DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 12. 2010.   #41
valeksic
Vladimir Aleksić
Certified
 
Datum učlanjenja: 10.07.2006
Poruke: 93
Hvala: 0
13 "Hvala" u 11 poruka
valeksic is on a distinguished road
Default

Ovo bi trebalo da usvoje na sednici SG 29.12.2010.

Nacrt odluke o izmeni i dopuni odluke o lokalnim komunalnim taksama za teritoriju grada Beograda


Nacrt odluke o izmeni odluke o određivanju zona na teritoriji grada Beograda
valeksic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" valeksic za poruku:
Staro 27. 12. 2010.   #42
valeksic
Vladimir Aleksić
Certified
 
Datum učlanjenja: 10.07.2006
Poruke: 93
Hvala: 0
13 "Hvala" u 11 poruka
valeksic is on a distinguished road
Default

A ovo su iznosi za 2010:

http://finansijebgd.org/index.php?id...BA%D1%82%D0%B8

Ukratko, povećali su kazne. Podelili iznose naknada po delatnostima i zonama. Delimično su smanjili same iznose naknada, ali ono što je najbitnije za nas je da su povećali popust sa prethodnih 40 na 70% za mala pravna lica (sa 20 na 40% za srednja) i odobrili popust od 80% za preduzetnike (koji su do sada išli sa malim pravnim licima). Takođe novina, za novootvorena pravna lica u prvoj godini poslovanja popust je 65%.

U mom slučaju naknada u 2010. bila je 126k, po novim tarifama biće 60k.

Ovo povećanje kazni mi miriše na rigoroznije kontrole.

Naknada za korišćenje građevinskog zemljišta (to ne može da se izbegne kao ovo sa firmarinom) je promenjena. Ažurirali su naknade po novim šiframa delatnosti i zonama.

ZA 2010: http://finansijebgd.org/tempdatkoris....z.%202010.pdf

Predlog za 2011: http://www.beograd.rs/download.php/d...ljista2011.pdf


Zoniranje se ponovo menja.
valeksic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" valeksic za poruku:
Staro 27. 12. 2010.   #43
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

Bio danas... poneo "Dopis" u kojem objasnjavam da nemam istaknuto ime firme na adresi. Prekopirao onaj tekst sa, cini mi se, trece stranice.

Koliko sam shvatio, tek od skoro mozete da se oslobodite ove takse, tako da pohrlite u Upravu javnih prihoda.

Sto se tice starog duga, videcemo sutra sa knjigovodjom, mozda uspem jos nesto da uradim.
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2010.   #44
tamarab
član
Na probnom radu
 
Avatar tamarab
 
Datum učlanjenja: 17.11.2010
Lokacija: Beograd - Zvezdara
Poruke: 33
Hvala: 3
1 "Hvala" u 1 poruci
tamarab is on a distinguished road
Default

Ja sam Dopis za oslobađanje od takse za isticanje firme poslala pre više od mesec dana i još nisam dobila nikakav odgovor.
Firmu nisam nikad isticala jer sam smatrala da to nije potrebno jer mi se delatnost nalazi na spisku delatnosti za čije obavljanje nije potreban poseban prostor.
U Dopisu sam naglasak stavila upravo na rečenicu iz Rešenja koje sam dobijala, da: „Pod firmom se podrazumeva svaki istaknuti naziv ili ime na poslovnom prostoru, koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja delatnost u tom prostoru“, dakle da ja svoju delatnost ne obavljam u tom prostoru i da zato smatram da firmu ne treba da ističem.
U ovoj najnovijoj Odluci vidim da su oni tu rečenicu preinačili u ovu: "Pod firmom, u smislu ove odluke, podrazumeva se svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost.
Prvo me konkretno interesuje da li će mi uvažiti zahtev za oslobađanje jer nikad nisam isticala firmu, jer ionako nisam obavljala delatnost u tom prostoru, (a inače se radi o privatnom stanu u kome živim sa porodicom i koji ne želim da bude poslovni prostor), a i zato što se moja delatnost ionako nalazi na spisku delatnosti za koji nije potreban poseban prostor, pa i da za 4 godine koliko imam prijavljenu delatnost niko nikad nije dolazio da proveri ni da li imam istaknutu firmu ni da me opomene da je to obavezno, niti da mi ukaže gde jasno piše da je obavezno isticanje firme ... Zato bi vas još jednom zamolila da napišete gde (u kom Zakonu/Uredbi/Odluci/Propisu) jasno stoji da je baš svako obavezan da istakne firmu.
Takođe me zanima koja je delatnost po šiframa potpuno oslobođena plaćanje ovakvih taksi (po ovoj novoj Odluci sad su grupisali šifre za koje se plaćaju takse što ranije nije bio slučaj).
tamarab je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2010.   #45
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

