DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 07. 01. 2012.   #1
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default Porezi za prebacivanje novca sa offshore kompanije na racun fizickog lica

OffShore Ali Potpuno Legalno
Pretpostavimo da osoba A ima firmu u nekoj offshore zemlji sa 0% poreza i shodno tome nema potrebe za knjigovodstvo. Npr Paname ili Belize .I pretpostavimo da ima racun naravno na ime firme u nekoj obliznjoj zemlji - npr u madjarskoj. Tako da mu uplate stizu na taj racun.

Visina Poreza
Zanima me koje sve poreze bi osoba trebala da plati i koliko ako bi zelela da podigne npr 5 000E u gotovini i prenese u srbiju/ili ih wiruje na svoj racun u srbiju. Pretpostavka je da ta zemlja nema potpisan ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa srbijom.

- Meni deluje da ne bi trebalo da se placa porez na prihod niit porez na dohodak gradjana nego samo porez na dividendu koji je 10%.
- Medjutim nisam siguran da li postoji poseban porez na kapitalni dobitak, ili je to isto kao dividenda.

Papirologija
Takodje koje je dokumente neophodno dostaviti poreskoj upravi ? Tako da znaju da se radi o dividendi a ne o npr nekom autorskom prihodu, na sta bi naplatili grdan porez od jedno 55%.

Uglavnom ako osoba placa ovakav porez, onda nece biti mnogo anonimna zato sto ce poreska uprava znati da doticna osoba ima share u toj i toj kompaniji iz te i te zemlje. Medjutim bitno je znati koje tacno podatke poreska sluzba trazi. Koliko shvatam dosta je potvrda iz te madjarske banke o cemu se radi. Nisam ni siguran cemu sluzi ta anonimnost, posto tih 10% poreza nije puno niti bi to nekome bio problem. Problem je gomila papirologije,

Plata ili honorar
Da bi npr bio problema ako bi osoba kontrolisala i radila za svoje preduzece iz srbije a ne bi primala platu?. Radi na unapredjenju preduzeca a ne za platu. Ili je neophodno isplacivati neku platu/honorar na koju bi se placao porez? To bi bio problem zbog povecanog broja papira. Uopste da li ima icega nezakonitom u nekakvom ovakvom setup-u?



Troskovi
Da li osoba vlasnik firme ima 100% legalno pravo da sebi odredi nekakav iznos npr 1000E mesecno za sve svoje i firmine troskove kao npr poslovni ruckovi, oprema,hrana,racuni i ostali sitni licni troskovi?

Ili ima pravo samo da placa firmine troskove, npr domene,hosting, adwords i sl? Mislim da srpska firma (snaci po srpskim zakonima) sme da isplati troskove za npr sluzbeni put. Cini nmi se 40E na dan, Medjutim nisam siguran koja ih logika sprecava da imaju i slicne troskove ako se nalaze kuci pod uslovom da su razumni.


Visina Plate/ Pravila za pravljenje troskova
U srbiji postoji neka minimalna vrednost plate. MEdjutim sta u srpskom zakonu sprecava stranu firmu da sa nekim napravi ugovor o delu, gde je honorar 0 (nula), a svi uobicajeni troskovi zivota/neophodnosti za firmu pokriveni. Dakle ne moze da kupi automobil/ ali moze da iznajmi taksi. Ne moze da ga iznajmi. Sve do neke razumene mere u srpskom zakonu - npr 100E mesecno a da bude 100% legalno.

Poslednja izmena od buksula : 07. 01. 2012. u 20:00.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 01. 2012.   #2
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Visina Poreza
Zanima me koje sve poreze bi osoba trebala da plati i koliko ako bi zelela da podigne npr 5 000E u gotovini i prenese u srbiju/ili ih wiruje na svoj racun u srbiju. Pretpostavka je da ta zemlja nema potpisan ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa srbijom.
To zavisi skroz od tebe. Pitanje je kako ih ti isplacujes.. ako ih isplatis kao dividendu, ide porez na dividendu. Ako je kao plata, porez na platu.
Sa ove strane ti se trenutno vise isplati Kipar, jer sada tamo postoji porez na dividende, nema drugih poreza za tebe, a ovde si oslobodjen poreza po sporazumu o dvostrukom oporezivanju.

