DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 09. 2007.   #11
ReLaX
Lokalno njuskalo
Qualified
 
Avatar ReLaX
 
Datum učlanjenja: 30.12.2006
Lokacija: Banjica...
Poruke: 150
Hvala: 11
1 "Hvala" u 1 poruci
ReLaX is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za ReLaX
Default

Najbolje resenje jeste da direktor skole postane informaticar! OK sala! Ali je to u Gimnaziji Krusevac koju sam ja pohadjao resilo problem! Kada je dosao profa iz informatike na mesto direktora dogodio se nagli procvat tog predmeta! Osnovana je informaticka sekcija, ucesce na programerskim i dizajnerskim takmicenjima i konkursima, jedne godine smo imali cak dva tima na Siemens Join Multimedia takmicenju! Dve godine kasnije osnovan je i poseban Informacioni smer gde ti klinci uce ono o cemu sam mogao da sanjam u njihovim godinama! A taj smer je izuzetno poularan i popunjen!
Tako da informaticare za direktore!!!
ReLaX je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #12
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

"Evo moj slucaj.."

Upisao sam Tehnicki Fakultet u Cacku, smer Tehnika i informatika (za profesora Tehnike i informatike)

Moja zelja je bila da upisem neki smer koji ima veze sa informatikom, medjutim kad sam upisao video sam da fax nema veze sa zivotom. Od 30+ predmeta na ovom smeru, vecina je sa masinskog fakulteta. Sve sto je imalo bilo kakve veze sa informatikom sam polozio, ostalo je mozda 1-2 ispita, svi ostali predmeti sluze za klasicno bubanje koje nikad nece zatrebati (naravno to niko ne zna sta ce kome zatrebati i ne treba biti usko opredeljen/ogranicen) tako da cu verovatno uzeti diplomu Vishe. Naime, kada se polozi polovina ispita (od toga 4 su uslovna predmeta) dobija se zvanje Inzenjer informatike, a kada se poloze svi ispiti dobija se zvanje Profesor tehnickog ili Profesor informatike.

O cemu se sad radi, na mom smeru ima 90 ljudi, od tih 90 ljudi samo 10 njih zna da instalira windows, da ne spominjem da 95% njih nikad nije culo/videlo neki drugi OS.

U prvoj godini jos kad smo upisali ovaj smer, u velikom amfiteatru upita jedan profesor (sve nas): neka digne ruke onaj koji zeli da bude profesor nakon zavrsetka studija, samo 3 osobe su digle ruku!
Znaci niko nista ne zna, nikog nista ne zanima vezano za IT, relativno niko i ne planira da predaje, a i oni koji planiraju da predaju znaju kako izgleda windows, word, excel, power point, ostalo je cista nauka.
Sada upisujem 4. godinu a 80% ljudi na mom smeru dalo je manje od 10 ispita (da napomenem da je 3. i 4. godina bezuslovna).
Programiranje, dizajn, internet... ne smem ni da spominjem.
Vecina profesora (70%) na fakultetu su stariji ljudi (preko 50. godina) koji vec 20 godina predaju jedno te isto, nisu se usavrsavali i cekaju penziju. Na moje pitanje, zasto se ne uvode neke novine u skolstvo, nastavni program, barem da nam izbace nepotrebne predmete (uz attach videcete spisak predmeta), tipa hidro sistemi, urbanizam, itd. profesorka mi je rekla da je kasno da se sada usavrsavaju stari profesori, kada odu u penziju doci ce novi kadar!?
Pola godine sam isao na praxu u masinsku skolu i pravio sam u radionici plehove od lima, drzace za lustere, kucice od drveta itd. Ljudi koji su zavrsili masinsku skolu se lako uklope, ja posto sam zavrsio gradjevinu meni leze svi predmeti vezani za crtanje i gradjevinu, ali me zato ubijaju u pojam predmeti tipa hemija, tehnologija materijala (obrade gume, drveta, metala, itd).

Ono sto ja planiram da uradim, jeste da uzmem diplomu vishe tehnicke skole i da nastavim da radim ono sto sam radio i pre nego sto sam upisao fakultet drugim recima, na fakultet idem samo zbog papira da bi kasnije lakse nasao posao u oblasti koja mene zanima i kojom se bavim.

U svakom slucaju, jadna deca ko ce njima da predaje. Koga zanima, naucice sam (kao i vecina ovde), jer ima i profesora koji imaju znanje a ne umeju da ga prenesu, tako da opet bzvz.
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	predmeti.jpg
Pregleda:	232
Veličina:	90,7 KB
ID:	459  
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #13
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Potpuno se slazem sa Zirom koji je uboo srz problema, a to je negativna selekcija. IT je tu cak i u solidnom stanju, posto je vecina korporacija u privatnim rukama, gde se ipak najvise vrednuje znanje, a ne veze (rodjacke, politicke itd.).

