DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 04. 2008.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Kada se predomisliš vratiš opcije koje si izmenio i mirna Bačka.
Izmenis 10 opcija, pa hoces da vratis kako je bilo i moras da ides nazad svih 10 da vracas pojedinacno umesto jednog "cancel"... i mirna backa a izgubljeno 10x vise vremena i pitanje je da li si sve vratio kako je bilo. I to je kvlaitetan UI?

A sto se tice "guidance", secam se da je postojalo previse primera da je guidance totalno pogresan zbog pogresne vizije onih koji su ga osmislili.

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Ako u Preferences dijalogu imaš opcije koje mogu da "pokvare" nešto ili korisnik ima osećaj da će nešto pokvariti i treba ti Escape dugme onda imaš malo veće probleme od prisustva ili odsustva istih.
Ja se izvinjavam velikim znalcima na svojim velikim problemima, ne znam sta drugo da kazem osim da nisam dovoljno pametan da ne mogu da se predomislim odnosno nisam dovoljno pametan da cim nesto vidim znam sta radi i cemu sluzi. E sad, kada bi svi bili kao Ilija onda ne bi trebao ni dialog uopste...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #22
logoholik
Say no mo'
Certified
 
Avatar logoholik
 
Datum učlanjenja: 29.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 85
Hvala: 40
4 "Hvala" u 4 poruka
logoholik is on a distinguished road
Default

Cudi me da niko nije primetio da je poenta da uopste ne ulazis u podesavanja, vec da vozis onako kako ti je bogom dato Nepostojeci cancel gumb je samo kazna za neposlusne
__________________
www.logoholik.com
logoholik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #23
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

GUI bez "cancel" dugmeta je u direktnoj suprotnosti sa 6. zlatnim pravilom (ima ih 8) HCI-ja koje kaze: "Permit easy reversal of actions"
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #24
japan
novi klan
Professional
 
Avatar japan
 
Datum učlanjenja: 03.02.2007
Poruke: 326
Hvala: 43
427 "Hvala" u 50 poruka
japan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
nisam dovoljno pametan da cim nesto vidim znam sta radi i cemu sluzi
pa i kad imas cancel, da bi video cemu neka opcija, sluzi moras prvo da kliknes na OK ili apply, sto ti je u ovom slucaju "point of no return", tj posle toga ti cancel vise ne moze vratiti prethodna podesavanja, sto je isto kao i da ga nemas.
__________________
We professional we dealin' with business
japan je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" japan za poruku:
Staro 03. 04. 2008.   #25
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pricamo o cancel. Ja pricam i situaciji gde ti otvoris dialog i ne smes da pipnes nista jer ce sta god promenis odmah da se primeni. Hocu da se upoznam sa opcijama, da vidim sta sve moze da se uradi, ali ne smem jer sta god uradim odmah se primeni.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #26
japan
novi klan
Professional
 
Avatar japan
 
Datum učlanjenja: 03.02.2007
Poruke: 326
Hvala: 43
427 "Hvala" u 50 poruka
japan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskorojapan će postati "faca" uskoro
Default

razumeli smo se, ali ti to istrazivanje i upoznavanje i nije neki argument za cancel. evo, npr. otvorim wordpad, i tamo u opcijama ima nesto sto se zove ruler, a ja nemam pojma sta je to. sve sto mogu da uradim sa tom opcijom, a sto cancel moze da vrati je da ga stilkiram ili odstikliram, ali to mi nista ne pomaze da saznam sta je to ustvari.

poenta cele price je da li se promene primenjuju inkrementalno ili akumulirano, a tu cancel bas i nema nekog preteranog znacaja.

skroz druga prica bi bila kad bi cancel imalo funkciju vracanja u neko prethodno zapamceno stanje, i kad bih ja mogao da brljam po opcijama, i primenjujem ih gledam kako se moj sistem pri tome ponasa, a da onda jednim klikom vratim sve na stanje koje je bilo pre nego sto sam poceo da brljam.
__________________
We professional we dealin' with business
japan je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" japan za poruku:
Staro 03. 04. 2008.   #27
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Nisu u pitanju samo settings.