Sve to, naravno, ako ti se ista od ovoga isplati na visinu prometa (jer se placa otvaranje, godisnje neka cifrica za "administraciju" i slicno).

Citat:
- Medjutim nisam siguran da li postoji poseban porez na kapitalni dobitak, ili je to isto kao dividenda.
To je taj porez, koji ce verovatno kod nas od sledece godine ulaziti u godisnji porez

Citat:
Papirologija
Takodje koje je dokumente neophodno dostaviti poreskoj upravi ? Tako da znaju da se radi o dividendi a ne o npr nekom autorskom prihodu, na sta bi naplatili grdan porez od jedno 55%.
Potvrdu iz tvoje offshore firme da je to dividenda.

Citat:
Plata ili honorar
Da bi npr bio problema ako bi osoba kontrolisala i radila za svoje preduzece iz srbije a ne bi primala platu?. Radi na unapredjenju preduzeca a ne za platu. Ili je neophodno isplacivati neku platu/honorar na koju bi se placao porez? To bi bio problem zbog povecanog broja papira. Uopste da li ima icega nezakonitom u nekakvom ovakvom setup-u?
Osnivac firme ne moze da izbegne placanje doprinosa za sebe (barem minimalac) radio ili ne radio u firmi. Moze biti prijavljen na minimalac ili ne prijavljen uopste, razlike za doprinose nema. Ne znam kako bese za porez u ovom slucaju, valjda ga nema, ali PIO nikako ne mozes izbeci.
Imas pravo da radis na unapredjenju firme, ne moras da isplacujes sebi platu, to ti nece zamerati (jer ces vec ionako placati doprinose).

Citat:
Troskovi
Da li osoba vlasnik firme ima 100% legalno pravo da sebi odredi nekakav iznos npr 1000E mesecno za sve svoje i firmine troskove kao npr poslovni ruckovi, oprema,hrana,racuni i ostali sitni licni troskovi?
U kom smislu SEBI? Sve mora da prodje kao odredjena vrsta troskova. Ruckovi i slicno mogu samo pod reprezentaciju ili topli obrok da prodju. Oprema ide kao osnovno sredstvo. Hrana ovako ide kao topli obrok (citaj: ZARADA, tj. placa se porez i doprinosi!).
Prevoz ima dosta papazjanije sta sve moze, generalno moze neograniceno uz racune, ili blanko ~3000 din. valjda trenutno (tj. bez pravdanja racunima moze toliko).
Reprezentacija (0.5% prometa max), marketing (1.5% prometa max) i oprema vrednosti do visine prosecne bruto plate ne ulazi u dobit, tj. cist je trosak. Sve preko ovoga ulazi u dobit, tj ide ti porez na dobit!
Oprema ima amrotizaciju u zavisnosti od tipa opreme godisnje, i to ide kao poreski kredit.
Auto ne ulazi u osnovna sredstva! Kompletno ulazi u dobit (osim za firme cija je primarna delatnost transport). Ovde sam video da neki vrdaju iako im nije primarna delatnost transport, ali ne bih sam smeo to da radim
Poslovni prostor ne ulazi u osnovna sredstva, ali za mala preduzeca efektivno postaje poreski kredit, tako da se placa vrlo mali deo dobiti (3% umesto 10%).

Citat:
Ili ima pravo samo da placa firmine troskove, npr domene,hosting, adwords i sl? Mislim da srpska firma (snaci po srpskim zakonima) sme da isplati troskove za npr sluzbeni put. Cini nmi se 40E na dan, Medjutim nisam siguran koja ih logika sprecava da imaju i slicne troskove ako se nalaze kuci pod uslovom da su razumni.
Sluzbeni put se placa mnogo manje unutar Srbije, a dnevnica, ako na to mislis, se razlikuje od drzave do drzave za put u inostranstvo.
Ako sedis kuci, nista nemas prava posebno da isplacujes zato sto sedis kuci - mozes neke stvari da podvedes kao reprezentaciju ili marketing (cak iako to nije, recimo sebi porucujes hranu), ali samo do nekog limita.