Problem sa obrazovanjem se moze resiti boljim platama i podizanjem ugleda profesora u drustvu. No da bi se to resilo, potrebno je resiti problem #1, a to se u Srbiji nece nikada desiti.

Inace, da vas malo udavim i mojom zivotnom pricom Odmah po zavrsetku fakulteta 2001, pod pritiskom roditelja prijavio se na oglas za profesora i proveo sam ceo jedan radni dan u Kragujevackoj II gimnaziji. Nebulozni udzbenici stari 10-tak godina i sl., profesori koji osim sto rade svoj posao prodaju kozmetiku, molerisu itd... A najjace je bilo kada sam na pitanje "koje programske jezike ucite svoje djake?"... dobio kontra pitanje zacudjene profesorke "A ti znas da programiras?!!" odgovorio sa "Da?!" cela zbornica se okrenula, a pitanja su bila u stilu "pa sta ti trazis u skoli?!". Naravno, pobegao sam odatle glavom bez obzira (i bio gotovo isteran iz kuce lol).

Sto se fakulteta tice ne znam kako sada stoje stvari, pre par godina sve se svodilo na entuzijazam pojedinih mladjih profesora/asistenata. O stanju svesti profesora na KG PMF-u (gde sam radio nekih godinu dana), dovoljno vam moze reci cinjenica da je tamo negde 2002 godine moju aplikaciju za online rezultate ispita osim par mladjih kolega niko nije hteo ni da cuje da koristi. Cak sam imao i komentar jednog uglednog profesora u stilu (parafraziram):

"...ni serveri NASA-e nisu sigurni, a ja trebam da objavljujem moje rezultate na tom tvom sajticu. Ma dok ja ne stavim svoj potpis na oglasnu tablu, to nije rezultat".
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #14
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Odavno sam hteo da pričam o jako velikom IT problemu u Srbiji: nedostatak IT stručnjaka. Mislim na prave stručnjake iz svih IT oblasti.
То и није проблем само Србије. Недостатак ИТ стручњака се осећа на глобалном нивоу, осим у ненормалним временима каква је била пост дот-ком рецесија.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Dragi Tata (zasto se glupo osecam kada ovo napisem? ), znas kako, postoje nestasice kada necega nema dovoljno i kada necega nema uopste
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #16
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

U kakvom nam je stanju privreda, informatičara ima sasvim dovoljno.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #17
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Evo recimo, nema PHP programera dovoljno. Kada bi nekoliko nas sa foruma otvorilo skolu gdje bi se ljudi komercijalno obucavali (kvalitetno) za npr PHP programere, da li bi imali polaznike spremne da to plate?
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #18
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Moj kolega Alef (alefbrain.com) je ranije drzao odlican kurs PHP-a na KG PMF-u koji je bio extremno posecen (cak je isla i moja zena koja je lekar inace). Doduse, kurs je bio besplatan, pravo je pitanje koliko bi bilo polaznika kada bi cena bila komercijalna.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #19
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku
Kada bi nekoliko nas sa foruma otvorilo skolu gdje bi se ljudi komercijalno obucavali (kvalitetno) za npr PHP programere, da li bi imali polaznike spremne da to plate?
Imam bolju ideju, otvori skolu za stvaranje radnih navika i postovanje deadline-a, to je mnogo potrebnije buducim programerima.
A i ja bih se prvi prijavio u takvu skolu, da ne ispadne kako samo kritikujem druge...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #20
pcigre
Miloš Vučić
Grand Master
 
Avatar pcigre
 
Datum učlanjenja: 11.08.2006
Lokacija: Niš, Serbia
Poruke: 786
Hvala: 106
33 "Hvala" u 20 poruka
pcigre is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za pcigre Pošaljite poruku preko AIM za pcigre Pošaljite poruku preko MSN za pcigre Pošaljite poruku preko Yahoo za pcigre Pošaljite poruku preko Skype™ za pcigre
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku
Evo recimo, nema PHP programera dovoljno. Kada bi nekoliko nas sa foruma otvorilo skolu gdje bi se ljudi komercijalno obucavali (kvalitetno) za npr PHP programere, da li bi imali polaznike spremne da to plate?
DA plate kroz rad mozda, da plate u kesu... tesko... cak i da im jasno predocis kakve su mogucnosti za zaposljenje.
__________________
Kotler je bio u pravu. Ko radi srcem nema konkurenciju.
pcigre je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Planirate li da vasu decu ucite da programiraju? kodi Opušteno 10 11. 02. 2009. 11:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:10.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.