DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 02. 2006.   #31
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Off Topic: $1.4k u Srbiji, mesečno - neto? What's the catch?


Mogućnost 3:
Ako je u pitanju stalno puno radno vreme i to u office-u u Kragujevcu i to je moglo predstavljati nekima problem.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #32
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Petar Marić
Mogućnost 3:
Ako je u pitanju stalno puno radno vreme i to u office-u u Kragujevcu i to je moglo predstavljati nekima problem.
Da, u pitanju je puno radno vreme po EST vremenu (GMT -5), ali posao se moze obavljati i od kuce.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #33
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Drugim rečima, nema nešto diskutanata koji rade preduzetnički posao, tj. žele veći broj klijenata da bi razvili firmu. Takođe, nisu se javili ni oni koji rade u takvim firmama.
Nema? Ja mislim da ima, ali su (smo) dosta low profile... Ja se bavim upravo preduzetnistvom, ali ne vidim razlog da pretereno dizem glas.

@Dinke: nije problem u visini plate, nego o kvalitetu samog kadra. $1.4K je apsolutno previse za platu PHP programeru, naravno izuzimajuci par survih profija sa solidnim senioritijem koji ostvaruju izuzetnu produktivnost. A takvima se obicno i ne daje fixna plata, nego imaju vec neki equity u firmi...

Racunaj da tih $1.4 neto izadje na $2K (grubo), plus on mora nesto i da zaradi firmi, plus amortizacija, znaci njegova produktivnost mora biti reda velicine $3K mesecno da bi to imalo smisla.

Koliko PHP programera ovde moze da napravi $3K mesecno u smislu ciste produktivnosti? Mislim da imam dovoljno prstiju da ih prebrojim...

Problem je ipak u prevelikom noise-u. Tu se potpuno slazem sa bluesom. Ja sam isto pogledao dosta CV-jeva u poslednje vreme, jer (bezuspesno) pokusavam da prosirim tim sa jos programera ali jednostavno ne postoji kvalitet iz koga mogu da proberem nesto. Svakom koga sam intervjuisao sam postavio 2 pitanja. Koliki je minimum plate koju ocekuje, i sa kojom platom bi u perspektivi bio potpuno zadovoljan. Odgovori su porazavajuci, ljudi koje pas nema zasta da ujede u CV-ju mi traze 700 evra kao startnu platu. Pritom na pitanje o nekim live referencama obicno bude "ma evo, bas je bilo, ali sad nesto skinuli sa servera..."

Da li to znaci da trenutno rade za 600? Ne. Jednostavno vlada filozofija "bolje da sedim kuci nego da radim za 400 evra". Delom je i community "zasluzan" za to, jer sve vise vidim da se frlja raznim ciframa, svi nesto rade za pet nula, niko navodno ne mrda misha ispod soma evra, a ovamo se voze GSP-om... Sa druge strane, i dalje vlada prilicno ziherasko ponasanje mladjih ljudi, sto mi je potpuno nejasno. Radije ce klinac da radi u SBB-u za 20 hiljada mesecno plus topli obrok, nego za $700 kod mene...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #34
kalkulus
Dusko Petrovic
Professional
 
Avatar kalkulus
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 297
Hvala: 14
1.151 "Hvala" u 9 poruka
kalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kalkulus
Default

meni stvarno nije jasno sa kakvim ste vi to ljudima pricali. jesu price po netu lepe i velike cifre se pominju, ali u zemlji srbiji i 400EUR mesecno je sasvim solidna plata. ja bih bio vrlo zadovoljan da mi to bude pocetna plata kada krenem da radim

btw mozda nije za ovu temu, ali moze li mi neko u par reci navesti shta to iskusan php programer treba da zna?
__________________
I know it all, I just can't remember it all at once
Blog / Pisanije / Best Engagement Rings / Blues DVDs
kalkulus je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #35
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao kalkulus
400EUR mesecno je sasvim solidna plata. ja bih bio vrlo zadovoljan da mi to bude pocetna plata kada krenem da radim
Pogrešno si skapirao, ovde "početna plata" znači početna plata u konkretnoj firmi, a ne početna plata u karijeri programera. Ljudi pričaju o programerima sa iskustvom.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #36
kalkulus
Dusko Petrovic
Professional
 