Nema veze sto nisi dobila resenje, vazice ti se od dana kada si predala Dopis
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2010.   #46
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao tamarab Pogledajte poruku
Zato bi vas još jednom zamolila da napišete gde (u kom Zakonu/Uredbi/Odluci/Propisu) jasno stoji da je baš svako obavezan da istakne firmu.
Obaveza isticanja firme ne postoji u vazecem Zakonu o privrednim drustvima koji regulisu i privredna drustva i preduzetnike.
Nekada je postojao Zakon o privatnim preduzetnicima koji je imao odredbu o obaveznom isticanju firme. On vise ne vazi.
Medjutim, u pripremi je novi Zakon o privrednim drustvima u cijem nacrtu postoji odredba za preduzetnike kojom se odredjuje obaveza isticanja firme.
Za privredna drustva, ta obaveza ne postoji u tom Nacrtu.

Ovo je clan koji regulise preduzetnike u Nacrtu zakona.

Citat:
Седиште предузетника и место обављања делатности
Члан 87.
Седиште предузетника је место из кога управља обављањем делатности.
Предузетник може обављати делатност у седишту и изван седишта, у складу са
законом(место обављања делатности).
Место обављања делатности региструје се у складу са законом о регистрацији.
Предузетник може обављати делатност и ван одређеног простора када је по
природи саме делатности такво обављање делатности једино могуће или уобичајено.
Предузетник је дужан да истакне своје пословно имена свом седишту, као и на
сваком месту обављањаделатности, осим у случају из става 4. овог члана.

__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2010.   #47
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

Jos malo update-a... Meni su odrezali veliku cifru i onda dali 40% popusta kao malom preduzecu. Medjutim, pitam ja gospodžu kako to da neke firme imaju jos 40% popusta ako se bave trgovinom na malo.

Ona mi traži bilans stanja i uspeha iz 2009. gde se vidi da imamo i trgovinu na malo, te da pored osnovne delatnosti, imamo i trgovinu na malo, te mi dade još 40% popusta.

i tako mi se cifra sa 180k, tj. 108k svela na samo 36k godisnje.
Od danas vise ne pljujem po državi
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 12. 2010.   #48
tamarab
član
Na probnom radu
 
Avatar tamarab
 
Datum učlanjenja: 17.11.2010
Lokacija: Beograd - Zvezdara
Poruke: 33
Hvala: 3
1 "Hvala" u 1 poruci
tamarab is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ljtruba Pogledajte poruku
Nema veze sto nisi dobila resenje, vazice ti se od dana kada si predala Dopis
Jel' to znači da će me osloboditi te besmislene takse? Oni mi do sad već tražili 77.000 a ja jedva skupim da platim 13-ak hiljada mesečno za doprinose što mi je mnogo značajnije i zapravo jedino zbog toga i radim ovo - da imam za doprinose pa šta pretekne to mi je jedina zarada. Zašto da plaćam tu taksu kad ne koristim to što oni žele da mi naplate.
tamarab je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 12. 2010.   #49
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

OK, ne znam da li si citala sve redom ali bi to mogla da uradis.

