DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 08. 2006.   #1
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default Kako, koliko i za sta novinari koriste internet?

Da bi se sto bolje pripremio za IT seminar
http://www.itseminar.org/sr/page/102/about_seminar.html
anketiram kolege iz medija o mestu interneta u njihovom profesionalnom zivotu. Odgovori još stižu. Rok je sledeći petak.

Moja tema je naime "Kako vam internet moze pomoci da unapredite komunikaciju sa medijima?"
Pošto imam vremena do sredine oktobra potkrepiću rad istraživanjem. Za sada je odziv kolega odličan.

Zanemario sam novinare koji posle 10 godina postojanja interneta u Srbiji ne koriste ovaj kanal komunikacije i mesto gde se mogu naci (vise-manje) korisni podaci. Oni su na niviou statisticke greske ili jednostavno foliraju - nece PR-ovima da daju svoju emejl adrese da ih ne bi zatrpavali pozivima ali to je drugo pitanje.

Celo istrazivanje ce biti publikovano kako u e magazinu tako i drugim medijima jer se dosta kolega zainteresovalo za rezultate.

Posto sem odgovora na pitanja mnogi od njih salju i komentare (a odobrili su mi da ih objavim) objavicu i njih. Mnogo upravo iz oblasti kojoj je posvecen ovaj forum. Iz ovih opaski moze dosta da se nauci.

“Pa naravno da koristim interet, ali zaista sa rezervom. Više puta mi se dešavalo da preuzmem neki podatak pa da se ispostavi da je netačan”, Marija Jovanović novinar Tanjuga

„Na kompanijskim sajtovima fale korisne informacije za širu javnost o trendovima u delatnosti kojom se bave, što bi sigurno doprinelo imidžu kompanije, kao dobrog poznavaoca poslovnih kretanja na tržištu, i navelo novinare ne samo da češće posećuju kompanijski sajt, već i da je navode kao relevantan izvor informacija” , Zorica Žarković, urednik, Biznis i finansije www.bif.co.yu

"Nisam zadovoljna materijalima koje o sebi na internet plasiraju domaće kompanije – to je samo hvaljenje ", Snežana Bogdanovič, novinar Politike

to be continued

Miloje

P.S sto ja ne mogu da odolim ovim bluzmenovim smajlijima to je cudo
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #2
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Od '98. g. učestvujem u različitim edukacijama novinara na temu Interneta, a u par navrata sam radio obuku za cele redakcije. Stvarno sam imao prilike svašta da čujem i vidim.

Znam da i danas ima redakcija gde nema ni jednog kompjutera (u konkretnom slučaju znam da će uskoro biti drugačije), a na nekim mestima postoji jedan kompjuter na deset novinara. Ono što sam primetio jeste da veliki broj novinara uopšte nije zainteresovan da nešto naročito nauči o Internetu radi unapređenja posla. Ne znam koliko puta sam čio rečenicu - neznam ja baš da koristim Internet, znam ono što mi treba za posao - Google. Postoji i varijacija - Google i Google Images.

Nedavno mi se desilo da mi je određeni br. novinara bio neograničeno zahvalan što sam im pokazao NetVibes i objasnio čemu služi i kako se to radi. Ovo je suprotan primer, ima činjenica i dosta onih koji ipak shvataju da mogu dosta toga da odrade preko Interneta.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #3
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool mozda ne poznajemo iste novinare

Od preko 100 ljudi sa kojima saradjujem (bar 30% su profesionalni novinari) svi sem jednog koriste internet.
Ta jedan ne koristi ni racunar (zena mu kuca tekstove) . Do nedavno nije koristio mobilni telefon. To je stav koji postujem i izuzetak koji potvrdjuje pravilo.

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Od '98. g. učestvujem u različitim edukacijama novinara na temu Interneta
U tome i jeste stvar, internet se brzo menja
Impresije koje imate od pre 8, 6, 2 godine su danas drasticno promenjene

Citat:
znam ono što mi treba za posao
Zasto bi ljudi koji imaju, u proseku, previse posla ucili stvari koje im ne trebaju za isti ako nisu entuzijasti ili ih neka oblast posebno privlaci?

Citat:
ima činjenica i dosta onih koji ipak shvataju da mogu dosta toga da odrade preko Interneta.
Kad obradim podatke ankete objavicu ih u e magazinu i postovacu ih ovde a i dosta kolega je iskazalo interes da ih pogleda i mozda objavi.

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #4
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Od preko 100 ljudi sa kojima saradjujem (bar 30% su profesionalni novinari) svi sem jednog koriste internet.
Ta jedan ne koristi ni racunar (zena mu kuca tekstove) . Do nedavno nije koristio mobilni telefon.
Skrivena poruka za geekove: izbacite kompjuter iz kuće, nabavite ženu


Jedva čekam rezultate ankete, radi se o zaista vrlo važnoj temi, a podaci iz istraživanja će nam svima biti od velike koristi.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #5
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Zanimljiva tematika, a pošto i sam predajem "Internet za novinare" u specijalizovanoj školi za edukaciju zaposlenih u medijima, i imam iskustva i kao novinar i kao urednik u IT izdanjima, mogu da iznesem neka moja iskustva.

