DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 02. 2006.   #21
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Inace, samo pitanje je prilicno nejasno... Povecati broj klijenata? To uvek, nema zbora

Zasto? Znacajno je bolje imati relativno mali broj klijenata/projekata koji donose bolji profit jer je overhead mnogo manji.

Takodje, onog trenutka kada se dovoljno prosiris neophodna je diverzifikacija posla (pravi trenutak zavisi od koncepta) jer se rizici smanjuju. Narocito ako napravis sporedni posao kod kog ne postoji naknadna podrska Ja sam za te potrebe postavio nekoliko bilborda. Odlican je osecaj kad posaljes "lepadziju sa merdevinama" i znas da kad on zavrsi ti si svoj deo posla obavio i nema "support poziva"

BTW: Cilj nije imati mnogo posla, cilj je imati mnogo para ..
__________________
HuxleyDev

Poslednja izmena od McKracken : 22. 02. 2006. u 02:31.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2006.   #22
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao zigor
Drugi je problem sto ne mogu reci ne poslu, pa smo cesti zatrpani i preko glave.
Ista priča. Kucka se i tako... 8-12h dnevno efektivno za računarom, zaboraviš da si čovek, zaboraviš šta je brijač, hrana, vreme meriš ne u satima već u šoljama kafe (Već 6ta? Treba ići spavati!)... Međutim, ono što mene najviše nervira je kada se cimaš s više stvari istovremeno. Ja ne funkcionišem baš najbolje u takvoj priči, a kao za inat neki ljudi sa kojima sarađujem ne mogu da razumeju "Sačekaj da sredim šta sam počeo, sutra ćemo natenane to skuckati".


Što se tiče poslova uglavnom ih dobijam od ljudi sa kojima sarađujem već neko vreme. Ili je priča da oni rade dizajn, ja kodiranje i programiranje ili prost forward uz preporuku. S druge strane tu su neke nove priče sa nekim novim ljudima pa ćemo videti šta će na kraju biti, ali je opšte stanje takvo da posao uvek nalazi mene.

Posao više ne biram po veličini ili kompleksnosti, već po dva faktora:

1. Koliko ja tu mogu da zaradim (novac ili referenca)
2. Koliko mi je da ti posao interesantan (i dalje volim da odradim nešto za manje pare ako mi se učini interesantnim)

Poslednja izmena od Ilija Studen : 22. 02. 2006. u 16:40.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2006.   #23
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

juce sam cuo vidjenje problema koja mi se mnogo dopalo : umesto da procenjujes vrednost posla u novcu koji ces zaraditi, pokusas da procenis posao po tome koliko vremena ce ti omoguciti da ne radis nista... iliti kako se izrazio moj ortak umesto u evrima racunas u "danima suncanja na moru"..

Dovoljno posla garantuje lep odmor, ali previse posla znaci da na odmor neces ni stici da odes kao covek... pa ukoliko nemas pred sobom konkretan cilj tipa kupiti stan, kola i sl. ovo i nje tako losa taktika da se izbegne da umres od infarkta sa 45...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 02. 2006.   #24
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

najbolje vidjenje problema ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #25
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Ono što se može videti iz ove diskusije jeste da su prakično svi koji su se javili da odgovore na Supurovićeva pitanja individualci, a da se pitanje o pronalaženju klijenata izgubilo u primerima preporuka, tj. u konstataciji da je bolje ne raditi puno da ne bi došlo do overheada...

Drugim rečima, nema nešto diskutanata koji rade preduzetnički posao, tj. žele veći broj klijenata da bi razvili firmu. Takođe, nisu se javili ni oni koji rade u takvim firmama.

Nedavno sam pričao sa čovekom koji nije sa ovih prostora, ali poznaje IT situaciju u Srbiji, i čovek je potvrdio samo ono što sam mislio - puno kvalitetnih individualaca ne znači i kvalitetnu ponudu web usluga (najkraće rečeno).

Nije problem to što ste napisali, samo konstatujem da baš nema ovde na forumu onih koji imaju šta da kažu i sa korporativnog aspekta posmatranja ove tematike (a ima takvih inače).
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2006.   #26
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Odlično si ovo iznad primjetio Dragane. Upravo to, ovdje su mahom kvalitetni invidualci koji nemaju tendenciju da razvijaju vlastite firme u nekom skorom roku. Koliko sam upućen, odavde je čini mi se samo McKracken razvio from scratch vlastitu firmu, u smislu više stalno zaposlenih ljudi.