Prvo, kao malo preduzece imas pravo na 40% popusta.
Drugo, imas pravo na dodatnih 40% popusta ako se bavis trgovinom na malo.
Trece, da, ako nemas istaknutu firmu i predas dopis, bices oslobodjena.
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje ljtruba za poruku:
Staro 18. 03. 2011.   #50
tamarab
član
Na probnom radu
 
Avatar tamarab
 
Datum učlanjenja: 17.11.2010
Lokacija: Beograd - Zvezdara
Poruke: 33
Hvala: 3
1 "Hvala" u 1 poruci
tamarab is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ljtruba Pogledajte poruku
OK, ne znam da li si citala sve redom ali bi to mogla da uradis.

Prvo, kao malo preduzece imas pravo na 40% popusta.
Drugo, imas pravo na dodatnih 40% popusta ako se bavis trgovinom na malo.
Trece, da, ako nemas istaknutu firmu i predas dopis, bices oslobodjena.
- Nisam malo preduzeće već preduzetnik
- Ne bavim se trgovinom
- Nemam istaknutu firmu i predala sam Dopis pre tri meseca i još me nisu oslobodili.

Dopis za oslobađanje od plaćanja komunalne takse za isticanje firme predala sam 23.11.2010. sa obrazloženjem da nikad nisam isticala firmu jer nemam poslovni prostor tj. bavim se delatnošću koja se može obavljati bez poslovnog prostora.
Do danas nisam dobila nikakav odgovor da li su me oslobodili ili nisu niti je iko dolazio da proveri da li imam istaknutu firmu.
Danas sam dobila OPOMENU da moram u roku od 5 dana da izmirim naloženu obavezu zajedno sa dospelim kamatama u iznosu od 97.267 dinara (pre tri meseca ta obaveza je bila 77.000 i tada sam se žalila i tražila oslobađanje).
Kome sad da se žalim? Ja para nemam jer sve što sad zaradim uplaćujem za poreze i doprinose kako bih mogla da overim zdravstvenu knjižicu. Na računu trenutno imam jedva 2.000 dinara i sad jurim poslove kako bih mogla da uplatim sledeće zaduženje doprinosa i poreza, a sledećeg meseca treba da overim ZK jer sam započela i neke preglede kod lekara (posle ću bez overene knjižice morati još i da plaćam svaki pregled). Prete mi prinudnom naplatom iz sredstava sa računa ili plenidbom pokretnih stvari. Kako da obustavim radnju i posle da radim "na crno" kada ću posle toga morati još da plaćam i kaznu što radim nelegalno.
Šta sad da radim, kome da se žalim? Šta ako mi zaplene i ovo malo stvari koje imam - dakle onemogućiće me da radim i nateraće me da odjavim sadašnju delatnost - a kobajagi se bore za podsticaj samozapošljavanja.
Da li mogu da tražim da me odvedu u zatvor da se malo odmorim od svega - a da deci barem ostane ovaj jedan televizor koji imamo i jedan kompjuter (kako bi mogli da dođu do informacija sa interneta koji su im potrebni za školu) jer su to i jedine vrednije stvari koje imamo u kući. Frižider i šporet valjda ne smeju da nam uzmu. jer deca moraju da se hrane a stare krevete i nameštaj i ne vrede ni približno koliko mi traže da platim (valjda ne smeju da dozvole da deca spavaju na podu). Čak i ako mi odrede da na neke rate plaćam sav ovaj dug ne vidim svrhu daljeg rada jer sam inače morala i da obustavim i markicu za prevoz i mnoge druge normalne potrebe svedem na minimum kako bih bar uplaćivala sebi staž i zdravstveno što sam redovno činila do prošle godine (4 godine ukupno).
Hoću pošteno da radim ali i da mogu bar nešto i da zaradim!!!
tamarab je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Otvaranje firme GaVrA Sva početnička pitanja 70 29. 03. 2011. 00:16
Osnivanje Offshore firme teknoledge e-Business 38 01. 03. 2010. 18:18
Predlog za ime firme Ilija Studen Opušteno 36 18. 01. 2007. 07:50
Hosting od kuće (firme) BluesRocker Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 10 07. 08. 2006. 00:55
Naziv firme jasmanac e-Business 23 14. 06. 2006. 10:07


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.