DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 09. 2010.   #41
rex
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 30.12.2005
Poruke: 54
Hvala: 5
2 "Hvala" u 2 poruka
rex is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao torbica Pogledajte poruku
Ne radi se o tome da li moras da saljes online ili postom. Radi se o tome sto je BESMISLENO. Koja je svrha?
Neka evidencija i neka statistika?

Mozda nisam u pravu?

U koje svrhe se koristi?
Pitas mene? Nemam pojma, mogu samo da predpostavim. Da nas oznace kao neprijatelje naroda koji saradjuju sa stranim faktorima? Ako nastavim, zvace Djuru da blokira aerodrom zato bolje da stanem ovde...

Vec smo pricali o ovome ranije.

Da li neko zna da li ovakva praksa postoji u EU?
rex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #42
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa sad je prilika da graknete i objasnite kako je to besmisleno. Umesto toga vi trošite energiju da pričate priču kako "ništa ne valja", ok to već znamo, a šta predlažete?

I ja pokušavam sa mojima da napravim deal da mi ne kukaju da imaju problem ako ne nude neko rešenje. Znači imaš problem i jasno ti je šta je problem, hajde onda mi se javi pa predloži rešenje a ne samo da mi kažeš "imam problem, kaži mi šta sad da radim?" Vi ovde čak idete dodatni korak u nazad sa pričom "imam problem i nema šanse da se reši jer je sve loše i potpuno je besmisleno i pokušavati".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 20. 09. 2010.   #43
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
I ja pokušavam sa mojima da napravim deal da mi ne kukaju da imaju problem ako ne nude neko rešenje. Znači imaš problem i jasno ti je šta je problem, hajde onda mi se javi pa predloži rešenje a ne samo da mi kažeš "imam problem, kaži mi šta sad da radim?" Vi ovde čak idete dodatni korak u nazad sa pričom "imam problem i nema šanse da se reši jer je sve loše i potpuno je besmisleno i pokušavati".
@bluesman ... Situacija koju opisuješ je pojednostavljivanje problema. S' obzirom da vršiš funkciju menadžera možda bi ti značilo da baciš pogled na medotologiju "Upravljanje životnim ciklusima preduzeća" prof. dr. Isaka Adižesa. U istoimenoj knjizi, poglavlje VIII., naslov "Predviđanje efikasnosti sprovođenja odluka" pronaći ćeš dosta razloga zašto model koji pominješ često nije adekvatan, a i načine kako se problemi unutar organizacije mogu rešavati.
http://www.adizes.co.rs/?page=110&b=20

Možda je vreme da se DTP proširi još jednim forumom o Menadžmentu?

Poslednja izmena od vidak : 20. 09. 2010. u 01:33.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #44
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
I ja pokušavam sa mojima da napravim deal da mi ne kukaju da imaju problem ako ne nude neko rešenje. Znači imaš problem i jasno ti je šta je problem, hajde onda mi se javi pa predloži rešenje a ne samo da mi kažeš "imam problem, kaži mi šta sad da radim?" Vi ovde čak idete dodatni korak u nazad sa pričom "imam problem i nema šanse da se reši jer je sve loše i potpuno je besmisleno i pokušavati".
Ne slazem se, postoji razlog zasto ti imas vecu platu od programera... posao project managera je da ga ljudi smaraju, da resava probleme i da snosi odgovornost za projekat. Da bude MD kad treba. Ok je naravno ako ti uspes da prebacis deo svoje odgovornosti na druge, to je znak da si dobar u tom poslu, ali ne mozes ni da ih krivis ako oni to ne zele da rade...

Isto tako, vezano za temu, ljudi mogu da ukazu na svoje probleme u okviru (realno minimalnog) e-business iskustva koje imaju, i super je sto neko za to pita, ja to zaista cenim kao potez... ali resenja za te probleme moraju da ponude oni kojima je posao da nadju resenja. Ne samo zato su oni izabrani na te pozicije da bi preuzeli dogovornost od ljudi koji time ne zele/umeju/mogu da se bave... vec pre svega zato sto besmisleno je da sad mi licitiramo sta bi mi hteli da bude, jer nismo ni pravnici, ni ekonomisti, nemamo ni vremena, ni potrebnih znanja, iskustva i resursa da ponudimo dobro resenje. Treba da se istraze postojeci zakoni i najbolje prakse drugih zemalja, da se konsultujemo sa strucnjacima i da se stvori jedna precizna slika kako to treba da funkcionise i sta je za to neophodno, sta je pozeljno, a sta moze, ali ne mora da postoji od preduslova.. to nije posao za amatere, time moraju da se bave ministarstva i strucne komisije kroz jedan ozbiljan, formalni pristup, ne moze to da se resi na forumima... just my $0.02 naravno..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ivanhoe za poruku:
Staro 20. 09. 2010.   #45
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

