, ali onda nista drugo ne sme da bude boldovano... mada mislim da je ipak underline najbolja stvar, tu nema greske, cim je nesto podvuceno na to se klikce...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 18. 02. 2006. u 17:50.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 02. 2006.   #7
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Ma da... nesto razmisljam... na sajt mozes nabaciti bas sta zelis i opet postici da se valjano degradira u screen readeru, nekom praistorijskom browseru ili na mobilnom. Tipican primer su veliki sajtovi, npr. Yahoo, koji se izuzetno prilagodjava user-agentu (a da sam nije ni validan po W3C "standardima"). Moramo da porazmislimo da li pisemo validan (X)HTML i brinemo o accessibility iz nekog valjanog razloga ili samo zato sto je to u modi. Svakako, dobro je da je kod i validan, ali to nije opravdanje za ruzan i siromasan sajt (a useit.com je ruzan i prenatrpan)
Dakle, validan markup, accessibility i sve ostalo ne moze da bude cilj sam po sebi vec moze da dodje samo uzgred, kao slag na tortu, ako mogu tako reci.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #8
fuzzylogic
član
Na probnom radu
 
Avatar fuzzylogic
 
Datum učlanjenja: 12.03.2006
Lokacija: NY/Bg
Poruke: 32
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
fuzzylogic is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za fuzzylogic Pošaljite poruku preko AIM za fuzzylogic Pošaljite poruku preko MSN za fuzzylogic Pošaljite poruku preko Yahoo za fuzzylogic
Default

Ljudi masovno prave pogresnu pretpostavku da ako hoce da naprave "pristupacan" sajt, tj sajt koji postuje sva ta pravila usability-ja, da taj sajt mora da bude vizuelno siromasan i generalno, da koristi sto manje (ili nista) od tehnologija koje su se pojavile posle 1995.

To je notorna glupost. Moze sasvim lepo da se postigne i jedno i drugo, kljuc je koristi zdrav razum i staviti se u poziciju korisnika kada se sajt dizajnira. Ako pazite na usability to ne mora da iskljuci ni upotrebu flasha (u granicama razuma i dobrog ukusa, jelte) a kamoli neceg "normalnijeg" kao sto su slike itd.

Citah neki dan clanak koji pokusava da definise "sta je zapravo 'usable'?", i dolaze do jako dobre definicije da je to ono sto radi onako kako ocekujemo da radi. A to je dalje sasvim subjektivno... nekome su to plavi linkovi, nekome zuti na tufnice.
fuzzylogic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao fuzzylogic
Citah neki dan clanak koji pokusava da definise "sta je zapravo 'usable'?", i dolaze do jako dobre definicije da je to ono sto radi onako kako ocekujemo da radi. A to je dalje sasvim subjektivno... nekome su to plavi linkovi, nekome zuti na tufnice.
subjektivno je kad gledas pojedine posetioce, ali ta definicija bi morala da se prosiri na "ono sto radi kako VECINA ocekuje", jer tebe ipak zanima da ti vecina korisnika bude zadovoljna. A verujem da mnogo vise ljudi smatra da je odgovarajuca boja za linkove plava, nego zuta na tufnice, zar ne ?

Mada sa ostatkom onoga sto si napisao se skroz slazem, ljudi poput Nielsena preteruju. Takodje, sto rece bojan, mnogo ljudi robuje validatorima, koji su ipak zamisljeni kao pomoc developerima, a ne nekakav vrhovni sud. Recimo upotreba class atributa za skriptovanje (dodavanje onclick handlera i slicno).. Meni se daleko vise svidja da stavim custom atribut u tag, nego da u class stavljam klase koje sluze iskljucivo za javaskript (nemaju CSS dodeljen). Tako mi je mnogo cistije kodiranje, a i mnogo mocnije fore mozes da radis(posto custom atributa ozes da dodas koliko volis, a klasu imas samo jednu)....Ali onda dobijes xhtml koji nije validan.. ok, i sta sa tim? Dok god to radi u svim browserima i radice u svim buducim verzijama, mislim da to sta validator misli o tome nije toliko bitno...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #10
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Ivanhoe, ti možeš da dodaš više referenca na klase u class atribut hmtl tag-a. To je standardni trik za markiranje događaja kad ne znaš koji sve elementi mogu da okinu događaj.
Kôd:
...
if (collection[i].className.match(/\btrigger-me-baby\b/)) {
...
}
...
<a class="menu bla dza-bu trigger-me-baby">It works!</a>
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Sinhronizacija baza [MSSQL 2005] dee SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 9 13. 09. 2009. 14:48
MSSQL 2005 Express i UTF-8 Nick SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 4 18. 09. 2006. 22:06
Gde podvući crtu sa prikazivanjem grešaka bluesman Programiranje 23 02. 08. 2006. 15:03
2005. g. 0.5 miliona EUR za oglašavanje u Srbiji Dragan Varagić Marketing i SEO 4 08. 05. 2006. 09:03
Sumiranje 2005 bluesman Opušteno 3 31. 12. 2005. 00:02


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:29.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.