DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 11. 2008.   #21
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Filipe ti ne razumes uopste kako Hamachi radi. Pa covece on ti daje DODATNU IP adresu iz tvoje (ili moje) Hamachi mreze (VPN = virtual private network).

Moj kompjuter trenutno ima 2 adrese:

[...]

I moj i tvoj kompjuter ce se lepo videti u toj 5.x.x.x mrezi, sve sa imenima koja im dodelimo (nickname).
Могуће да не разумем како ради, нисам ни тврдио да разумем.

Ево добјасним како Перица (тј. јорс трули) замишља целу ту скаламерију, пошто ми из твоје поруке изгледа да нисам лепо објаснио шта ми је ту нејасно.

Ако ћемо строго технички да посматрамо ствари, рачунар нема ИП адресу. ИП адреса се додељује мрежном интерфејсу који се користи за слање и пријем ИП пакета. Кућни рачунари често имају само један мрежни интерфејс, па се често колоквијално каже да „рачунар има ИП адресу“, иако је то строго узев нетачно.

Кад покренеш Хамачи, он направи ВПН, дода нови мрежни интерфејс за тунеловање и постави нову руту у табелу за рутирање за приватну подмрежу. То је оно што сам установио методом гледања, и то се не разликује од уобичајеног начина за успостављање виртуелне приватне мреже.

Хамачи је згодан за повезивање рачунара који су на различитим мрежама, од којих је свака користи нат, јер се оба рачунара као клијенти повезују на трећи сервер, који је гарантовано доступан. Сличан штос користи скајп, тако да ту нема ништа изненађујуће.

Међутим, ту се, колко разумем (а могуће да грешим), Хамачијев задатак завршава. Он обезбеди мрежни интерфејс и мрежну руту, али не и начин да ја аутоматски знам која је ИП адреса интерфејса на удаљеном рачунару. Јесте, она је 5.x.y.z, али шта је x, y, z?

У оних неколико пута колико сам пробао да се повежем, учинило ми се да тунеловани интерфејси не добијају увек исте ИП адресе, што ме оставља с питањем: ако старамајка укључи рачунар с оне стране и окачи се на Хамачи, како да сазнам ИП адресу коју користи мрежни интерфејс с оне стране ако не: 1) позовем старамајку и питам (посебан проблем: како да јој објасним шта је то ИП број) или 2) прескенирам цео опсег додељене ми подмреже тражећи неки „живи“ ИП. Обе ове могућности долазе у обзир, али да напоменем да преферирам аутоматизовано решење.

Стандардно решење за ово питање је (динамички) ДНС, и у том сам контексту поменуо но-ип.орг. Колико видим из твоје поруке, Хамачи има неки механизам „никнејмова“ који ми није познат, па ми није ни јасно како да објасним свом рачунару како да никнејм претвори у ИП адресу.

Како дакле да, ако имам Хамачијев „никнејм“, сазнам који ИП број води до старамајкиног рачунара? То се Перица питао кад је писао ону поруку изнад. Вероватно је решење просто, ал га нисам видео. Напомињем да још нисам направио исцрпан експеримент, па је врло могуће да сам нешто пропустио.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.

Poslednja izmena od filmil : 10. 11. 2008. u 12:05.
filmil je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 11. 2008.   #22
filmil
хардвераш
Qualified
 
Datum učlanjenja: 04.01.2007
Lokacija: Маунтин Вју, САД
Poruke: 117
Hvala: 4
25 "Hvala" u 10 poruka
filmil is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Pa ni sistem koji ja koristim (Vista) ne mora da se osigurava na promenu hardvera. [...] Ništa drugo nisam imao na umu, ne umišljaj
Не знам дал ћеш да ми верујеш, али појма немам о каквом умишљању говориш. Овај сам тред схватио као говорну вежбу на тему „како направити мало развојно окружење за кућну радиност или мању фирму“, па сам одговарао из те визуре. Јел то у реду?

Ако си мислио да инсинуирам нешто у вези односа линукса и виндовса, јок брате. Само сам додао у причу начин на који сам решио ствари код куће. Нисам рекао да је најбољи, нисам рекао да имам искуства са другим решењима; само сам рекао да мени ради добро, и описао сам укратко шта сам урадио.

Citat:
E sad, ako sumnjaš na ljude kojima si odobrio pristup na tu svoju mrežu, onda rekoh - klijent se stavi na sistem koji je pod VM. Ili im jednostavno ne daš pristup na mrežu, kad su već sumnjivci
Не то. Има људи који не воле да им подаци иду преко треће странке која може да има увид у податке, па сам напоменуо да поразмисле и о томе. Лепо Хамачи обећава, ал јел они дају сорс, па да ми видимо дал је истина то све што обећавају? Мене баш брига за сигурност везе са хамачијем јер би ми та веза служила да притиснем гумб или два уместо старамајке с оне стране интернета. Али некој хипотетичкој фирми (реко ОП да је за пројекте) можда је битно. Ако нема никог коме је битно, онда занемарите дотичну примедбу.

Citat:
Vidiš ti to. Šaznam, ja sa Hamachi klijentom celo vreme vidim IP adrese ostalih u toj mreži. Ovde klijent izgleda kao npr. ICQ i piše i IP adresa za druge kompjutere. Šaznam kako je kod tebe Možda nešto propuštam pošto sam tek probao isti?
На линуксу је у питању један једини програм из командне линије. Кажеш нешто као hamachi start, па hamachi login (заборавих тачан редослед ал то ваљда није ни битно) и то је то.

Нисам приметио ништа што ми говори о другим рачунарима који су окачени на ВПН и ИП бројевима њихових мрежних интерфејса.

Само сам установио да се појавио нови мрежни интерфејс (tun0) и нови унос у табелу за рутирање за мрежу 5.0.0.0/8. Можда под виндовсом даје више података, ал под линуксом то је све што сам засад пронашао. Погледаћу да ли има још нешто па ћу да јавим.

ф
__________________
Рад је створио човека. Рад ће га и уништити.

Poslednja izmena od filmil : 10. 11. 2008. u 12:32.
filmil je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Server ili VPS, ali... miljant Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 9 25. 10. 2010. 01:01
MySQL server has gone away bluesman SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 7 13. 07. 2010. 12:59
Server za striming!? DJ_IGGY Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 0 14. 04. 2007. 19:54
SMS server chux Komunikacije 11 19. 08. 2006. 23:10
Server vs. UTF-8 Milos Vukotic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 18 02. 02. 2006. 00:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:29.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.