DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 12. 2006.   #11
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao LiquidBrain
Ubuntu je veoma losha distribucija... pogotovu shto se tice samog administriranja sistema...
Mozes li nam konkretno nabrojati probleme ili makar razloge zbok kojih je Ubuntu los distro? (probleme u vezi sa widescreen rezolucijom (do drappera)... izuzmi... mada je i to resivo)
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #12
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Evo mozda najbanalniji primer... pri default instalaciji, na odredjenim chipset-ovima dolazi do kernel panic-a. Jeste da je objavljen patch koji to reshava, ali koliko pocetnika zna da rekompajlira kernel?!?!? A hvale se kao da su bash user frendly... i sem toga shto po defaultu dobijesh bugovan gcc ....
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #13
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

a sta ce mu swap particija od 2.5GB kad ima 1GB? unazad 2-3 distribucije, nisam uopste pravio swap ili sam pravio "reda radi", i sve radi normalno (i ja imam 1GB ram-a). jedino npr. nema sanse da pokrenem zend studio na mandrivi 2k7, al' to nema veze s sa swap-om
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #14
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Suse koristim na masinama na poslu iz SAMO jednog prostog razloga, a to je da nije postojao hardver ili neki egzoticni raid/sata kontroler koji suse 10.x nije prepoznao...

paketi i yast su po meni ****... posle 2 instalacije u kojima mi je instalirao php4 i bolnog prelaska na nove verzije mysql-a i php-a od sad se drzim pravila:
-instalirati sho je vise moguce light
-ostalo po potrebi iz source-a
-nema boli glava

kuci teram paralelno winxp i suse10.0, istalacija je stara skoro 3 godine i nikad jedan problem nisam imao... sve moguce stvari sam uspeo da poteram... a uopste sebe ne smatram nekim linux guru-om... jednostavno uvek procitaj readme i install fajlove
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #15
Alef
član
Na probnom radu
 
Avatar Alef
 
Datum učlanjenja: 17.08.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 36
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Alef is on a distinguished road
Default

Probaj Atomix: http://atomixlinux.org. Pored GIMP-a imas i Kritu koja podrzava CMYK. PHP, MySQL, Apache, phpMyAdmin se instaliraju u 2 click-a i u startu su podeseni tako da rade po nekom default setup-u, koji je sasvim odgovarajuc za development. Od verzije 4.0 ukjucena je kompletna Java (GCJ) sa velikim brojem paketa, zajedno sa Eclipse-om. Wine je takodje ukljucen u distribuciju i ie4linux provereno dobro radi... Za muziku, filmove... imas sve standardne programe: Kaffeine, Mplayer, AmaroK, ffmpeg...
Alef je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #16
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Probao sam bio ovaj predposlednji Kubuntu (6.06) i bio je krš.
Na mom kompu kada onaj LiveCD installer dodje do instaliranja GRUB-a samo pukne i ostavi mi napola instaliran sistem.
Da bi dovršio instalaciju morao sam da chroot-ujem u novoinstaliranu particiju i ručno instaliram grub.. User Friendly?
Ne sviđa mi se ni to što default instalacija ne može ni mp3 da pusti, znam da je takav zakon, al radije bi koristio distribuciju koja to omogućava.
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #17
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao oliver
a sta ce mu swap particija od 2.5GB kad ima 1GB? unazad 2-3 distribucije, nisam uopste pravio swap ili sam pravio "reda radi", i sve radi normalno (i ja imam 1GB ram-a). jedino npr. nema sanse da pokrenem zend studio na mandrivi 2k7, al' to nema veze s sa swap-om

sve zavisi sta radis, a i to pravilo o 2xRAM velicini je isto diskutabilno... ako zelis da pokrenes nesto sto zahteva dosta memorije ili dosta procesa odjednom onda ti swap treba, mada je na linuxu manje potreban nego na windowsima..

Ja jos imam Mandrake 11 kod sebe, lepo radi, podesavanja su jednostavna, upgrade isto, prepoznao mi je sav hardware osim Mustek skenera(ali njega sam jedva i pod windowsom instalirao)... cak mi je podesavanje TV kartice bilo mnogo lakse pod linuxom, samo sam iskopirao 2 linije settinga za moju tv karticu i tuner (koje sam izgooglao za 2 minute) i sve je proradilo odmah, dok me je pod windowsima zezao zvuk, morao sam da reinstaliram drajvere par puta.. takodje imam 2 monitora, od kojih jedan ide preko starog PCI Virga i to sve fino radi..

