DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Komunikacije
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Komunikacije VOIP (Voice Over IP), handheld, Instant Mesengers, protokoli, P2P...ICQ, Jabber, MSN, ...

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 12. 2009.   #1
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default Ratel upozorava na prevaru putem servis 7474 !!!

Ratel se konacno oglasio povodom prevare koja je kulminirala ovih dana ispostavljanjem postpaid racuna za prosli mesec kod sva tri mobilna operatera.
Servis je dovodjenjem u zabludu, korisnike i njihove racune svaki mesec zaduzivao u proseku za 1500-2000 rsd, odnosno skidao kredite prepaid korisnicima - na nacin da je ispostavljao wappush sms poruke koje su naplacivane samom isporukom na korisnikov telefon.
Nadam se da ce i tuzilastvo reagovati.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #2
SSpin
profesionalac
Qualified
 
Avatar SSpin
 
Datum učlanjenja: 30.03.2008
Poruke: 152
Hvala: 139
15 "Hvala" u 11 poruka
SSpin is on a distinguished road
Default

Mislim, krajnje je vreme bilo...
__________________
.:: biZbuZZ - IT Seminar ::.
SSpin je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti takav jedan servis. Koliko sam ja uspratio celu tu priču, razne žalbe i (polu)zvanična obaveštenja, mislim da ovde ipak nema elemenata za krivičnu odgovornost. Korisnik po registraciji sam unosi svoj broj telefona i potvrđuje da je saglasan sa uslovima servisa koji stoje na strani (ljudi se žale da je napisano "sitnim slovima", ali je ipak napisano). To na kraju rade i banke i svi ostali, zavuku neku pravnu terminologiju koju niko normalan ne može da razume a narodski rečeno znači "možemo da radimo šta hoćemo kad hoćemo".

Organizator tog servisa je ispoštovao sve što je u uslovima, napisao je pravila učešća, način prijavljivanja i način odjavljivanja i sve funkcioniše kako je predviđeno. Ja sam imao sličan problem sa detetom koje se prijavilo na sličan servis (više informacija na ovom postu) i sve što sam mogao da uradim je da pošaljem STOP keyword - sve je bilo po propisima i svaka moja žalba bi mogla eventualno da se svrsta u kategoriju "emotivne".

Zato u nekim zemljama EU postoje striktni propisi ne samo šta mora da piše u uslovima ovakvih SMS servisa već se precizira i pozicija pa čak i veličina slova. Kazne za nepoštovanje uslova su drakonske, a u ovom slučaju ne vidim šta je dotični servis pogrešno uradio - nije prekršio ni jedno postojeće pravilo (osim moralnih, ali to je ionako individualno).

Šta u stvari hoću da kažem? Pravila omogućavaju da se ovakve stvari pojavljuju i da sve bude "po proceduri", a da se to ne bi ponavljalo moraju da se menjaju pravila organizovanja ovakvih servisa kao i dodeljivanja kratkih brojeva.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 13. 12. 2009. u 17:01.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #4
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Ako ne postoji pravilo obavezne potvrde sa telefona slanjem confirmation SMS-a, onda bi to moralo da bude prvo što bi trebalo dodati.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #5
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

postoji potvrda, i funkcionise tako sto korisnik na sajtu unese ID kod koji mu stigne na SMS.
tek tada se pare skidaju.

ovo mu dodje kao idealni IQ test...
softver za izracunavanje IQ-a ne mora uopste ni da ga racuna.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Peca za poruku:
Staro 13. 12. 2009.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ipak oni koji su se zeznuli, ako ovde ima takvih, treba da se zale, jer je (ako ima dovoljno zalbi i pritiska) politika telekoma, a verovatno i drugih provajdera da progleda korisnicima kroz prste u slucaju ovakvih situacija... znam da su svojevremno kad su bili aktuelni oni programi sto preko modema okrenu neki broj u Africi mnogo takvih racuna oprosteno, iako za to nije bil nekog pravnog osnova...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #7
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Drago mi je da se tema pocela razvijati i na ovom forumu, a evo i zasto. Imao sam licni motiv da pokrenem temu jer je zrtva ove prevare i moj desotogodisnji decak...odnosno moj kucni budzet.
Uglavnom vam je poznato kako sistem funkcionise ali cu ipak da sumiram:

Jedan od poplave banera za resavanje IQ testa na kojima postoji ili ne postoji obavestenje o ceni (ovo je vrlo vazno i imamo dokaze za ovo...ako pratite temu na forumu ES - "7474 prevara...!!!) , vodi vas na sajt na kome vam je ponudjeno da resite test a potom ako zelite pogledati rezultate, platite 150 din putem sms. Dakle osnovna ponuda je resavanje testa! Ok...spreman sam da platim, unosim broj i dobijam aktivacioni kod da mogu otvoriti stranicu sa rezultatima. Hipoteticki prethodno sam procitao "one sitno stampane uslove...koji gle cuda pocinju istom recenicom kao i uvodni tekst samog sajta (to sam vec procitao...sto da citam dalje!!!) - PREVARA! Resavanjem postajete clan nekakvog kluba - OK.
Dalje u tekstu postoji mogucnost pretplate na neke servise...mp3, pozadine, ringtonovi i sl. U redu, necu da se pretplatim na te usluge...jer te usluge su dodatne posto nisu jasno istaknute i nisu u glavnoj ponudi. Ako zelim te usluge valjda ce me pitati u nekom dijalog prozoru da li zelim i to! (PREVARA!)
Ajde da pogledam i "uslove...." - link na samom dnu stranice!
Ako ima pravnik u ovoj zemlji ili obican zdravorazumski covek koji iz ovih uslova moze zakljuciti da ce mu mesecno slati neke poruke po 150 din...obevestite me.(PREVARA!)

Dakle resavanjem testa i pregledom rezultata vi ste se pretplatili na mesecni servis od 10-tak poruka po ceni od 150 din po poruci a da je ni ne otvorite.

OVO NIGDE NE PISE JASNO I NEDVOSMISLENO!!!

IZGLED SAJTA...u gornjem redu su poslagane zastave raznih zemalja, valjda kao asocijacija na linkove ka tim zemljama u kojima se takodje ovaj test resava. Cudno...ni jedan link ne postoji! (PREVARA!)

Pozicija "nazovi uslova"...na monitorima manjih rezolucija se ili uopste ne vidi ili vidi tek delimicno prvih par redaka.(PREVARA)

Da ne bih bas sve otkrivao kako je ova prevara perfidno (ali ipak naivno uradjena) uputicu vas jos samo na Odluku Ratela koja je jasna i glasna povodom ovakvih servisa i isticanja cene i upotrebe vrste, velicine i boja fontova...prosudite sami.
To je sto se tice regularnosti.

Sto se tice neceg ozbiljnijeg koje sam ja pokrenuo...a to je vec podneta krivicna prijava protiv ljudi iz FUN TELECOM doo i odgovornih ljudi u sva tri provajdera, citiracu vam samo cl. 208 Krivicnog zakonika RS:

Prevara
clan 208.
(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku
korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem cinjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tudje imovine nešto ucini ili ne ucini, kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
(2) Ko delo iz stava 1. ovog lana uini samo u nameri da drugog ošteti,
kaznice se novcanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(3) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog clana pribavljena imovinska korist ili
je naneta šteta u iznosu koji prelazi cetristopedeset hiljada dinara, uinilac ce se kazniti zatvorom od jedne do osam godina.
(4) Ako je delom iz st. 1. i 2. ovog clana pribavljena imovinska korist ili
je naneta šteta u iznosu koji prelazi milion i petsto hiljada dinara,
ucinilac ce se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

Ne morate imati pravnicko znanje...procenite sami da li je ceo koncept igre i sajta nedvosmisleno sacinjen da izazove ZABLUDU kod korisnika!?