@oksite @jablan @vidak @ivanhoe
Ja sam u ovu priču na forumu ušao iskreno i bez skrivenih namera. Sa jedne strane, svestan rizika da će po meni verovatno opaliti negativna energija kojom nas svakodnevni život u Srbiji tovari već godinama, a sa druge strane, nadajući se da ću Google search na temu "problem e-trgovine u Srbiji" upotpuniti direktnim kontaktom sa onima koji su, po mom mišljenju, najpozvaniji da pričaju o tome. Očekivao sam i deo onih koji neće bacati hejt, neće pričati na temu, ali će ponuditi kritički stav ili dovesti u pitanje moje motive/metodologiju rada/itd.

Dobio sam, naravno, sve tri stvari. Sa prvim mogu da živim, a za drugo i treće sam zahvalan, jer mi je zaista od neprocenjive pomoći.

Ja ovde nisam došao da bilo kome pričam bajke i priče ili da obećavam kule i gradove. Smatram da neke stvari mogu da pokrenem/promenim i to nameravam da učinim. Sasvim je moguće da moj pristup nije dobar i da neće doneti željeni rezultat, ali to je rizik koji sam preuzeo kada sam pokrenuo celu priču, na osnovu lične procene i solidnog iskustva u oblati javne politike (u i izvan državne uprave).

Zato mi nije namera da se nadmudrujem sa bilo kim ovde na forumu, a posebno ne sa vama, čiji kritički stav poštujem.

Međutim, čini mi se da su stavovi učesnika u ovoj diskusiji odavno poznati, da je priča odavno izašla izvan razumnih okvira i da takva više nije od koristi bilo kome...

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #46
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
vec pre svega zato sto besmisleno je da sad mi licitiramo sta bi mi hteli da bude, jer nismo ni pravnici, ni ekonomisti, nemamo ni vremena, ni potrebnih znanja, iskustva i resursa da ponudimo dobro resenje. Treba da se istraze postojeci zakoni i najbolje prakse drugih zemalja, da se konsultujemo sa strucnjacima i da se stvori jedna precizna slika kako to treba da funkcionise i sta je za to neophodno, sta je pozeljno, a sta moze, ali ne mora da postoji od preduslova.. to nije posao za amatere, time moraju da se bave ministarstva i strucne komisije kroz jedan ozbiljan, formalni pristup, ne moze to da se resi na forumima... just my $0.02 naravno..
Moj Ivane potpuno si u pravu, ali u teoriji! Problem je sledeci, u Srbiji je drzavna uprava na primitivnom nivou. Prosto, sem Slobe i jos par ljudi koje ja znam po imenu i prezimenu, niko se trudi i/ili nema dovoljno znanja da resi materiju, najblaze receno.

Za drzavnu upravu, male firme i ljudi koji koriste kupovinu/prodaju i problemi koje prate su prosto nevidljivi...

I ne postoji drugi nacin sem da se detektuje jedan po jedan problem i da se resava. Korak, po korak.

Jos mi nije niko odgovorio cemu sluzi prijava priliva deviznom inspektoratu... Verovatno je to jos iz SFRJ. Ako nadjemo razlog i ispostavi se da je besmislen, onda napravimo predlog da se ukine ili da se ne prijavljuju prilivi ispod 100.000 evra, na primer.
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #47
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

Citat:
Originalno napisao rex Pogledajte poruku

Da li neko zna da li ovakva praksa postoji u EU?
ne!
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #48
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Off Topic: @ivanhoe @vidak pošto smo već otišli na tu stranu samo ukratko da vam objasnim moj stav po tom pitanju, a možda je stvarno vreme da se napravi neki menadžerski forum da pričamo o tome. Iz ugla managera, ne trebaju ti roboti koji će da urade ono što im se kaže i ništa više od toga. Pored toga to bi podrazumevalo da znaš sve što oni rade bolje od njih. Ne pričam sada o web dev nego uopšteno. Zašto bi recimo manager u EPS-u morao da zna sve što znaju radnici. Zašto bi recimo vlasnik fudbalskog kluba trebao da zna više od trenera, ili trener da bude bolji igrač od igrača?