Avatar kalkulus
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 297
Hvala: 14
1.151 "Hvala" u 9 poruka
kalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished roadkalkulus is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kalkulus
Default

pa to i mislim, pocetna u firmi
__________________
I know it all, I just can't remember it all at once
Blog / Pisanije / Best Engagement Rings / Blues DVDs
kalkulus je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #37
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
btw mozda nije za ovu temu, ali moze li mi neko u par reci navesti shta to iskusan php programer treba da zna?
Evo sta ja podrazumevam pod "iskusnim php programerom":

http://www.devprotalk.com/t450-potre...rogrameri.html
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #38
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Opet ste mi otisli sa teme
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #39
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
zigor:
Hm... nas ima 7 stalno zaposlenih ...
Zaboravio sam u prošloj poruci da napišem da nisam upućen u informacije u kolikim timovima rade baš svi ljudi odavde, tako da su mogući propusti ovakvog tipa gdje zaista ne znam koliko neko ima stalno zaposlenih. Mislio sam više na generalnu situaciju.

Citat:
bokacbl:
Realno gledano za osnivanje firme, placanje npr 2 radnika, na godisnjem nivou izadje oko 3000-4000 Eur sto i nije veliki kapital za pocetak, ali je problem u pronalazenju klijenata jer uvijek se desi da "ima jedan momak sto to radi za 100 Eur"
Ček, ako recimo samo konkretno na ruke daješ 4000 evra na dva radnika, to dođe 2K EUR za 12 mjeseci, odnosno ugrubo 160E mjesečno po čovjeku. Samo da se pokriju najosnovniji troškovi života u BL (krov nad glavom + hrana) potrebno je duplo više. Mislim da tom logikom zapošljavanja ne možeš da tražiš viši kvalitet od poznavanja prepravljanja PHPNukea.

Citat:
bluesman: Pronaći programera, i to ne nekog arhaičnog jezika ili super modernih tehnologija, već najobičnijeg PHP programera u Srbiji je prava golgota. Lako je osnovati firmu, ali kojih desetak (bar polukvalitetnih) ljudi ćeš ti da zaposliš da programiraju?

dinke: Pre par nedelja ja sam za potrebe svoje firme trazio bas iskusne PHP programere (za pocetnu platu od 1400$) i iskustva su bila najblaze receno porazavajuca.

boccio: nije problem u visini plate, nego o kvalitetu samog kadra.
Zaista nisam znao da je situacija sa PHP programerima ovoliko loša. Pa onda majku mu, zar je stvarno nemoguće da u Srbiji ne postoji adekvatan broj sposobnog kadra za ozbiljnije projekte, faktički mi onda realno nemamo šta više da pričamo o razvoju ebiznisa na ovim prostorima...

Citat:
boccio:
Problem je ipak u prevelikom noise-u. Tu se potpuno slazem sa bluesom. Ja sam isto pogledao dosta CV-jeva u poslednje vreme, jer (bezuspesno) pokusavam da prosirim tim sa jos programera ali jednostavno ne postoji kvalitet iz koga mogu da proberem nesto. Svakom koga sam intervjuisao sam postavio 2 pitanja. Koliki je minimum plate koju ocekuje, i sa kojom platom bi u perspektivi bio potpuno zadovoljan. Odgovori su porazavajuci, ljudi koje pas nema zasta da ujede u CV-ju mi traze 700 evra kao startnu platu. Pritom na pitanje o nekim live referencama obicno bude "ma evo, bas je bilo, ali sad nesto skinuli sa servera..."

Da li to znaci da trenutno rade za 600? Ne. Jednostavno vlada filozofija "bolje da sedim kuci nego da radim za 400 evra". Delom je i community "zasluzan" za to, jer sve vise vidim da se frlja raznim ciframa, svi nesto rade za pet nula, niko navodno ne mrda misha ispod soma evra, a ovamo se voze GSP-om..
nažalost kao i u gotovoj svakoj drugoj stvari na ovim prostorima uvijek postoje dvije potpuno krajnosti koja u svemu prave problem i koče dalji razvoj bilo čega, pa i ove naše priče, mislim konkretno:

1. krajnost: Zaposleni koje rade za kikiriki i zadovoljni su time. Mislim neko ko ima 25 godina, živi sa roditeljima i spreman je da radi full-time posao za iznos koji čini polovinu iznosa neophodnog za njegove najosnovne životne troškove (stan + hrana) i zadovoljan je svojim životom i radnim mjestom... taj je za mene budala i treba ga kapitalistički iskoristiti na najsvirepiji mogući način...

