DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Komunikacije
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Komunikacije VOIP (Voice Over IP), handheld, Instant Mesengers, protokoli, P2P...ICQ, Jabber, MSN, ...

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 11. 2006.   #1
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Angry Zasto deru za staticni javni IP?

Ovih dana je aktuelan Telekomov ADSL i juce u razgovoru sa kolegom iskristalisalo se jedno pitanje koje mi se vrzmalo polavi vec neko vreme.

Zasto nas deru za staticni javni IP?

E sad, potpuno mi je jasno da su javni IP ograniceni resurs, i da je provajderima u interesu da sto manje korisnika uzima javni IP te da je cena IP-a zbog toga visoka. Ima tu logike. Medjutim.

Telekom svim svojim ADSL korsinicima obezbedjuje javni IP, to isto radi i SBB. Medjutim, oni debelo naplacuju koriscenje staticnog IP-a a ne javni IP. Koja je tu logika osim onog klasicnog srpskog da oderes gde mozes?

Ono sto kosta to je javni IP bez obzira da li je statican ili ne. Dinamicni IP su imali smisla na dialup linijama, jer je tu provajder stvarno stedeo, ako ima 30 ulaznih linija korsiti 30 IP-ova. Ako provajder ima i hiljade korisnika, samo 30 istovremno mogu da budu ulogovani i oni dobijaju IP.

Medjutim, na kablovskoj i ADSL, svi korisnici mogu da budu, a cesto i jesu, istovremeno online, i svima njima je obezbedjen javni IP. Cena se razlikuje i to debelo, samo aosnovu toga da li je IP statican ili ne.

Ja tu ne vidim logiku. STaticnost IP-a nije tehnicki ni organiaciono nikaakv faktor. Tu eventualno kosta minut vremena koliko administratoru treba da dodlei statican IP, a on je javan u svakom slucaju.

Mozda ja jesam slep ali osim "srpske" ne vidim drugu logiku za dranje. Telekom maltene duplo naplacuje protok ako je izabrana opcija staticnog IP-a.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2006.   #2
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Sprecava te da postavljas servere raznih vrsta na tvoj adsl/cable. Ako dobijes staticnu IP adresu onda to mozes da koristis za neki hosting ili mail server ili bilo sta slicno, a onda upadas u kategoriju biznis korisnika koji se deru na sve strane ne samo na ovaj nacin. Sa dinamickom javnom malo teze. Inace, takva je praksa koliko ja znam svuda u svetu .
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2006.   #3
Dušan Dželebdžić
Nekad bio ddz
Expert
 
Avatar Dušan Dželebdžić
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 590
Hvala: 88
402 "Hvala" u 51 poruka
Dušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dušan Dželebdžić Pošaljite poruku preko Skype™ za Dušan Dželebdžić
Default

Hmm, ja već godinama držim kod sebe server preko no-ip servisa. Radilo je čak i dok sam bio iza NATa.
__________________
Converting dead links into hyperlinks since 1996.
Dušan Dželebdžić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 11. 2006.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ma ne sprecavaju te za servise, kao sto Dusan kaze to se lako zaobidje.

Mislim da se naprosto radi o stednji IP-ja, jer ipak nisu svi ljudi stalno na netu, vecina obicnih korisnika kad ugase komp, ugase i ruter. S obzirom da vecina nasih provajdera ima neku C klasu, IP-jevi su prilicno dragocen resurs..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #5
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Kako mogu da stede IP kada na ADSL svi imaju javne IP, tako da provajder mora svakako da ih obezbedi. Ovde se samo radi o staticnosti adrese, ne radi se o tome da umesto privatne dobijes javnu.

Kod drugihproajdera se prelazak sa privatne na javnu ip adresu placa oko 500 dinara mesecno, a kako videh kod nekih ADSL proajdera, ista cena je i zaprelazak sa dinamicke na staticnu javnu adresu. A Telekom naplacuje skoro pa duplu cenu prikljucka i mesecnu pretplatu samo zbog toga sto umesto dinamicke javne IP adrese dodeli staticnu.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #6
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

Slično pitanje sam i ja postavio liku koji radi u telekomu.
Odgovor je da oni kojima treba statička javna IP adresa prave pare na tome pa zato moraju i da plate.
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #7
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

Ne znam za Telekom i razloge za debelu naplatu za static IP, ja ovde vec 3 godine imam isti statichki IP bez ikakvih posebnih doplata, molbi itd. Znachi da mozhe, samo je pitanje da li hoce.
bNasty je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #8
Davor Vlajkovic
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.05.2006
Poruke: 139
Hvala: 72
1.111 "Hvala" u 26 poruka
Davor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished roadDavor Vlajkovic is on a distinguished road
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao centaur
Slično pitanje sam i ja postavio liku koji radi u telekomu.
Odgovor je da oni kojima treba statička javna IP adresa prave pare na tome pa zato moraju i da plate.
Po toj logici, oni koji ne prave pare ne moraju ni da plaćaju telekomove usluge...
Davor Vlajkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #9
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao centaur
Slično pitanje sam i ja postavio liku koji radi u telekomu.
Odgovor je da oni kojima treba statička javna IP adresa prave pare na tome pa zato moraju i da plate.
Kakav ilustrativan primer izgubljenosti u vremenu i prostoru. Očigledno su ti ljudi potpuno operisani od smisla za tržište i ekonomiju... Dakle - njihovi troškovi ne igraju apsolutno nikakvu ulogu u formiranju cena.

Jao kako bi im legla konkurencija...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #10
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Pa ako malo bolje pratis zbivanja jasno je da u Telekomu realni troskovi uopste nisu bitni za formiranje cena. Oni u principu prodaju maglu, troskovi su im manje-vise fiksni bez obzira na "kolicinu" datih usluga i prilicno su mizerni u odnosu na cene tih usluga.

Dovoljno je videti kako se razbacuju popustima na mobilnoj telefoniji, a sigurno je, kakav god popust da daju oni to i dalje debelo naplacuju.

Ovo sa fiksnim IP, je upravo iz reda usluga koje ne predstavljaju nikakav trosak za njih a masno naplacuju.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Javni blog servisi cvele Istine i zablude 2 25. 05. 2009. 18:46
Google pozicioniranje, zasto kasni? marijano Marketing i SEO 22 12. 11. 2008. 01:17
Javni news feedovi sa mogucnoscu filtriranja misk0 Web aplikacije, web servisi i software 1 15. 02. 2007. 13:31
Zasto mi se poruka brise? NYCWalker Obaveštenja, predlozi i pitanja 0 02. 01. 2007. 18:16
google - kako zasto ??? ivanhoe Marketing i SEO 0 23. 12. 2005. 04:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:36.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.