DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 06. 2009.   #1
razno
Miljenko Rebernišak
Qualified
 
Avatar razno
 
Datum učlanjenja: 05.03.2009
Lokacija: Jagodina-Beograd
Poruke: 191
Hvala: 4
25 "Hvala" u 22 poruka
razno is on a distinguished road
Default Template engines

Evo i odvojene teme o template engines.

Recite koji koristite, zasto, koje su prednosti, koje mane.

Smarty (www.smarty.net)
Dobra strane:
-Veliki broj mogucnosti, programiranje u samom template fajlu (recimo ponavljenje nekog reda tabele)
-Kesiranje
-Mogucnost insertovanja celih blokova
-Velika mogucnost konfigurisanja i nadogradnje
-Poprilicno velika zajednica

Lose strane:
-Veoma velik
-Pozivanjem konstruktora ucitava se gomila fajlova sto dovodi do veceg vremena potrebnog za render stranice
-Ukoliko se html preuzima od nekog ko koristi dreamweaver mora se napraviti filter komentara.

Tenjin (http://www.kuwata-lab.com/tenjin/)

Dobre strane:
-Mali je
-Brzina,neucitava nepotrebne fajlove
-Zgodne pomocne funkcije(checked,selected...)
-Mogucnost ponavljanja koristeci php u samom fajlu
-Nema sopstveni skript jezik (php je inace sam po sebi template engine)

Lose strane:
-Los kes sistem,mora se doraditi malo
-Nema podrske za pluginove

Radio sam i sa dwoo,principu alternativa Smartija.


I link ka kompletnom benchmarku http://www.kuwata-lab.com/tenjin/
razno je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 06. 2009.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ako mene pitas ovaj Tenjin je gubljenje vremena, ono sto on nudi mozes lako da resis sa par php funkcija i da onda radis u cistom PHP-u bez da ucis ovu cudnu sintaxu... plus dobijes jos brzi kod...

ako se vec cimas sa ucenjem template sintaxe, onda taj template engine treba da ti ubrza i olaksa posao, sto smarty dosta lepo radi...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 06. 2009.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne bih da zvučim kao Smarty advokat, ali samo par reči (već zvuči zastrašujuće, zar ne? )

Citat:
Lose strane:
-Veoma velik
-Pozivanjem konstruktora ucitava se gomila fajlova sto dovodi do veceg vremena potrebnog za render stranice
Kažeš da je veoma veliki? On je veliki onoliko koliko ga velikog napraviš, koliko god smarty ima svojih modifier-a i funkcija, ja sam usput napravio još bar duplo toliko. A ako misliš da ima "veliki fingerprint" kako se to fensi kaže, odnosno da zauzima puno resurasa, to jednostavno nije tačno pošto kada je template kompajliran (ako nije uključeno force_compile, ili nije modifikovan template) poziva se jedna jedina klasa i par core funkcija.

Na onoj drugoj temi si spomenuo da nije za sajtove sa puno poseta. To takođe nije tačno, mogu da ti pokažem dinovske sajtove na kojima smarty super radi, i ne samo da ne smeta nego i pomaže dosta njegov caching sistem, jednostavan a vrlo efikasan.

Citat:
Lose strane:
-Ukoliko se html preuzima od nekog ko koristi dreamweaver mora se napraviti filter komentara.
Nadam se da ovo nisi stvarno stavio kao neki argument Da ne komentarišem za džabe.

A ovaj benchmark koji si stavio ne znači baš ništa, treba videti kako je konfigurisan svaki ovaj template engine pre testiranja, i kako se koriste, pa tek onda izvlačiti zaključak.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #4
razno
Miljenko Rebernišak
Qualified
 
Avatar razno
 
Datum učlanjenja: 05.03.2009
Lokacija: Jagodina-Beograd
Poruke: 191
Hvala: 4
25 "Hvala" u 22 poruka
razno is on a distinguished road
Default

@ivanhoe Sintaksa je malo cudna {==$promenljiva=} mada moze se i promeniti,ostalo je rad sa php (petlje). Slazem se sa ostatkom za brzinu koda i da treba da omoguci brzi rad kako programeru tako i dizajneru.

@bluesman Mozda bi dobar advokat
Kada je template kompajliran zapravo radi samo echo i proveru da li je template menjan(mozda ima jos nesto). Iskljucivanjem compile_check moze se izbeci overhead za proveru da li je template menjan sto mislim da je bitno na posecenim sajtovima jer smanjuje citanje diska.
Na posecenim sajtovima svaki cahing sistem pomaze jer smanjuje opterecenje baze. Ja recimo volim memory caching (memcached) ali za tim nema potrebe svugde niti moze da se koristi na shared hostingu. Na vecini sajtova obican file cache sistem radi super.