Rad u izdvačakoj kući poput "Color Press grupacije", koja izdaje preko 70 magazinskih izdanja (CKM, LEpota i zdravlje, Svet, Brava Casa, Joy, PC Magazin, Mobi, Bravo, Alan Ford...), bio bi potpuno nemoguć bez korišćenja Interneta.

Jedna od nekoliko redakcija, koja okuplja nekih 30-tak izdanja, opremljena je sa najsavremenijim PC radnim stanicama (koje se neprestano zanavljaju), sve je umreženo u gigabitnu mrežu i centralizovano na nekoliko "terabajtnih" servera.

Zahvaljujući kombinovanju nekoliko različitih linkova (cable, wireless, satelit), različitih provajdera, Internet je neprekidno dostupan na svim RS.

Takođe podignuto je nekoliko FTP servera na koje se postavljaju gotova izdanja u PDF-u, koja zatim preuzimaju štamparije širom jugoistočne Evrope, dok se poseban FTP server koristi za dostavljanje reklamnog materijal od komintenata i pripremu istog.

Osnovna komunikacija se obavlja emailom, dok je sekundarni - IM sistem zasnovan na Jabber protokolu.

Sve u svemu, u redakciji(ama) ne postoji niko ko ne koristi PC i ne služi se Internetom, a znanje se unapređuje permanentnim obrazovanjem.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #6
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
ima činjenica i dosta onih koji ipak shvataju da mogu dosta toga da odrade preko Interneta.
Nezavisno udruženje novinara Srbije NUNS (www.nuns.org.yu) ima na današnji dan 2599 članova od kojih je 1688 (65%) prilikom registracije ostavilo emejl adresu kao jedan od kontakata sa udruženjem

izvor: Veljko Samolov, generalni sekretar

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 08. 2006.   #7
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Možda nisam dovolno eksplicno objasnio šta sam mislio da "ima i dalje redakcija gde je kompjuter retkost". Ovo ne znači da se radi o većini redakcija, nego upravo suprotno. To je čudno i to veoma (ipak ne mogu da kažem o kojim se redakcijama radi).

Što se tiče izjava da neki novinari da kažu da znaju Internet samo za posao, hteo sam da napomenem da nisu veoma iskusni korisnici, i nalaze one informacije koje su im potrebne, bez dodatnih znanja koja bi im ubrzala i unapredila posao.

Činjenica je da i po mojim iskustvima većina novinara koje srećem koristi Internet.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 08. 2006.   #8
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default Uns

Poruka iz Udruzenja novinara Srbije UNS www.unsonline.org
autor je Slađana Matović, poslovni sekretar

Postovani Miloje,

Podaci su sledeci:

- UNS ima tacno 5 101 clanova.

- u 2005. godini clanarinu je obnovilo njih 2 656

- sto se tice e-mail adresa, one se unose u bazu podataka od pocetka 2006. godine i do sada ih imamo oko 500.

Pozdrav
Snezana


KomentarKad novinari dolaze da obnove clanarinu, a to se obicno radi kad zatreba dokazivanje statusa upisuje se i podatak o koriscenju e mejla i posredno interneta. Nemojte iz ove izjave da izvucete pogresan zakljucak da od 5.000 claniva njih 500 koristi internet. Ovo je deo od onih koji su clanarinu obnovili ove godine a taj podatak nemamo.

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 10. 2006.   #9
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default evo i rezultata

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulic
Da bi se sto bolje pripremio za IT seminar
http://www.itseminar.org
anketiram kolege iz medija o mestu interneta u njihovom profesionalnom zivotu. Odgovori još stižu. Rok je sledeći petak.

Moja tema je naime "Kako vam internet moze pomoci da unapredite komunikaciju sa medijima?"
Pošto imam vremena do sredine oktobra potkrepiću rad istraživanjem. Za sada je odziv kolega odličan.
Evo i obradjenih rezultata:
Kako i za sta domaci novinari koriste internet - pdf 370 kb

a evo i sirovog materijala ako neko zeli da koristi
Kako i za sta domaci novinari koriste internet - zip 2.5 Mb

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 10. 2006.   #10
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Hvala Miloje!

Interesantan mi je bio nalaz da na pitanje
Citat:
Posebni delovi kompanijiskih web sajtova namenjeni novinarima sa sistematizovanim podacima (press sekcija) pomažu mi u radu?
cak 68% ispitanika kaze NE?!
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Promena pozadine diva sa sadržajem koristeći fadeTo() + bug apolo (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 4 24. 10. 2010. 21:24
koji cms koriste staseprimate Sva početnička pitanja 10 24. 05. 2008. 22:04
MySQL i mogućnosti koje developeri retko koriste dinke SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 3 21. 01. 2006. 00:25


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.