Dobar primjer organizacije ovakvog invidualnog tipa poslovanja su mali njujorški dizajnerski (ne web interfejs dizajnerski) studiji. Tu je poznata formula Tibora Kalmana po kojoj je najbolje da pored glavnog dizajnera i vlasnika studija postoje još samo dvije osobe: još jedan iskusniji nebrendirani dizajner i pripravnik. Total 3. Tako recimo Stefan Sagmeister radi, 37signals su Basecamp napravili sa tri osobe, itd...

Ono što ovdje fali jeste kombinacija ova dva ulazna faktora:

1. kvalitetan prodžekt menadžement koji zaista kapira suštinu priče, ne neki wannabe japiji koji su negdje čuli par buzzworda i misli da znaju da rade posao. (očigladan primjer svakavkih fejkera koji izigravaju neke menadžerdžiće su funkcioneri u 90% NGO organizacija koji se pojavljuju na TV)

2. novac
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #27
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Hm... nas ima 7 stalno zaposlenih ...

Zato sam i pitao sta vi podrazumevate pod velikim projektima.
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #28
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Nedavno sam pričao sa čovekom koji nije sa ovih prostora, ali poznaje IT situaciju u Srbiji, i čovek je potvrdio samo ono što sam mislio - puno kvalitetnih individualaca ne znači i kvalitetnu ponudu web usluga (najkraće rečeno).

Nije problem to što ste napisali, samo konstatujem da baš nema ovde na forumu onih koji imaju šta da kažu i sa korporativnog aspekta posmatranja ove tematike (a ima takvih inače).
Problem u srbiji je što ima jako malo ljudi koji znaju posao za koji tvrde da su eksperti. To mogu da potvrde svi koji su ikada dali konkurs u potrazi za programerima i dizajnerima (više programerima nego dizajnerima).

Da li je stvar u tome što svako ko skine neki script i ume da promeni email adresu u script pa da se formular salje na njegov email umesto na email autora ima pravo da se nazove "programer". Očigledno da mnogi u Srbiji (pa i u svetu verovatno) daju sebi to za pravo.

Pronaći programera, i to ne nekog arhaičnog jezika ili super modernih tehnologija, već najobičnijeg PHP programera u Srbiji je prava golgota. Ja sam davao do sada 5 konkursa i ovo su moja iskustva:

1. Par momaka koji iza sebe imaju samo par ličnih (nezavršenih) sajtića traže fiksnu platu od 2000 eur. To je najblaže rečeno bezobrazluk.

2. Par njih ne znaju ništa, to i priznaju, ali bi da uče. Ja nisam imao vremena za takve.

3. Par njih u teoriji sve znaju, ali kada im daš konkretan zadatak - ne umeju da napišu prost script.

4. Neki, kada dobiju zadatak, prvo krstare web-om da pronađu neki script za download koji bi kasnije modifikovali prema potrebama zadatka. Ako nađu, onda retko kada uspeju i da promene ono što treba jer ne znaju dovoljno za bilo šta komplikovanije od formmail.

5. Nekolicina zna i da napiše nešto, ali su totalno u "svom svetu". Ili su neozbiljni pa te stalno lažu, na primer imao sam rok do ponedeljka za neki script, čoveku sam dao u četvertak, u nedelju uveče kada sam ga zvao da vidim da li je gotov, zatekao sam ga u kafiću kada mi je odgovorio "Evo sad ću da idem kući da počnem sa tim".

U tu grupu spadaju i oni koji su totalno tvrdoglavi, ne slušaju nikakve savete niti zahteve, misle da je način na koji rade savršen i spremni su da se svađaju pa čak i kada im pokažeš da nisu u pravu.

Dakle, jedna jako tužna slika tržišta programerske radne snage u Srbiji.