Citat:
Visina Plate/ Pravila za pravljenje troskova
U srbiji postoji neka minimalna vrednost plate. MEdjutim sta u srpskom zakonu sprecava stranu firmu da sa nekim napravi ugovor o delu, gde je honorar 0 (nula), a svi uobicajeni troskovi zivota/neophodnosti za firmu pokriveni. Dakle ne moze da kupi automobil/ ali moze da iznajmi taksi. Ne moze da ga iznajmi. Sve do neke razumene mere u srpskom zakonu - npr 100E mesecno a da bude 100% legalno.
ovo ne kapiram sta si hteo da pitas konkretno? Ugovor o delu je najgora moguca stvar, jer tu SVE ulazi u vrednost ugovora o delu. Na taksi, preko onoga sto se plati taksisti ide i porez i doprinosi u tom slucaju, ako tako pravdas
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" alfaunits za poruku:
Staro 10. 01. 2012.   #3
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Hvala na odgovoru.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
To zavisi skroz od tebe. Pitanje je kako ih ti isplacujes.. ako ih isplatis kao dividendu, ide porez na dividendu. Ako je kao plata, porez na platu.
Sa ove strane ti se trenutno vise isplati Kipar, jer sada tamo postoji porez na dividende, nema drugih poreza za tebe, a ovde si oslobodjen poreza po sporazumu o dvostrukom oporezivanju.

Sve to, naravno, ako ti se ista od ovoga isplati na visinu prometa (jer se placa otvaranje, godisnje neka cifrica za "administraciju" i slicno).


To je taj porez, koji ce verovatno kod nas od sledece godine ulaziti u godisnji porez
Kipar ili Belize
Kipar je dobra opcija medjutim problem je sto treba knjigovodja a meni je cilj da izbegnem ikakve papire. Belize nema poreza znaci nema ni papire. A kipar mi je trenutno preskup posto je knjigovodja verujem jedno 2-6K EUR. Nisu ni njihove knjigovodje lude. Medjutim kipar je veoma doba opcija kao master kompanije ako npr ima 2-3 kompanije po drugim offshore zemljama - tada je kipar idealan za pojednostavljenje posla. Mogu sve da prebacujem u kipar, onda tamo dizem dividendu i ne placam srbiji nista.

Mnogo je jednostavnije drzati preduzece u kipru i nemati dodira sa srbijom nego drzati doo u srbiji. Mislim da svi znaju zasto Sa srpskim doo-om je cak i visina ukupnog poreza bila veca. Za kombinaciju belize srbija. A da ne govorimo o raznoraznim cudima koje covek moze da dozivi u srbiji. Ne verujem da covek koji ne radi u srbiji zaista treba to da trpi.

Za npr Belize su oko 1000$ sa mail forwadingom, medjutim bez nominee direktora. A odrzavanje jedno $600 sve naravno na godisnjem nivou. I nema knjigovodstva.Uopste.



Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Osnivac firme ne moze da izbegne placanje doprinosa za sebe (barem minimalac) radio ili ne radio u firmi. Moze biti prijavljen na minimalac ili ne prijavljen uopste, razlike za doprinose nema. Ne znam kako bese za porez u ovom slucaju, valjda ga nema, ali PIO nikako ne mozes izbeci.
Imas pravo da radis na unapredjenju firme, ne moras da isplacujes sebi platu, to ti nece zamerati (jer ces vec ionako placati doprinose).


U kom smislu SEBI? Sve mora da prodje kao odredjena vrsta troskova. Ruckovi i slicno mogu samo pod reprezentaciju ili topli obrok da prodju. Oprema ide kao osnovno sredstvo. Hrana ovako ide kao topli obrok (citaj: ZARADA, tj. placa se porez i doprinosi!).
Prevoz ima dosta papazjanije sta sve moze, generalno moze neograniceno uz racune, ili blanko ~3000 din. valjda trenutno (tj. bez pravdanja racunima moze toliko).
Reprezentacija (0.5% prometa max), marketing (1.5% prometa max) i oprema vrednosti do visine prosecne bruto plate ne ulazi u dobit, tj. cist je trosak. Sve preko ovoga ulazi u dobit, tj ide ti porez na dobit!
Oprema ima amrotizaciju u zavisnosti od tipa opreme godisnje, i to ide kao poreski kredit.
Auto ne ulazi u osnovna sredstva! Kompletno ulazi u dobit (osim za firme cija je primarna delatnost transport). Ovde sam video da neki vrdaju iako im nije primarna delatnost transport, ali ne bih sam smeo to da radim
Poslovni prostor ne ulazi u osnovna sredstva, ali za mala preduzeca efektivno postaje poreski kredit, tako da se placa vrlo mali deo dobiti (3% umesto 10%).


