DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 03. 2009.   #1
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default najbolji setup za multi-user hosted resenje?

Treba da uradim hosted web servis, gde ce korisnici imati svoje virtuelne hostove, baze i FTP pristup svaki svom folderu (i naravno nasu aplikaciju preinstaliranu). E sad, zbog lakse distribucije software-a, ne mogu da koristim apache suexec + php CGI/fastCGI varijantu, koja bi verovatno bila najbolja, pa se sad lomim kako da odradim to najbolje u plain vanilla apache+mod_php varijanti...

Da li mi je bolje da pokusavam da to izvedem kastomizacijom nekog gotovog web panela (i koji bi mi preporucili?), ili da odradim neku svoju DIY varijantu? Ja vise naginjem ka tome da sam to isprogramiram, jer mi ne treba najveci deo funkcija kontrolnih panela, zapravo samo mi treba nacin da resim kreiranje accounta i privilegije nad fajlovima, i to je to, nista drugo mi ne treba..

Jednostavno resenje koje mi je palo na pamet je da kreiram za svakog usera po jedan account, bazu i vhost, dodam im apacha u grupu tako da php ima pristup svim fajlovima, a FTP ogranicim preko chroota na par foldera po useru, u kojima ce biti iskljucena podrska za bilo kakav skripting (cisto da mogu da uploaduju slike i templejte i nista drugo). Koje su rupe u takvom resenju? Da li moze neko da mi predlozi nesto bolje?

Koji su limiti jednog hosting servera? Koliko baza i sajtova moze da se digne na jednom mysql-u i apachu, a da taj broj ne krene da utice na perfomanse?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 03. 2009. u 23:29.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2009.   #2
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Da li korisnike otvaras na samom sistemu ?
Aplikacija je zamisljena kao platform independent ili linux based ?
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2009.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

1) da, zbog jednostavnosti bih isao na kreiranje sistemskih usera. Mislio sam da to odradim pomocu skripte sa root privilegijama koju pokrene cron zvakih par minuta, i onda skript pokupi taskove iz baze i odradi ih (naravno uz neke dodatne sigurnosne provere). Ideja je da se aplikacija prodaje dalje, pa bih se sto je moguce manje oslanjao na externe aplikacije (ldap i slicno), vec samo standarne linux servise, mysql, apache i neki ftp.

2) linux based, bar za sada, jer mi se cini preobimnim da se pravi dupli sistem, a prevelike su razlike izmedju linux i windows sistema da to moze lako da se upakuje u jedan skript.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 03. 2009.   #4
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Onda to moze relativno jednostavno i bezbolno da se uradi, makar iz moje perspektive.
Dakle kako bih ja uradio:

Svakom sistemskom korisniku postavis home folder tamo gde treba na fs (gde app ocekuje), chrootuj sve korisnike u njihov home, nemoj im setovati shell.

Napravis apache vhost koji ce svakom sistemskom korisniku dati docroot u njegovom home. Po defaultu je to ~user ali se moze menjati kako zelis.

Sistemske korisnike i sve taskove mozes odradjivati preko neke quer skripte, na jednom projektu na kome sam radio je pisan poseban softver u javi dok sam na drugom koristio taskspooler. Ovako nesto je relativno lako uraditi i u cli php-u. Jedina mana takspoolera je sto ne zna da radi callback, tako da ti ne moze potvrditi da je akcija izvrsena... Napravio sam neki budz za njega tako da uradi callback, ako ti zatreba vici.

Sad, dal ces korisnike dodavati u apache grupu ili ces postaviti da je apache grupa users grupa, nije tolko bitno... efekat je isti. Ako insistiras na mod_php, a ne cgi (sto bi bio moj izbor) onda vodi racuna da se php skriptovi izvrsavaju pod istim korisnikom, koji ima pravo da cita sve fajlove (i nije chrootovan).

Ftp serveri takodje znaju da sistemskim korisnicima daju ftp pristup do njihovih home foldera.

