DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 06. 2007.   #11
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Daću iritantan primer sa sajta B92. Na strani za unos komentara, ime je obavezno polje, kao i tekst komentara. Po defaultu je fokusirano ime. Ali ja kad odem na tu stranicu, hoću prvo da napišem komentar (da ne bih zaboravio šta sam hteo da kažem dok kucam ime npr.) Na onblur, B92 ima validaciju i iskače mi alert da je polje obavezno. Jeste da tvoja validacija nije toliko "obtrusive", ali ipak bode oči.

Mrzi me sad da guglam, ali koliko se sećam, jedno od usability pravila kod formi je da se korisniku ostavi da bira kojim će redom popunjavati polja, kao i šta će u tim poljima stajati sve dok se ne prosledi forma. To što je korisnik fokusirao neko polje ne znači automatski da baš njega želi i da popunjava.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 06. 2007.   #12
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

U B92 primeru i trenutnom demou vidim sledeće probleme:
  1. Koristi se suviše agresivan način prikaza grešaka (I mean - kome je mislio da je korišćenje alerta za ispis podataka o validaciji dobra ideja? ). Čak je i pristup koji se koristi u UniFormu previše agresivan jer pomera sadržaj nadole, ali alert je baš ubistvo...
  2. Izostavljena je default vrednost.
  3. Prvo polje je automatski fokusirano. Ne bi trebalo da bude pošto korisnik može da počne sa unosom odakle god želi.

Tim redom po važnosti

Poenta koju pokušavam da istaknem je da bi validator imao smisla mora biti dosledan. Njegova uloga nije da te forsira da unosiš stvari redom koji je developer osmislio već da ti naznači da li u podacima koje unosiš postoje greške (ni više ni manje od toga). Svaka pojava izuzetka ubija poentu kompletne stvari.

Nemojte misliti da sam nedokazna budala koja ništa ne sluša, samo stvarno ne vidim smisao u tome da se ne naznači neipsravno unesena vrednost.

Ubio sam autofokus u demou tako da korisnik može da krene sa unosom odakle god hoće što čini stvari manje napadnim.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 06. 2007.   #13
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Hehe, ja baš mislim da autofokus nije loša stvar. Njime ne sprečavaš korisnika da formu popunjava odakle hoće, a omogućavaš da krene da je popunjava odmah, bez potrebe da koristi miša ili (ne previše poznat među rajom) TAB taster. Doduše, malo se ne uklapa u koncept onblur validacije.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 06. 2007.   #14
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

imam sledeci predlog:

da na on blur radis soft alert - tipa samo border od input polja pocrveni

a na submit hard alert - pocrvene sva polja koja nisu validna, i izađe error tekst, kao sada.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 06. 2007.   #15
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

u sustini je to sve pitanje ukusa.. ima logike i ovo sto Ilija kaze, priznajem...

mozda da se upozorenje napravi u 2 koraka, prvi stepen validacije ide odmah i nije mnogo napadan, a onda tek ako pokusas submit sa takvim neispravnim podacima onda sva ta polja markiras napadnije( pozadinu u crveno, upale se rotaciona svetla, posaljes im mail pretece sadrzine, itd.. )

Ja sam u jednoj velikoj formi koristio foru da su mi nepopunjena polja malkice tamnja od popunjenh, i to je sasvim fino funkcionisalo, a nije mnogo smetalo.. odmah vidis da li je ostalo nesto sivo na ekranu, i vecina ljudi koja je to koristila (prosecnih korisnika) je uspela da se odmah snadje i skapira o cemu se radi...a ko ne skapira, njemu ispises poruku o gresci onsubmit ionako..

EDIT: kodi me prestigao za minut
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 06. 2007.   #16
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Malo mi se 'ne svidja' a evo i zasto:
Pocnem da kucam mail i kaze 'mail neispravan'... pa naravno da je neispravan kad ga jos nisam ukucao. Valjda ima smisla raditi tu provjeru tek kad 'zavrsim' tj napustim to polje. Zatim..
Ukucam pass prvi put, drugi put pogrijesim, lupim TAB i on mi logicno kaze 'nije ispravan pass' ja se mishem vratim u to pass polje a on mi izbaci 'moras ukucati ime'...
Nijeeee.... mi bash leglo. U sustini, mislim da je problem metodologije tj pristupa a sastoji se od dosadasnjih iskustava :
- web form - popunis sva polja, stisnes submit, dobijes upozorenje i ostanes na formi ili predjes na sledecu stranicu
- desktop windows / dos aplikacije koje te 'vode' tj tek na ispravan unos ti dozvoljavaju da nastavis ili da izadjes iz citave forme.

Ovo sto ti Ilija pokusavas napraviti je neki miks i onda dolazi do nesuglasica.
U sustini, neko je nekad rekao da korisniku, kad je rijec o unosu podataka treba dati sto manje mogucnosti i da su aplikacije za unos podataka najbolje radjene u terminalu jer tamo nema misha i slicnih pizdarija i ne dozvoljavas korisniku da 'svrlja'. E sad, za koji se metod opredijeliti ... to je pitanje.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 06. 2007.   #17
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

U pravu si. Validator pokušava da te obavesti o grešci što pre pa na kraju samo smeta. Mislim da cu celu stvar znatno uprositi:
  1. Validacija samo i isključivo onblur. Ništa naživo dok se još kuca u polju. Meni je 0.5s response time super jer brzo kucam, ali ogromna većina i dalje nabada svako slovo.
  2. Submit dugme se nikada ne disableuje. Uvek može da se fokusira i klikne, ali ako forma sadrži greške neće dozvoliti da ista bude prosleđena.

Hvala na komentarima. Super je što je stvar malo odležala. Sad imam znatno bolju sliku o tome kako bi ovo trebalo da radi, a da ne izluđuje korisnike.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Oracle Forms Definicije Tipova forrest13yu SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 2 21. 11. 2008. 11:42
Tableless 3-col layout + tableless forms McChoban (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 5 06. 08. 2006. 00:00
label placement in forms, interesantan text ivanhoe Web design, Layout, User Interface 2 31. 07. 2006. 23:57


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 02:14.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.