DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 06. 2007.   #21
MrSteel
Moderator
Professional
 
Avatar MrSteel
 
Datum učlanjenja: 26.04.2007
Poruke: 350
Hvala: 0
4 "Hvala" u 4 poruka
MrSteel is on a distinguished road
Default

poceo si da postavljas Silverlight naspram Flash-a bez potrebe, i da uzdizes ovu tehnologiju u nebesa, sve je to ipak racunar i programiranje

glavni razlog koji MS navodi, medju glavnima ajde
je popunjavanje praznine koja je nedostajala developerima na MS platformi
stvarno je uzasno bilo raditi rich UI u bilo kojoj osnovi MS-a
sad je sve to lakse, da li za desktop ili za web
wpf lejer je odlican i meni je bas drago zbog toga,

a sto se tice kenjanja po RIA, za deset godina cemo svi gledati izmenjeno lice web-a
da li ce to da lici na tekst ili na animaciju?
MrSteel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #22
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
poceo si da postavljas Silverlight naspram Flash-a bez potrebe, i da uzdizes ovu tehnologiju u nebesa, sve je to ipak racunar i programiranje
Flash nisam ni pomenuo dok neko drugi nije pomenuo isti.

I nisam namerno uzdizao Silverlight, već samo pokušao realno da ocenim prednosti istog: možeš da koristiš isti jezik kao i za server-side, odlično se integriše sa ostalim MS tehnologijama (i VS).

Po meni to jesu prednosti. Pa da li ti je lakše da sve radiš u npr. C# ili da radiš npr. C# + ActionScript + JavaScript?

Nisam ni sporio da je Flash više rasprostranjen na internetu, samo sam rekao da u slučaju intraneta, to nije bitno.. itd (uopšte je u takvim situacijama nebitno da li će Silverlight imati 1% ili 99% zastupljenosti).
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #23
MrSteel
Moderator
Professional
 
Avatar MrSteel
 
Datum učlanjenja: 26.04.2007
Poruke: 350
Hvala: 0
4 "Hvala" u 4 poruka
MrSteel is on a distinguished road
Default

ovaj deo recimo :

"Rešava on problem, samo koji?



Tj. upotrebom Flasha si dobio još jednu tehnologiju, još jedan jezik pored onog što sam gore naveo. Mašala.. Dalje, nekako mi se čini da se Flash, iz nekog razloga, koristi za reklame i to je to, manje više (dobro, poneka cool animacija, itd). Ovo ima malo veći potencijal, čini mi se: aplikacije."

Mashala i ovo za animacije i sl.
flash je odlican za aplikacije klijent deo (kao i flex) pogotovo za RIA fazon, jer tu nije potrebno google indexiranje i ostalo
nije mi uopste lose sto imam i server jezik sa kojim ga povezujem

ja sam radio na par bas dobrih
tako da... sve je to stvar izbora i limita koje imas


flex kod je vec sada dostupan kao apache extenzija, tako da i oni idu u tom smeru itd.
videcemo tek kako ce se tu ponasati tehnologija ali C# != SilverLight,
zato kazem ovo je najvise leglo MS developerima koji gotovo da nisu imali dobro resenje za rich experience, vec samo neko budzenje


za sada SL se jos dokazuje, i treba mu komjuniti
ja se spremam u avgustu da ga obradim
videcemo

btw. ja sam flash spomenuo zbog tog primera, kao i gomile drugih, dakle za mene nema potrebe da izucavam iz tog razloga SL, zato i takav komentar, ali ima drugih stvari otom potom kao sto rekoh

Poslednja izmena od MrSteel : 08. 06. 2007. u 22:44.
MrSteel je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #24
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
^Well, ne volim da mi neko priča kako su "proprietary" tehnologije loše, a u isto vreme taj zarađuje od istih.
Ti očigledno ne čitaš šta ti se piše. Nisam rekao da su proprietary tehnologije loše, već da je potpuno druga stvar pisati serversku/intranet aplikaciju, za koju nikoga ne interesuje na čemu se vrti sa jedne, i klijentske aplikacije za mase sa druge strane.

Druga stvar u kojoj grešiš je to što misliš da si se time što radiš intranet potpuno zaštitio od uticaja internet tržišta. Možeš ti da radiš svoju intranet aplikaciju i u SNOBOLu i da to sasvim lepo radi, ali ćeš itekako osetiti šta znači otvoreno tržište kad ti lead programmer da otkaz, a ti daš oglas u pokušaju da nađeš novog.

Treća zabluda je to što misliš da išta znači činjenica da radiš sve u istom jeziku, a ne u 2 ili tri različita. Doduše, programer sa tvojim iskustvom bi toga morao da bude svestan, ubeđen sam da taj citat mogu da pripišem advokatu, a ne programeru u tebi...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #25
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Treća zabluda je to što misliš da išta znači činjenica da radiš sve u istom jeziku, a ne u 2 ili tri različita.
vs

Citat:
Originalno napisao ilija
Može malo više inforamcija zašto smatraš da su aktuelne web tehnologije i standardi neodgovarajući?
Citat:
Originalno napisao jablan
Mogu ja da probam: odgovor na ovo pitanje zna svako ko je (dovoljno) radio i desktop i veb aplikacije.
Razvoj alata za desktop aplikacije je išao otprilike ovako:
1) Treba nam biblioteka za GUI
2) Napravimo biblioteku za GUI
3) Napravimo novu verziju biblioteke za GUI
4) GOTO 3