Lako je osnovati firmu, ali kojih desetak (bar polukvalitetnih) ljudi ćeš ti da zaposliš da programiraju?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #29
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default

Citat:
Originalno napisao mungos

Ono što ovdje fali jeste kombinacija ova dva ulazna faktora:

1. kvalitetan prodžekt menadžement koji zaista kapira suštinu priče, ne neki wannabe japiji koji su negdje čuli par buzzworda i misli da znaju da rade posao. (očigladan primjer svakavkih fejkera koji izigravaju neke menadžerdžiće su funkcioneri u 90% NGO organizacija koji se pojavljuju na TV)

2. novac
Ovo sto si naveo po meni ne rjesava problem jer, mislim da je ovaj problem kod nas mnogo kompleksniji zbog veoma komplikovanog trzista koje se ne zasniva na principima modernog poslovanja (zdrave konkurencije, poboljsanja sopstvenih usluga/proizvoda, dobro osmisljenih marketing planova..itd).
Realno gledano za osnivanje firme, placanje npr 2 radnika, na godisnjem nivou izadje oko 3000-4000 Eur sto i nije veliki kapital za pocetak, ali je problem u pronalazenju klijenata jer uvijek se desi da "ima jedan momak sto to radi za 100 Eur"
Konkretno po meni postoje dva osnovna problema(tj vise njih ali sazetih u dve stvari):
Problem 1. KLIJENTI - Nedovoljna IT pismenost, i shvatanje potrebe za kvalitetnim internet prezentacijama, poslovnom softveru, marketinskom nastupu itd. Na ovo se nadovezuju tzv. "znas me znam te" i "ima'l tu mene" princip, sto otezava kompanijama/pojedincima koji kvalitetno rade da dodju do posla. Definitivno ovo mora da se promijeni, jer ce kompanije sve vise morati da se bore za potencijalne klijente i tada ce kompanije/pojedinci koji kvalitetno rade doci do izrazaja (bar se nadam...)
Problem 2.KOMPANIJE/POJEDINCI
Web dizajnom se u danasnje vrijeme bavi svako.
Problem 1.Sve je vise i vise pojedinaca koji rade prezentacije klijentima koje sluze za njihovo licno dokazivanje (ultra-mega-giga dizajn, flash.. itd) umjesto da upotpune marketinski nastup klijenta, olaksaju pristup podacima o uslugama/proizvodu itd..
U ovom se posebno isticu ovi sto ih je naveo mungos "očigladan primjer svakavkih fejkera koji izigravaju neke menadžerdžiće su funkcioneri u 90% NGO organizacija koji se pojavljuju na TV".
Problem 2. Neki priuceni web dizajneri koji na ko zna koji nacin uzimaju enormne cifre za obicne internet prezentacije
Problem 3. Web dizajneri koji rade internet prezentacija za veoma male pare da bi imali reference i zaradili koju kintu..
Problem 4. Web dizajneri i menadzeri sa nastupom tipa "mi smo jedini koji to rade u ovoj zemlji, jedini koristimo najnovije tehnologije xxx, yyy itd" i onda mene klijent pita jel ti koristis PHP??
Off Topic: evo jednog svjezeg primjera: "3Steps ICT je jedina grupacija u Republici Srpskoj specijalizovana za Internet komuniciranje, strateški dizajn, menadžment, marketing i sigurnost."
Mislim napisati "jedina" je tesko za firmu koja se bavi hidrogeologijom ili otkrivanjem uzroka zemljotresa, a kamoli za " Internet komuniciranje, strateški dizajn, menadžment, marketing i sigurnost"...

Sve ovo stvara jednu negativnu sliku o ljudima koji se bave web dizajnom i kompanije/pojedinci koji rade kvalitetno trpe zbog toga...

Poslednja izmena od bokacbl : 28. 02. 2006. u 01:35.
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 02. 2006.   #30
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Pronaći programera, i to ne nekog arhaičnog jezika ili super modernih tehnologija, već najobičnijeg PHP programera u Srbiji je prava golgota.
Nedavno sam prosao kroz celu tu pricu, i nazalost, mogu samo da potvrdim iskustva koja Bluesman ovde pominje. Pre par nedelja ja sam za potrebe svoje firme trazio bas iskusne PHP programere (za pocetnu platu od 1400$) i iskustva su bila najblaze receno porazavajuca.

Meni je to kao developeru (i samozvanom menadzeru svoje firme) nametnulo dva pitanja:

1) Da li je 1400$ u Srbiji ipak premalo za iskusne PHP developere ?

ili

2) Takvih u Srbiji ima premalo i vec su zauzeti ?

Mislim da je ovde ipak u pitanju ovo drugo.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako otkriti kako je neko provalio u sajt Aleksandar.Ilic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 41 21. 03. 2008. 23:45
Kako dolazite do klijenata? Goran Cirkovic e-Business 12 14. 08. 2007. 10:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:38.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.