Npr. kucam email i kliknem na [X] . Sledi pitanje, "Zelis li da sacuvas promene"

- Yes, zelim, nastavicu kasnije
- No, ne zelim, necu da kucam email
- Cancel, panika slucajno sam pritisnuo, vrati me gde sam bio

Apsolutno logicna tri izbora.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #28
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Ma nemojte da izmišljate koješta.. kao kome treba Cancel

Evo kome: kreneš nešto da menjaš u opcijama da bi rešio neki problem (npr. neka podešavanja na serveru..), i promeniš jedno 5 opcija i gledaš dalje, kad se javi kolega do tebe i kaže: ej, našao sam koja tačno opcija treba da se promeni, nemoj ti ništa da menjaš, sad ću ja..

Ako imam Cancel, samo ga kliknem i stvar rešena, a ako nemam - šipak.

Najbolje još pa da nam ne treba ni UNDO ili backspace
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 04. 2008. u 22:11.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #29
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Heh, ko još podešava server iz dijaloga...

Šalu na stranu, nepostojanje cancela može da uštedi prilično vremena - banalan primer: hoću da isprobam font smoothing. Dok na Windowsu moram da izotvaram i izzatvaram pregršt dijaloga da bi to uradio (i sve to još jednom ako mi se slučajno ne dopada), u GNOME-u otvorim dijalog, čekiram čekboks i već su mi smoothovani fontovi (za degojsa: muljavi), ne sviđa mi se, opalim ponovo isti čekboks. Zatvaranje dijaloga je operacija koja radi samo to - zatvara prozor na ekranu i, logično, ne radi se ni sa OK, ni sa Cancel, već sa Close.

Citat:
Originalno napisao skaarj Pogledajte poruku
GUI bez "cancel" dugmeta je u direktnoj suprotnosti sa 6. zlatnim pravilom (ima ih 8) HCI-ja koje kaze: "Permit easy reversal of actions"
Netačno, jer je akcija obavljena ne zatvaranjem dijaloga, već izmenom same opcije. Ponovnom izmenom opcije, akcija je poništena (crva nije ni bilo).
__________________
blog

Poslednja izmena od jablan : 03. 04. 2008. u 23:18.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2008.   #30
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Šalu na stranu, nepostojanje cancela može da uštedi prilično vremena - banalan primer: hoću da isprobam font smoothing. Dok na Windowsu moram da izotvaram i izzatvaram pregršt dijaloga da bi to uradio (i sve to još jednom ako mi se slučajno ne dopada), u GNOME-u otvorim dijalog, čekiram čekboks i već su mi smoothovani fontovi (za degojsa: muljavi), ne sviđa mi se, opalim ponovo isti čekboks. Zatvaranje dijaloga je operacija koja radi samo to - zatvara prozor na ekranu i, logično, ne radi se ni sa OK, ni sa Cancel, već sa Close.
Haha, kako voliš uvek da izmišljaš neke grbe za Win, isto kao i ovi Macovci

Ne znam baš koje ti to gomile dijaloga otvaraš i zatvaraš na Winu da bi video ClearType u akciji, kod mene ima lepo Control Panel applet za to pa može i da se podešava isto pomoću slajdera i odmah se vide promene. Čak i da nemam taj PowerToy, opet ne ide se kroz gomile dijaloga svaki put, već se klikne OK i Apply i vidi, bez da se zatvaraju svi dijalozi. Šta znam.. daleko je to od "zatvaranja i otvaranja pregršt dijaloga."

Jeste, ali da li je veća mana ako moraš da klikneš OK ili Apply da bi video promene ili ako nema Cancel pa ne možeš da odustaeš od gomile nekih promena?

Citat:
(za degojsa: muljavi)
Šalu na stranu, omekšani fontovi su ono što Win prikazuje kad se uključi ClearType, a muljavo jeste ono kod ostalih (za jablana: stvar navike).

P.S.
Dosadno nama, a?
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 04. 2008. u 23:46.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:10.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.