Odlicno resenje za pokretanje windows programa "pod linuxom" je VMWare, koji super radi pod linuxom, vec sa 512MB memorije moze sasvim udobno da se digne windows u VM, i da sve radi... naravno ovo nije interno resenje kao wine, ali za nas iz zemlje pirata na brdovitom balkanu je mnogo jednostavnije...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #18
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao zigor
Ah, vec se plasim da ce ovo postati klasicno prepucavanje koja je distribucija bolja, pa jos ako se ukljuce windowsovci ...
Bwahahaha, evo nas

Daklem, ako si već rešio da koristiš "kupusaru", preporučujem ti da bar izabereš neku "enterprise" koja se koristi i u industriji a ne samo među entuzijastima. Moj predlog je CentOS - de fakto kopija RHEL-a. Prilično je stabilan, u smislu da ne izlazi nova verzija na svaka dva meseca, a takođe je jedina distribucija koju sam probao (naglašavam: "koju sam probao") gde kod upgrade-a na sledeću verziju sve ide glatko.

Druga varijanta je Novell/SuSE, tj verovatno OpenSuse na kojoj i ja radim na poslu - u principu je OK i Yast je fina alatka (onaj tekstualni - grafički je odvratan) ali kod upgrade-a na sledeću verziju ćeš najverovatnije biti u situaciji da reinstaliraš sistem od početka, pa bolje stavi /home na posebnu particiju.

Od ostalih kojima sam se igrao nedavno, Ubuntu je "slick" ali se dešavalo da npr kompajliraju kernel sa jednom verzijom gcc-a (3.4) a isporučuju drugu (4.0) uz distribuciju pa kad treba da kompajliraš neki kernel modul, eto belaja (ovo govorim iz iskustva). Mepis je možda i bolji Ubuntu od originalnog - jedino mi se ne dopada što dolazi sa KDE-om ali većina normalnog sveta ionako više voli KDE

FreeBSD je pravi Unix i jako je lepo i logično organizovan za razliku od kupusare, ali ako hoćeš da se baviš multimedijom i sličnim stvarima ne znam koliko je baš dobar izbor.

Na kraju krajeva, savet sličan Pedjinom: koristi lepo Windows kao sav normalan svet i nema da te boli glava Ili ako baš ne voliš MS a imaš para, nabavi Mac. Mac OS X je definitivno najbolji desktop Unix koji je ikad napravljen.

Poslednja izmena od Dragi Tata : 04. 12. 2006. u 16:54.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #19
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao oliver
a sta ce mu swap particija od 2.5GB kad ima 1GB? unazad 2-3 distribucije, nisam uopste pravio swap ili sam pravio "reda radi", i sve radi normalno (i ja imam 1GB ram-a). jedino npr. nema sanse da pokrenem zend studio na mandrivi 2k7, al' to nema veze s sa swap-om
Covek je rekao da radi sa multimedijom, a iz licnog iskustva, dovoljno je da radis sa jednom aplikacijom koja leakuje - bolje imati (uglavnom neiskoriscen) swap space nego dobijati out of memory errore.

Jos jedan veliki plus je recimo mogucnost upotrebe suspend2 kernela (ala windows hibernacija) koji moze da koristi swap particiju da u nju sacuva sadrzaj RAM-a prilikom suspenda. (Uvek su mi se gadili fajlovi pagefile.sys i hiberfil.sys )
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams

Poslednja izmena od zextra : 04. 12. 2006. u 19:07.
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #20
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

dobro, ima logike... mada, ja sam dao 512 i zasad sve leti

btw, da ne otvaram novi topic, je l' neko imao problema sa zend studiom na mandrivi 2007? prvo je bilo glupiranja i pri samoj instalaciji (god bless google), i onda, na kraju sage o missling libs, odbija da se pokrene. nema error-a, jednostavno se nista ne desi...
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
service koji otkriva koji je font koriscen u nekom logo-u robi-bobi Linkovi 3 09. 09. 2009. 15:47
desktop widgeti Miloje Sekulic Linkovi 7 14. 06. 2007. 16:57
Desktop database manager koji radi sa UTF8? Pedja SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 17 03. 11. 2006. 19:05
PHP za razvoj desktop aplikacija chole PHP 8 29. 12. 2005. 08:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:14.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.