Ovde se traži od vas da identifikujete najveće probleme, što je već pola rešenja problema. Kao "ljudi sa terena" možete daleko lakše i preciznije da vidite gde su uska grla i predložite najefikasnije načine da se problem reši. A onda manager (ovde Sloba i ministarstvo) preuzima odgovornost za rešavanje tog problema. Ako ne reše dobro problem, neće niko da kaže "zajebao ga neki vidak sa DPT", odgovornost i dalje ostaje na njima i ovde ja ne vidimo ništa od prebacivanja odgovornosti, naprotiv - preuzimanje odgovornosti.

Oni su mogli kao i neki pre njih da uzmi i prepišu neki zakon iz EU, kažu "odradili su sjajan posao" a mi i dalje kukamo kako stvari ne funkcionišu. Kažu neki da se angažuju pravnici, ekonomisti i birokratija da se bace na problem? Ok, potrebni su i oni, ali tek kasnije, ne može niko da me ubedi da neki advokat zna više o ePoslovanju od bilo koga od nas ko je probao da razvije neki online business. Nismo pravnici, ali niko te i ne pita da sastaviš konačan tekst zakona
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" bluesman za poruku:
Staro 20. 09. 2010.   #49
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

Pazljivo procitajte Blusemanov post!
A onda procitajte svoj, ako u njemu pise neko treba ili drzava treba... obrisite ga sami.
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2010.   #50
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Prvo, Slobo, meni ne pada na pamet ni da pomislim da si imao bilo kakve osim iskrene namere.

Medjutim, mislim da si pogresno procenio domet tvoje, u nacelu, odlicne ideje, jer u ovom trenutku, to je moj jasan stav, ne postoji znacajniji interes u IT dev zajednici za e-trgovinu. Fokus je vec neko vreme prebacen na nesto sto bi moglo da pravi neke pare, bas zato sto se odvija u IT oblastima koje su po pravilu deregulisane ili ne zahtevaju neku preteranu regulativu - social networking/ads, online PR/branding i sl. E-trgovina je previse daleko u ovom trenutku za skoro sve.

Evo, od mene predlog da se vidi kako uvesti sistem kao sto je eps u Austriji, kao jedini sistem koji moze da resi problem naplate u zemlji, posto od full PayPal-a nema nista jos najmanje 3-4 godine.

Ali moramo biti realni da IT zajednica trenutno nije fokusirana na ovu pricu. Evo, licni primer, imas o tome u mom radu sa ovogodisnje E-Trgovine, bas kada sam hteo da sistem malo detaljnije predstavim, posto ga bukvalno svake nedelje koristim vec godinama i poznajem ga dobro kao i PayPal, i pitam u 6. minutu predsedavajuceg koliko jos vremena imamo, kaze Markovic istice vreme. A ceo taj dan slusamo jednu te istu pricu o PR-u, po pravilu svako duze od predvidjenih 10-15 minuta. Jednostavno, nema sluha. I zato se dzaba nadas da ces kvantitetom doci do kvaliteta. I zato i dalje stoji moj predlog da se plati izabranoj ekipi neki dinar i da urade projekat na dobrobit svih. Za mene je tvoja ideja odlicna, potraziti pomoc, ali samo na ovaj nacin mozes sa sigurnoscu verovati u verodostojnost informacija koje su ti potrebne u daljem radu na unapredjenju e-trgovine u zemlji.

PS: Ja licno ne mogu da verujem da ti ne zelis da predlozis ministarki da se formira jedan projektni tim, sa vise eksternih clanova, s obzirom da sam ubedjen da nemas puno vremena pa da ti licno ides i cistis sum/noise i odvajas 10 "dobrih" problema od 100 predlozenih, kada ti neki projektni tim moze odraditi i taj deo i dati i predloge RESENJA.
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 20. 09. 2010. u 03:42.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine smarkovic e-Business 31 10. 11. 2013. 06:49
Mapiranje dugmića na YT kanalu pcigre Marketing i SEO 0 09. 07. 2008. 14:33
Ip geo mapiranje po gradovima?!? LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 13 04. 04. 2008. 16:51
[komentari] cavz.com Dzordz Web site, dizajn i multimedia 11 19. 06. 2007. 21:40


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.