DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 10. 2007.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Prava cena startup-a

Berislav Lopac, Vladimir Kežić, aka Brlaub i moja malenkost, a sve povodom jednog dela teksta na biznisblogu razvili smo neku teoretsku priču o ceni jednog fiktivnog startupa na ovim prostorima. Priča je prilično uopštena, ali eto ja sam pošao od pretpostavke da se zna šta se radi i postoji jedna osoba koja plaća sve to, a.k.a. sugar-daddy, odnosno sponzor (što onda nas čini sponozrušama valjda)

Priča je počela od mog izveštaja sa FOWA gde sam spomenuo jednu izjavu o projektu "to i nije bio startup već više neki eksperiment jer je budžet bio tek nekoliko desetina hiljada dolara (računam oko 40-50k)", pa je moj komentar bio "šta je pravi startup? nekoliko miliona dolara?". Ok, naravno da razumem da se ne može meriti cena rada u Srbiji i SAD, ali ako neko uloženih 50k naziva "eksperiment, zezanje, čisto za probu" onda više i ne znam šta da mislim.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 10. 10. 2007. u 09:34.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #2
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Nije stvar samo u cijeni rada, već i u masu drugih faktora (prostor, tehnika itd). Ali najbitnije je razlikovati iznos koji se planira od iznosa koji će se zaista potrošiti, pri čemu ovaj drugi se nikako ne može znati unaprijed. U tome je suština poslovnih planova, pa zato preporučujem moj drugi članak, napisan noćas u sitne sate.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Naravno, ali potrebno je onda definisati "referentnu tačku". Znači postoje razni projekti, ja sam pokušao da protumačim tvoj "setup", pretpostavljam da je to priča gde jedan investitor okupi ekipu i organizuje im prostor, računare, daje plate i sve ostalo (including free beer).

Neki realniji setup je da se pojavi investitor koji okupi ekipu koja već ima svoje računare i svoj prostor, ili rade od kuće. Samim tim i inicijalna cena pada prilično.

Mozda i najčešći setup je kada je investitor u stvari neko iz te ekipe pa okupi ortake (prijatelje) i naprave na "o-ruk" neki proizvod.

Ako si primetio ja sam dao marginu greške u proceni od čak 50%, pa računam ako neplanirani troškovi budu dodatnih 50% od planiranih, opet nikako da pređem neku cifru od 20+ k evra za najgori slučaj. A što se tvog drugog posta tiče, mislim da je ipak okrenut ka drugoj temi koliko god liči na originalnu.

Off Topic:
Samo da ne bude zabune, da rastumačim ona vremena postova, sinoć sam legao ranije pa sam ustao u 4 da bih radio... da ne bude da sam blejao celu noć i komentarisao
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 10. 10. 2007. u 09:41.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #4
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Da li je u toj tvojoj analizi za startup budzet uracunat marketing i propaganda? to zna znacajno da digne cenu, a i sky is the limit sto se tice para koje se mogu utrositi na taj deo.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #5
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Off
@Bluesman sve češće koristiš reč StartUp, šta London može da učIni od čoveka...
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pedjaa, da znaš da si u pravu, ali ako ne možeš da ih pobediš - pridruži im se Mrzim tu reč, ali hajde nađi mi bolju.

@STELLANOVA: nismo još došli do makretinga, ovo je faza izrade, marketing nije uračunat.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #7
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Aha, onda je dosta doga tu sumnjivo. Mozda bi bilo dobro kada bi neko nabavio listu troskova nekog startSIC!up-a sa vecim budzetom cisto da vidimo na sta idu pare.

Mada moze da se pretpostavi da na zapadu mnogo ozbiljnije shvataju sam pocetak i realizaciju neke ideje (angazovanje prof. team manager-a za svaki tim u projektu, coveka koji je skolovan za vodjenje takvih projekata itd...). Toga kod nas bas i nema.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #8
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Upravo nadjoh:

http://www.bplans.com/st/article.cfm/55


Kao sto se moze videti oni su predvideli za konsultante (prodavace magle ) 15 milki, mislim da vecina startup-ova kod nas ne bi bila u stanju niti bi razmatrala toliki trosak za konsultante.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #9
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default pa.

Mislim da se u ovoj diskusiji treba napraviti neka usporedna kalkulacija
fiktivnog startup-a u ovim drzavama, jer razmisljanje o promociji i marketing je jos fiktivnije..
Generalno sve zavisi kakva je vrsta promocije je potrebna.

Takodje mislim da kolega Kezic u svojoj kalkulaciji je samo napravio gresku vezano za programere.
On navodi da se moze naci programer za 600,00 KM sto je tacno ali za osobu koja zna modifikovati wordpress...
Bilo koji ozbiljniji programer u Banja Luci a i BiH, s obzirom na veliku ponudu poslova ne radi ispod 1000,00 KM. A i mislim da je mnogo bolje imati pouzdanog programera nego fancy office.. Pogotovo ako se radi o nekom aplikacijski/programerski zahtjevnijem projektu.

Da malo odem off..
Off Topic:
Inace mislim da je (bez da bude neki flame o lokal-patrioti) Banja Luka trenutno sasvim solidan grad za zivot, pogotovo ukoliko se radi za neka inostrana preduzeca ili neke bolje IT kompanije. Ovo govorim jer sam cesto na relaciji Zagreb - Banja Luka - Beograd
i Zagreb / Beograd su mnogo skuplji nego Banja Luka u mnogo stvari a grad pruza poprilicno mnogo desavanja izuzev ako ste neki parti-manijak ili slicno
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 10. 2007.   #10
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Buduci da posljednjih pet godina radim u jednom startapu (od osnivanja do akvizicije) i osnovao sam drugi startap iz potpisa, mislim da u cijeloj kalkulaciji nedostaje bitna stvar:
OK, tri developera ce za 6 mjeseci (3 mjeseca je premalo imho) uraditi proizvod, ali:
- Ko je menadzer projekta i kako ce on biti placen?
- Ko ce voditi biznis i kako ce on biti placen?
- Ko ce voditi prodaju?
- Ko ce voditi marketing i od kojih para?
- Ko vodi finansije i knjigovodstvo?
- Tim za podrsku i kako ce on biti placen?
- ...

Poenta je da ako je to "experiment", onda vam ove stavke nisu potrebne. Ali ako je to ozbiljan biznis, pogotovo ako imate investitora koji ce da taj potreban novac ili njegov dio, za ocekivati je da ce on i traziti ljude koji znaju da rade svoj dio posla (prodaja, podrska, marketing...) i ti ljudi kostaju. Developeri su samo dio price.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prava stvar kada neko pita za nesto a mrzi ga da Google-a f14Tr0n Opušteno 1 09. 12. 2010. 12:01
Cena.rs stOrm Web site, dizajn i multimedia 27 28. 10. 2010. 22:25
Cena banera kickloop e-Business 7 23. 07. 2010. 12:07
ToS i autorska prava zark0vac Planiranje i usability 0 11. 11. 2006. 18:40
Scaleovanje .NET i cena Ilija Studen Programiranje 15 04. 11. 2006. 06:11


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.