DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > IT događaji
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

IT događaji Najava IT događaja, mreža Internet zajednice u pripremi događaja, kako organizovati IT događaj?

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 10. 2008.   #11
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

cak iako ne radi iza dva rutera (torenti mi rade bez problema) .. i cak iako mu ponekad treba po 10 sec da vrati rezultat?

to je make or brake momenat, probaj malo ovo... pa onda odi na google..
ubrzanje je puta 10.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #12
Ben
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 12.10.2008
Poruke: 13
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ben is on a distinguished road
Default

Pozdrav svima,

Dozvolite prvo da se predstavim.
Moje ime je Benjamin Tarabar. Moja funkcija je Country Manager, Edgios, Inc.
Po zanimanju sam dipl.ing elektrotehnike, generacija 1974., ETF Beograd.

Hteo bih u nekoliko kratkih recenica da dam par objasnjenja i informacija koje se ticu Edgios projekta.

Projekat Edgios je zapocet u leto 2006. u Beogradu. Osnovna ideja je potekla od naseg osnivaca, dr Borislava Agapieva (zivi i radi u Portland, OR., USA), koji je nakon napustanja firme Intel tada vec imao iza sebe uspesno realizovan search start-up vast.com.

Danas, dve godine nakon inicijalne ideje imamo pred sobom P2P servent koji je doduse jos u uvek ranoj fazi realizacije, ali koji je funkcionalno spreman za javno testiranje.

Ova kampanja koji trenutno vodimo moze da se smatra kao otvoreni poziv za ucesce u javnom testiranju Edgios tehnologije gde cemo pokusati da istestiramo "in vivo" sve aspekte koje je jedino moguce istesirati na mnogo vecem uzorku realnih korisnika.

Servent je prevazisao okvire tima developera i/ili njihovih prijatelja koji su do sada bili jedini korisnici. Mislim da na ovom forumu nema potrebe da se posebno naglasava da P2P namece sasvim drugaciji pristup u odnosu na centralizovane search tehnologije pogotovo iz aspekta brzine odziva, rangiranja, skaliranja itd., sto je predstavljalo poseban izazov u toku realizacije.

Najveci deo tehnoloskih dilema je iza nas, naravno ostaje da se realizuje citav niz drugih elemenata kako bi Edgios mogao da predje u mainstream za pretrazivanje. Mislim da smo na dobrom putu da to i realizujemo.

Podrudicu se da odgovorim na sva vasa eventualna pitanja. Bora ce takodje da nam se pridruzi na ovom forumu cim se vrati sa puta iz Kalifornije sredinom sledece nedelje, gde trenutno obara ruke sa investitorima.

Hvala na razumevanju i sugestijama,

Ben.
Ben je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #13
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

iako mislim da je bitno podrzati svaki element inovacije u lokalitetu, pogotovo u inzenjerskom kontekstu, ne dopadaju mi se 2 stvari - jedna je kranje licna i sebicna (sorry guys, nista licno - samo glas iz rovova) - razvlacenje vast.com-a u pitch-u nad nedovrsenim proizvodom, a druga je sama nedovrsenost i, cini mi se, objektivnost nad tezinom problema i diskutabilnom efikasnoscu tehnologije. ne zelim uopste da ulazim u pitanje da li je ovo profitabilna tehnologija posto sada tek sledi par godina uzasa sa investitorima, trazenjem niche-a (hard ****...) itd. - ali uz cestitke na hrabrosti za launch, mislim da ovome sto sada vidim jedino moze da pomogne keep your heads low & hands dirty a ne konferencije posto tehnicki gledano izgleda kao da je zagrebana tek sama povrsina. bez obzira, nadam se da je moja vizura pogresna i puno srece - za search kompanije ima dosta prostora iako izgleda potpuno suprotno.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #14
Ben
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 12.10.2008
Poruke: 13
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ben is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
jesam ja to dobro shvatio da ova stvar belezi gde ja surfujem i to onda sharuje sa ostalim korisnicima (u sklopu pretrage ili kako vec)? Ako je to tako, vec mi se ne svidja ideja.. ako nije trebalo bi malo bolje da objasnite privacy related elemente, jer verujem da ce se mnogi zabrinuti..
Pitanje privatnosti je jedno od prvih koje smo ozbiljno morali da razmatramo jos na pocetku realizacije projekta. Doprinos Edgios indeksu je potpuno anoniman. Ne postoji ni jedan način da bilo ko sazna koje stranice je korisnik lično posetio. Ta informacija je isključiva privilegija korisnika i ona nikada ne napušta računar.
Ben je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #15
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

po cemu je p2p pretraga bolja od recimo... firefox plugina koji prati korisnikov surf i sve salje u jedan index, nad kojim se kasnije vrsi pretraga ?
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #16
Ben
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 12.10.2008
Poruke: 13
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ben is on a distinguished road
Default

Postoji nekoliko "genetskih" prednosti P2P pretrazivanja u odnosu na centralizovane tehnologije. Napomenucu samo neke od njih.
Pretpostavljam da na ovom forumu ne moram posebno da obrazlazem funkciju sadrzaja robots.txt fajla.

Evo jedan tipican primer. Autotrader je najveci content provider na svetu kad je u pitanju prodaja automobila. Kao sto se moze videti ni jedan vodeci search bot nema dozvolu da pridje ovom sajtu (ukljucujuci i Vast...

Tamo je u svakom trenutku ponudjeno 7+ miliona automobila. Ni jedan od tih rezultata nije moguce pronaci ni ja jednom centralizovanom pretrazivacu. Za
P2P pretrazivac kakav je Edgios to nije nikakav problem. Content provideri su generalno pogodjeni indexiranjem njihovh stranica od strane velikih pretrazivaca i mnogi od njih pribegavaju ovakvim merama. Craigslist je mozda najbolji primer, 23 miliona malih oglasa svaki dan online, ni jedan necete naci ni na jednom pretrazivacu.

Deep web search, odnosno indexiranje dinamickih web strana je takodje nesto sto je nemoguce postici centralizovanom tehnologijom. Za Edgios, svaka dinamcka stranica je kao i svaka druga.
Ben je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #17
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
jel se zna koji mu je USER_AGENT ?
ja bih samo jos jednom zamolio da mi odgovorite koji je USER_AGENT ovog pretrazivaca?
pokusavam da napravim statistiku na mom sajtu, i zelim da u statistici broj otvorenih stranica uspesno izdvojim od broja otvorenih stranica koji spajderi otvore
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #18
Ben
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 12.10.2008
Poruke: 13
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ben is on a distinguished road
Default

Za sada, odlucili smo se da ne koristimo crawlere. Svi rezultati koji se trenutno nalaze u Edgios indexu su posledica surfovanja pojedinacnih korisnika.
Ben je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #19
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

^ Pa po ovome što gore piše nema USER_AGENT već indeksira web kontent koji ti gledaš kroz browser. Da ima user_agent onda bi ga lako blokirali gorepomenuti sajtovi u svom robots.txt i onda se gubi ta "prednost" o kojoj Ben govori.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 10. 2008.   #20
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

kapiram
cool, ali se tako dosta veliki content nece nikada ni indexirati...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Digitalna svetska elita u Minhenu - DLD 07 Dejan Bizinger Opušteno 3 28. 01. 2007. 23:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:05.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.