Sto se tice broja sajtova/baza/usera po serveru to zavisi od jacine servera, tako da ti ne mogu dati konkretan odgovor.

Sad sve sto sam gore napisao mozes da tweakujes prema svojim potrebama relativno lako.

Nije to neka mudrost i nema tu mnogo razlicitih nacina da se izvede, sve su varijacije na istu temu. Sve ovo prakticno svi web paneli rade na istu foru koju sam gore napisao.

Kada ne bi toliko bio ogranicen na platformu, mogao bi da ti predlozim nesto kompleksnije resenje. Ono bi ukljucivalo fuse, tako da bi fs umesto iz fajlova citao sve sto mu treba iz baze i time bi imao potpunu kontrolu na aplikativnom nivou.

Kada bi imao mogucnost za nesto robusniju platformu, ne bi bilo lose i razmisljati o cloud arhitekturi, ali ovako su ti opcije veoma suzene.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #5
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ok, to je pretty much bila i moja ideja, tako da cu najverovatnije to i uraditi. Sto se tice platforme, da imam potpuno odresene ruke sta bi mi preporucio kao resenje? Recimo, da kazemo da hocu da celu stvari u buducnosti mogu i da skaliram/balansiram po potrebi..

Ono oko broja sajtova/baza po hostingu, to sam pitao jer se secam da sam procitao negde da recimo apache ima silnih problema sa virtuelnim hostovima, kad se broj popne na par hiljada (naravno sto je jaci server manje je to primetno)...autor je predlagao neki hack pomocu mod_rewrite da bi prevazisao ta ogranicenja... e sad ne znam da li je to bila matora knjiga, ili to recimo jos vazi?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #6
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Mozda nisam skontao sta zelis tacno, ali cPanel ima svoj API (pisan u perlu, ali mislim da ima i PHP verzija) koji mozes da pozivas iz svoje app i da uredjujes / upravljas sa serverom kako zelis. Nije dzabe, kosta, ali radi posao i radi ga dobro.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Koliko je komplikovano odraditi plugin za cPanel, nisam se sa tim igrao do sad ? Perl znam dobro, jel imas ideju koliko vremena bi trebalo okvirno da se uradi plugin za manipulaciju nalozima (add/delete i automatsko instaliranje jedne aplikacije na nalog (da se doda vhost, baza, FTP account, i iskopiraju potrebni fajlovi gde treba). To bi u stvari bilo kao reseller account, samo sa default instalacijom naseg software-a.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #8
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Sto se tice razdvajanja korisnika pogledaj suPHP...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #9
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Nisam probao, samo mi ostalo u sjecanju posto jednom jednom bilo govora da cemo koristiti nesto slicno:

Pogledaj http://www.phpclasses.org/browse/package/3534.html za primjer rada PHP-a za upravljanje CPanelom. Sto se tice instalacije aplikacije, mislim da postoji neki podesivi skeleton u koji stavis ono sto zelis i koji se automatski stavlja pri pravljenju naloga.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 03. 2009.   #10
lurker
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.01.2009
Poruke: 154
Hvala: 3
34 "Hvala" u 22 poruka
lurker is on a distinguished road
Default

Po mom misljenju :

Lxadmin HostInABox » World's lightest and Full featured Hosting on 15MB RAM.

http://lxlabs.com/software/lxadmin/

gde cak mozes da razdvojis ko koristi suexec + php CGI/fastCGI a ko mod php

Poslednja izmena od lurker : 27. 03. 2009. u 20:36.
lurker je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Codeigniter (CI) setup, organizacija fajlova bOkIcA PHP 9 11. 05. 2010. 11:35
fail-safe setup ivanhoe Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 4 19. 08. 2009. 18:08
Flash Player 9 GPU akceleracija, multi-threading, multi-core, bitmap filtering. & ... MrSteel Flash 0 11. 06. 2007. 09:14
Podsetnik ? ne web resenje [nq] Opušteno 24 18. 06. 2006. 22:43


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:01.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.