Tu su i poslodavci koje traže one-man-show zaposlene za lovu kojom isti ne mogu da otplate svoje najosnovnije životne uslove i očekuju od takvih da budu produktivni i da takva firma uspješno posluje i raste... Stav kad isti jasno kažu: ti možeš da radiš kod mene za kikiriki ( u boljem slučaju na granici egzistencije, popularno srpski rečeno za pozitivnu nulu), ili da spavaš kući za dž, pa ti sada vidi... Prema ovom nije samo kadar kriv, nego su krivi i poslodavci. Znači važi obostrano.

2. krajnost: Zbog ovih poslodavaca (ne)zaposleni idu u drugu krajnost i traže ogromne iznose za svoj rad, a realnost je da u CV kao što boccio kaže, nema pas za šta da ih ujede. Što će reći ovi prvi podcjenjuju, a drugi precjenjuju cijenu vlastitog rada.

Sam community što opet boccio reče je upravo taj koji širi dezinformacije na koje se ljudi pecaju, a suština je da oni što šire iste sreću se sa situacijama da nemaju za kafu ili još gore kući šta da jedu... Ali kad je u pitanju virtuelna stvarnost, svi mi radimo pet nula... Meni nije samo jasno da li će tržište ikad na ovim prostorima biti u stanju samo da formira odnos ponude i potražnje za radom u ovoj industriji...

Citat:
Sa druge strane, i dalje vlada prilicno ziherasko ponasanje mladjih ljudi, sto mi je potpuno nejasno. Radije ce klinac da radi u SBB-u za 20 hiljada mesecno plus topli obrok, nego za $700 kod mene...
Ziherašenje je dio srpske genetike i ostatak Titovih vremena. Svaki put kad upalim dnevnik na TV gledam idiote po raznim državnim preduzećima koja su propala prije 15 godina kako kao svako jutro odu u preduzeće na kafu, pročitaju novine, ispričaju lokalne tračeve i kući su do jedan i onda kao priče preduzeće im duguje po 12, 24, 48 plata... Ja bih ličnu takvu bagru poslao u rudnike da radi.

Ziheraši nisu potrebni nikom ko ozbiljno da razvija firmu. Ako je on proračunao da će na nekom poslu da džabalebari uz minimalno cimanja da i uzima isto tako neki minimalan iznos umjesto da zapne negdje i uzme normalne pare, njegova stvar... fala doviđenja.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #40
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Zaista nisam znao da je situacija sa PHP programerima ovoliko loša. Pa onda majku mu, zar je stvarno nemoguće da u Srbiji ne postoji adekvatan broj sposobnog kadra za ozbiljnije projekte, faktički mi onda realno nemamo šta više da pričamo o razvoju ebiznisa na ovim prostorima...
Ja mislim da je tu i problem. E-business i ne trebaju da razvijaju programeri. Problem je sto svako hoce da bude i programer i dizajner i manager i CEO i marketing expert, zato je toliko procentualno puno propalih vs uspesnih projekata u srbiji (u odnosu na sam volumen).

Moram da dodam i da ima dovoljno kvalitetnog kadra, ali daleko od onog broja kako se na prvi pogled cini. Drugi problem je sto nema dovoljno firmi koji bi da plate kvalitetan kadar i tu nastaje problem. Hoces da vozis dobar auto ali da ga platis kao yugo, to mozda moze sam u Srbiji, ali u svakom slucaju zavrsis sa yugom. Koliko para - toliko muzike.

Ja hocu da se rasteretim, i ne samo to, hocu da sirim business. Nadjem programera i obecam mu XXX eur platu + 200 eur bonus na kraju meseca ako zadovolji. Dam mu u sredu obican script da uradi - rok ponedeljak. U nedelju uvece ga nadjem u kaficu (nije mi od petka odgovarao na mailove niti na telefonske pozive) i pitam da li je zavrsio, a on mrtav 'ladan kaze "evo sada cu da idem da pocnem". E pa batice, ne moras ni da pocinjes onda. I sednem i provedem celu noc u nedelju / ponedeljak da bih uradio to.

A onda je posle 'ladno dosao i trazio mi ne samo platu nego i bonus 200 eur. Bilo je kao iz "maratonaca": Pa jesi mu dao? Jesam, ali po nosu...

Jednostavno, ne samo da nemas sa kim da radis, nego nemas ni u koga da se pouzdas. Da ne bude zabune, ne govorim o svima nego generalno - o vecini sa kojima sam ja imao kontakt.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 28. 02. 2006. u 19:21.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako otkriti kako je neko provalio u sajt Aleksandar.Ilic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 41 21. 03. 2008. 23:45
Kako dolazite do klijenata? Goran Cirkovic e-Business 12 14. 08. 2007. 10:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.