Sluzbeni put se placa mnogo manje unutar Srbije, a dnevnica, ako na to mislis, se razlikuje od drzave do drzave za put u inostranstvo.
Ako sedis kuci, nista nemas prava posebno da isplacujes zato sto sedis kuci - mozes neke stvari da podvedes kao reprezentaciju ili marketing (cak iako to nije, recimo sebi porucujes hranu), ali samo do nekog limita. ovo ne kapiram sta si hteo da pitas konkretno? Ugovor o delu je najgora moguca stvar, jer tu SVE ulazi u vrednost ugovora o delu. Na taksi, preko onoga sto se plati taksisti ide i porez i doprinosi u tom slucaju, ako tako pravdas
Isplate
Generalno ovde sam mislio na offshore firmu a ne firmu iz srbije. Da li i u tom slucaju treba da pravdam. Odnosno da li moram da placam PIO i ostale poreze za platu i da imam platu opste. A na offshore firmi se primenjuje zakon te offshore zemlje. Postoji i pitanje da li sam obavezan da sam sebi isplacuje platu. U srbiji jeste tako kao sto si naveo. Medjutim verujem da po zakonima offshore zemalja direktor ima pravo da sebi ne isplacuje platu - nego samo dividendu. Zato sto nema poreza ni za jedno ni za drugo pa takve vrste ogranicenja nemaju svrhe.Medjutim to je jos jedan stvar o kojoj se treba raspitati. Verujem da se na offshore firmu primenjuje zakon offshore zemlje a ne zakon srbije.

Isplate u obliku troskova
Npr u offshore zemljama koje se meni svidjaju nisam obavezan da vodim knjigovodstvo niti da predajem ikakve izvestaje. Pa zato ne verujem da bi oni uopste i brinuli ako za nesto kazem da jesu troskovi - sa twistom da preduzece placa sve troskove koje vlasnik ima dok razmislja o unapredjenju firme. Mozda to i ne moze tako. Na kraju krajeva to je drustvo sa ogranicenom odgovornoscu, koje nije iz srbije. Pa onda za poslovanje i vecini slucajeva nije odgovoran direktor. A cak iako je odgovoran, nije odgovoran srbiji nego je odgovoran toj offshore zemlji zar ne ?

Ukupno deluje mi da pravilnik za ostvarene troskove za npr IBC verovatno treba da bude po zakonima offshore zemlje, a ne Srbije. Sada mi nije jasno zbog cega je onda neko optuzen za pranje novca npr kada kupi stan u srbiji a to plati offshore firma. To sto radi offshore firma ne bi trebalo da bude problem srbije. Niti na sta trosi. Ako postoji neki zakon koji odredjuje sta konkretno strane firme imaju pravo da rade u srbiji pod uslovom da nisu poreski rezidenti to bih voleo da vidim. U mom slucaju sigurno nece biti nekretnina - eventualno novac za troskove ako utvrdimo kako to tacno mogu da postignem tako da bude bez ikakvih papira a da bude po zakonu.

Meni deluje da ne moze Srbija da propisuje na koji ce nacin offshore firma funkcionisati tj na koji nacin ce isplacivati. Offshore firma pretpostavljam mora da postuje odgovarajuce zakone srbije (one koje se odnose na strana pravna lica) - medjutim nisam siguran da firma tj pravno lice mora bas da se ponasa kao neko ekvivalentno pravno lice iz srbije . U smislu da ne moze srbija odredjivati da li ce mi firma isplacivati platu ili ne. Ili cu samo uzimati dividendu. A cak i ako postoji neki problem sa tim offshore firma je odgovorna a ne ja. Ako pretpostavim da nisam odgovoran osoba odnosno direktor nego zastupnik sa POA (Power of attorney). I ako pretpostavimo da nije poreski rezident.