Razvoj alata za veb aplikacije je išto otprilike ovako:
1) Treba nam nešto za hipertekst
2) Napravimo HTML
3) E, zaboravismo, ne bi bilo loše da tu može da se ubudži i neka slika
4) Hmm, evo dodaćemo IMG tag
5) E, ne bi bilo loše da to može da se poveže sa bazom
6) Evo napravićemo CGI
7) E, mnogo je komplikovano da se iz ovog C-a generiše HTML, daj nešto prostije
8) Evo biblioteka. Ne, ne, evo Perl, on ti je zgodniji
9) Daj nešto lakše, bogati, ostadosmo bez geekova, svi su otišli na takmičenje za most-obfuscated Perl program
10) Evo PHP
11) Ok, nije to loše. A šta ćemo sad sa klijentom, vidi kakav je šugav ovaj HTML
12) Evo ti CSS. I evo ti JavaScript, ali pazi, mnogo je gadan
13) Dobro, daj šta daš...
14) Super je ovo, evo radi u brauzeru ABC, ali vidi kako mi puca u XYZ!
15) Šta da ti kažem, čekaj iduću verziju... Ili koristi CSS hack sa negativnom marginom...
16) E, cimanje mi je da stalno refrešujem 100kb stranice za promenu jedne labele, smisli mi nešto...
17) Evo, MS napravio XMLHTTPRequest. Evo ovamo ima isto to samo malo drugačije...
18a) U, suuper... Ni 15 godina nije prošlo a ovo već liči na desktop aplikacije...
18b) E, je*o te veb, vraćam se na Clipper
Citat:
Originalno napisao jablan
Mislim, sama činjenica da moraš da znaš najmanje 3 programska jezika da bi napisao osnovnu veb aplikaciju nešto govori, zar ne?
Citat:
Originalno napisao jablan
Blago tebi, daćeš mi malo toga što imaš da i ja vidim takve stvari. Većina developera danas ne može da kodira bez inteligentnog editora, a ja se dosad nisam sreo ni sa jednim koji izlazi na kraj sa JavaScriptom.
No waaaaaaaaaaaaaay, Joseeeeeeeeee.....
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #26
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default



Ti nisi svestan koliko bi para namlatio da si otišao u advokate...

Činjenica da će sve da se radi u istom jeziku (što kao prvo nije tačno, što se može videti ako se otvori sors WPFE apleta koji si linkovao u prvoj poruci) ne pomaže mnogo (ok, priznajem da znači nešto ) jer i dalje imaš serversku stranu i klijentsku stranu. Svakako da je činjenica što se najzad eliminiše HTML izuzetno bitna, i to je ono što pravi razliku, a ne banalna činjenica da se sve radi u C# ili kom već jeziku, ali, složićeš se, to nije nešto što je MS izmislio ili ponudio prvi.

Poslednja izmena od jablan : 08. 06. 2007. u 23:22.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #27
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ti očigledno ne čitaš šta ti se piše. Nisam rekao da su proprietary tehnologije loše, već da je potpuno druga stvar pisati serversku/intranet aplikaciju, za koju nikoga ne interesuje na čemu se vrti sa jedne, i klijentske aplikacije za mase sa druge strane.
Pa dobro. Ni ja nisam rekao da ćemo praviti Silverlight aplikaciju ako većina klijenata nema Silverlight Od samog početka sam nešto napominjao intranet.

Citat:
Druga stvar u kojoj grešiš je to što misliš da si se time što radiš intranet potpuno zaštitio od uticaja internet tržišta. Možeš ti da radiš svoju intranet aplikaciju i u SNOBOLu i da to sasvim lepo radi, ali ćeš itekako osetiti šta znači otvoreno tržište kad ti lead programmer da otkaz, a ti daš oglas u pokušaju da nađeš novog.
Well, samo što je Silverlight programiranje u biti programiranje na skučenom .NETu i WPFu.. pa onda.. ne vidim veliki problem? Nije baš isto..
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #28
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ti nisi svestan koliko bi para namlatio da si otišao u advokate..
A ti u političare

Sorry, nisi pošten: Iliji pričaš jedno (praktično isto što i ja na ovoj temi), a sada meni obrnuto..


Pozdrav... it's FRIDAAAAAAAAY
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #29
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja čak mislim da je u nekoj prethodnoj inkarnaciji bio pitbull

Ali moram reći da je 50% u pravu, a preostalih 50% ću mu oprostiti jer se ne bavi time što komentariše degojs, html, css pa i javascript se odavno ne razdvajaju u bilo kakvom web razvoju za nešto više od "personal homepage".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 06. 2007.   #30
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

^Ma jok, samo sam, kao zagriženi levičar, uvek na strani slabijih...

Da se vratim na temu, Sun je još pre 10-ak godina već izdao platformu za pisanje rich internet aplikacija, i bila je cross-platform, i isti jezik si mogao da koristiš i za server i za klijent i šta? Kao proprietary tehnologija, preživeo je samo serverski deo. Ja bih iskreno želeo da Silverlight (FLEX, Apollo, čega sve sad nema) ne doživi istu sudbinu, a za to postoji samo jedan način...

Poslednja izmena od jablan : 09. 06. 2007. u 00:01.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Konfigurator DEMO mangia Programiranje 16 20. 07. 2010. 21:12
[demo] Berza web development poslova - DevProJobs.com MorenoArdohain Web site, dizajn i multimedia 43 06. 01. 2008. 17:00
Microsoft - Silverlight?!?!? LiquidBrain Web aplikacije, web servisi i software 20 11. 05. 2007. 08:30
Ruby: Interaktivni on-line demo/tutorial andrej Programiranje 0 11. 11. 2006. 20:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:11.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.