Sto se tice benchmark-a nemam detaljne informacije,ali recimo ovaj http://alexeyrybak.com/blitz/blitz_en.html ima malo vise informacija(doduse staro je verovatno 3 godine i vecina stvari se verovatno promenila).

Ne kazem da je smarty los, zapravo za 90% slucajeva je odlican, ali mislim da nije za sve sajtove.
Nadam se da ce se i drugi ukljuciti u diskusiju sa ostalim template engines koji su koristili.

edit: Interesuje me najveca posecenost/pregledanost strana sajtova koji koriste Smarty, jer nisam nasao ovakve podatke. Pretpostavljam da je 20k jedinstvenih poseta dnevno mala cifra do koliko ja imam iskustva.

Poslednja izmena od razno : 16. 06. 2009. u 02:32.
razno je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #5
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

pogledajte i http://templatelite.sourceforge.net/
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #6
Aleksandar.Ilic
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 30.04.2006
Poruke: 464
Hvala: 39
48 "Hvala" u 28 poruka
Aleksandar.Ilic is on a distinguished road
Default

flickr je meni najveci poznati sajt koji koristi smarty za frontend
__________________
Vesti sa juga --- BizBuzz
--- Vas mali oglas
Aleksandar.Ilic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #7
zidoo
profesionalac
Qualified
 
Avatar zidoo
 
Datum učlanjenja: 17.03.2006
Poruke: 109
Hvala: 9
15 "Hvala" u 10 poruka
zidoo is on a distinguished road
Default

nakon godina predivnog druzenja sa smartyem, vratio sam se na cisti PHP, uzeo http://www.massassi.com/php/articles/template_engines/ i malo prepravio, i koristim "ljepu" sintaksu (bez { }) da mi se coder ne iztraumira.
zidoo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #8
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Ja se ponovo rodio kada sam poceo da koristim Smarty. Odlican je, mozes da napises ili preuzmes modifiere koje je neko vec napisa i koji ti olaksaju gomilu posla. Web dizajneri se ne traumiraju jer nema PHP koda koji ih zbunjuje, ne razbucaju ti stranicu posle najmanje intervencije.
BTW, sadasnji PolovniAutomobili.com su uradjeni sa Smarty bez ukljucenog kesiranja.
Pre toga sam koristio prastari FastTemplate.
Ukratko, za odradjivanje tezgi, Smarty je najbolje resenje. Inace, u poslednje vreme sa prelaskom na Zend Framework se vracam na native PHP code (jer vise ne tezgarim) ... I prva stvar koju radim jeste da prepisujem najkoriscenije Smarty modifiere kao Helpere (navika je cudo).
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #9
bOkIcA
Bojan Abramovic
Professional
 
Datum učlanjenja: 17.01.2008
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 232
Hvala: 30
47 "Hvala" u 30 poruka
bOkIcA će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Ukratko, za odradjivanje tezgi, Smarty je najbolje resenje.
Kakva je to konstatacija?!


Meni je bilo gubljenje vremena ucenje dodatne sintakse kako bih prikazivao isto sto mogu i bez nje.
bOkIcA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2009.   #10
Aleksandar.Ilic
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 30.04.2006
Poruke: 464
Hvala: 39
48 "Hvala" u 28 poruka
Aleksandar.Ilic is on a distinguished road
Default

da, to je jako tesko... meni trebalo pola sata da naucim smarty i veci deo njegove sintakse. Sve moguce razloge mozes da navedes protiv smarty-ija, ali taj je, bez uvrede, najgluplji moguci
__________________
Vesti sa juga --- BizBuzz
--- Vas mali oglas
Aleksandar.Ilic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Aleksandar.Ilic za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Starter Web Template 1.0 m.stojanov Web site, dizajn i multimedia 0 12. 09. 2009. 17:16
Web Template Stamparija marevuksa Sva početnička pitanja 2 29. 12. 2007. 23:16
Problem sa template-om celawi Sva početnička pitanja 1 03. 11. 2007. 13:31
asp.net 2 : FormView template BraMom Programiranje 0 01. 11. 2006. 00:19
Mala Template klasa Ilija Studen PHP 11 11. 06. 2006. 18:37


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.