E sada u najgorem slucaju tj da mora bas po zakonima srbije i sta sam ja duzan da radim za pravdam troskova? Nadam se ne treba nista. Npr ako uzmem 100E mesecno za lokal , 200E za hranu i 300E za sljivovicu da li bi to trebao da opravdavam u srbiji i da li iko ima pravo da me gnjavi zbog toga? Pretpostavka je da radim 24/7 pa mi treba hrane za ceo dan kao i puno rakije.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2012.   #4
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Pitanja za nekog ko ne bi da cita sve odozgo

1) Najpovoljniji legalan nacin za prebacivanje novca sa offshore na fizicko lice a da je 100% legalan
2) Da li je nominee director neophodan da bise postiglo da firma ne bide poreski rezident srbije?
3) Da li je legalno raditi za tu firmu iz srbije - sa platom koja je jednaka nuli.Dakle bez haraca srpskoj poreskoj osim dividende. Kao i da li to moze da ugrozi na neki nacim status da firma nije niti poreski rezudent niti poreski nererezident. Da ne ispadne da je npr odabir kljucne reci za adsense sajt odluka o radu firme - pa da firma ispadne poreski rezident ili nesto slicno.
4) Pretpostavljam da nije problem na praviti poslovni adsense account za neku offshoer zemlju. Nije problem dobiti account - mada problem bi mogo da bude ip sa koje se pravi
Srecom jedino adsense ima country restrikcije.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2012.   #5
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Pitao si
Citat:
Da bi npr bio problema ako bi osoba kontrolisala i radila za svoje preduzece iz srbije a ne bi primala platu?.
pa sam mislio da se to odnosi ako radis za firmu iz Srbije.

Pazi, ako ti placas SEBI zivotne troskove preko te offshore firme, zakonski gledano TI treba to da prijavljujes kao "Ostala primanja" i placas porez kao na ugovor o delu. Ali ti sve to SMES da prijavis kao trosak tvoje firme i niko te tu ne moze juriti.
Da li moras primati platu kao direktor te firme zavisi od te zemlje! Ako se ne varam na Kipru direktor mora da prima platu (fora nije da se plati porez vec da neki novac ostane u drzavi - zato se Kipranin stavlja kao direktor ). Za konkretnu zemlju moras da proveris tamo gde otvaras..
Citat:
Da li je legalno raditi za tu firmu iz srbije - sa platom koja je jednaka nuli.
Da - ali ako si prijavljen zvanicno, duzan si i da placas poreze/doprinose ovde! Bez obzira sto je plata NULA. Doprinose ni za koju zemlju, legalno gledano, ne mozes da izbenges (tj. nebitno gde je firma, ako si zvanicno zaposlen, a zivis ovde, ne mozes izbeci doprinose).
Keyword: legalno gledano - ko to proverava je drugo!

Ovo sto se tice kupovine nekretnine preko offshore firme, to se mazu oci narodu uglavnom.. naravno da je isto da li strana ili nasa firma kupuje nekretninu.. pitanje je za sta se koristi ta nekretnina? Svaka firma ima pravo da pravda tu nekretninu kao trosak, ali ako ti tako sebi kupis stan, ti si izbegao placanje poreza na primanja! Jer tebi je firma efektivno poklonila taj stan
Naravno da tu ima gomilu nacina za migoljenje, ali da je legalno? Nope.. to je jos gore recimo u Nemackoj gde ih salju u zatvor za ovakve malverzacije

Firma nije poreski rezident Srbije nikako. Ali nekretnine su UVEK deo poreske rezidentnosti drzave u kojoj se nalaze. (to je po pitanju poreza na imovinu, kapitalnu dobit, iznajmljivanje i slicno - ali tebe zanima nesto drugo ovde)


Jesi li ti video koliko kosta neko najjeftinije, a sigurno, otvaranje, godisnje "odrzavanje" i racuni u banci? Kipar je meni recimo svugde izgledao preskup jer ispada vise od 1000e godisnje sto ne placam za pausalnu.
__________________
http://www.alfasp.com

Poslednja izmena od alfaunits : 10. 01. 2012. u 09:00.
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 02. 2012.   #6
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Jel zna neko sta Miskovic postize sa Kiprom? Da li time samo smanjuje porez na dobit sa 10% na 0%?