Pravnik sam po obrazovanju i bivsi advokat u NS...a unazad deset godina sam "zalutao" u IT, tako da se osecam vise nego kompetentan da ovu stvar isteram do JAJA. Sto bi rekli kao kec na...!

Suze mog prevarenog decaka nemaju cenu!!!

Tema je jako razvijena na Elitesecurite sajtu i mozete se detaljnije upoznati sa njom...posebno ne malim brojem slucajeva gde ljudi nisu resavali nikakav test, niti su bilo gde ostavljali svoj br. telefona, niti su unosili bilo kakve sifre.
Ima i moguce objasnjenje, kako je moguce hrpu telefonskih brojeva upariti sa kodom ili sifrom koju generise prevarantska firma.

Postoji i indicije kako se generisu brojevi putem Facebooka i veceg broja grupa sa hiljadama!? clanova.

A ja bih vas ovde zamolio da takodje razvijemo temu....vise u pravcu, kako se organizovati i stati na put ovakvim lopuzama...znanje koje je na ovom forumu skoncentrisano je nemerljivo.
Postujte sve relevantne linkove i adrese koje imate rzanih drzavnih, nevladinih i drugih organizacija, medija, strucne javnosti isl...da pomognete ostecenima da formiraju javno mnenje.
Mnogo bi pomoglo svim jadnicima koji sastavljaju kraj sa krajem a onda se nadje lopuza da ih dodatno ojadi. Drzava, i mediji jedva da se oglasavaju....potrebna je odredjena kriticna masa javnog mnenja koja ce se otvoreno suprotstaviti ovome.

Izvinjavam se na duzini posta
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #8
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
postoji potvrda, i funkcionise tako sto korisnik na sajtu unese ID kod koji mu stigne na SMS.
tek tada se pare skidaju.

ovo mu dodje kao idealni IQ test...
softver za izracunavanje IQ-a ne mora uopste ni da ga racuna.
Peco...mislim da si dovoljno inteligentan da ukapiras da su najvece zrtve ovih lopuza deca...njima se krediti tope a ne smeju roditeljima ni da prijave niti znaju kako da obustave servis slanjem STOP poruke!
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!

Poslednja izmena od 3banchi : 13. 12. 2009. u 17:56. Razlog: dopuna
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" 3banchi za poruku:
Staro 13. 12. 2009.   #9
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku

Organizator tog servisa je ispoštovao sve što je u uslovima, napisao je pravila učešća, način prijavljivanja i način odjavljivanja i sve funkcioniše kako je predviđeno. Ja sam imao sličan problem sa detetom koje se prijavilo na sličan servis (više informacija na ovom postu) i sve što sam mogao da uradim je da pošaljem STOP keyword - sve je bilo po propisima i svaka moja žalba bi mogla eventualno da se svrsta u kategoriju "emotivne".

Zato u nekim zemljama EU postoje striktni propisi ne samo šta mora da piše u uslovima ovakvih SMS servisa već se precizira i pozicija pa čak i veličina slova. Kazne za nepoštovanje uslova su drakonske, a u ovom slučaju ne vidim šta je dotični servis pogrešno uradio - nije prekršio ni jedno postojeće pravilo (osim moralnih, ali to je ionako individualno).
Pogledaj pravila Ratela
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2009.   #10
Milos Micic
magla diler
Qualified
 
Avatar Milos Micic
 
Datum učlanjenja: 13.02.2007
Poruke: 168
Hvala: 69
18 "Hvala" u 13 poruka
Milos Micic is on a distinguished road
Default

Skoro je techcrunch pisao o slicnoj prevari na zynginim igrama,ista prica kao i ovde.
Milos Micic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
DOO i plaćanje putem interneta Petar Marić e-Business 11 27. 08. 2010. 13:41
Potpisivanje ugovora elektronskim putem Gargoyle e-Business 4 08. 04. 2008. 12:38
Provjera korisnika putem SMS-a zira Planiranje i usability 9 18. 09. 2006. 12:10
O oglašavanju putem Interneta u Politici Dragan Varagić Marketing i SEO 10 04. 10. 2005. 12:51


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.