Kako to da iako ima predstavnistvo u Srbiji, tj spada u nerezidentne poreske obveznike ipak ne placa nikakav porez srbiji - tj placa samo kipru?
Da li je to zbog sporazuma o izbegavanju dvostrukog oporezivanja?
Da li bi morao da vodi knjige posebno za poresku sluzbu u srbiji, ako ne bi bilo pdv-a?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 02. 2012.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

tako sto su sve firmine pare, on placa porez samo na ono sto sebi isplati, sto cak ne mora ni da radi. Vecina kinte nikad ni ne udje u Srbiju, a ono sto ulazi se preko offshore firmi kupuje (firme, stanovi, kola) i na to on ne placa nikakav porez.

Inace, to je u neku ruku normalno ponasanje, ne moze se ocekivati od ljudi da dobrovoljno placaju porez, posao je drzave da spreci da ljudi izigravaju zakone... nije recimo to mnogo drugacije nego kad je Steve Jobs radio za platu od $1, a vecinu zarade je dobijao preko dividendi i akcija i placao manji porez.. samo je ovo naravno jos gore po zemlju...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2012.   #8
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Znam to.Ja sam mislio na to koliko poreza ustedi pomoci offshore kompanije. Pretpostavka je da je najbitniji sporazum o dvojnom oporezivanju sa kiprom, jer bi inace imao firmu negde gde je porez na dohodak nula.

Inace svaki direktor/shareholder u srbiji uzima novac preko dividendi, to je sasvim normalno, Nisam ja nezadovoljan sto miskovic radi tako, zanima me kako tacno radi i koje su mu obaveze a koje su prednosti, jer do sada nisam video korektno objasnjenje za tako nesto. Samo pretpostavke.

Lose je za drzavu, pod uslovom da drzava ima neke namenske nacine za trosenje novca. ja sam u nekim obliznjim zemljama, a i nekim zemljama koje su bas blizu video da se novac ne trosi namenski. Npr u drzavnim institucijama sirom pomenute obliznje zemlje, koja je vrlo blizu , imas 5 potrebnih radnih mesta a 50 zaposlenih. Oni platu primaju od savesnih poreskih obveznika i od raznih korektivnih akcija drzave kao sto je prodaja preduzeca. I ima neke odlicne mere za start preduzeca, kao npr mnogo vece (procentualno) poreze za mala nego za velika preduzeca, sa labavim propisima, tako da ako u poreskoj sluzbi neki sluzbenik primete da zaradjujes vise od njega, onda imas privilegiju da porez bude jos vise povecan.

U tom slucaju bi placanje mnogo vecih poreza nego sto po zakonu treba cudno. Npr porez na dividendu ako gledamo vece sume je 10+10% - a za isplatu plate je negde 46% +15% onaj dodatn i porez na velike sume.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 02. 2012.   #9
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Ako imas manje od $50,000 profita godisnje zaboravi na offshore jer se ne isplati.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 02. 2012.   #10
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Meni nije toliko bitna visina poreza ako je razumna. Npr ok je da bude 30% ali nije ok da bude 60%. Bitno mi je da se izbegne sva papirologija, i dodir sa poreskom upravom, osim kada placam porez na dividendu.

A najbitnije je naravno da nekako napravim paypal account na ime firme, To kod nas nije moguce, medjutim postoji mogucnost da bi moglo sa npr firmom formiranom u Irskoj/Engleskoj uz puno cimanja.

Koja se konkretno offshore struktura ne isplati?

Ona Miskoviceva sa 10% ustede se svakako ne isplati, ali mozda postoji neka druga koja se isplati.

Poslednja izmena od buksula : 15. 02. 2012. u 04:03.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.