DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 07. 2009.   #231
SSpin
profesionalac
Qualified
 
Avatar SSpin
 
Datum učlanjenja: 30.03.2008
Poruke: 152
Hvala: 139
15 "Hvala" u 11 poruka
SSpin is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Markok Pogledajte poruku
Razumem ja šta ti hoćeš da kažeš, a nadem se da razumeš i šta ja htedoh reći.
Naravno
__________________
.:: biZbuZZ - IT Seminar ::.
SSpin je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2009.   #232
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Pre nekoliko meseci imao sam priliku da upoznam jednu osobu koja je do nedavno bila u SAD i tamo je u jednom periodu od 1.5 god. živela od CJ.com Affiliate linkova na sledeći način:

1. Odabere oblast i proizvođače.
2. Ispita ključne reči (ovo zna da ide i pod jedan).
3. Odredi koliko će para da rizikuje.
4. Stavi direktan link sa CJ-a u AdWords.
5. Prati konverziju u odnosu na budžet za oglašavanje (da bi imao više para od Affiliate programa za isti ili manji budžet oglašavanja, po mogućnosti).

Nakon 1.5 god. ista osoba je odlučila da proba sa kreiranjem Web sajta (!) pa da uporedi efekte. Ispostavilo se da za tu rabotu treba više posla, ali efekti mogu da budu veći )

Toliko o sadržajima

Inače, priča o zaradi od kreiranja sadržaja je postavljena po principu - daj da kreiram sadržaj (pojedinac), pa da dođu do mene (ili da ne dođu, već da se ubaci neka oglasna mreža). Što se kvalitetnije organizuje prodaja, rezultati su bolji. Pogledajte primer Infostud-a - na osnovu kreiranog sadržaja imali su prihod prošle godine od 76 mil. din. Razlog - veoma dobro organizovana služba prodaje!

Toliko o tome koliko se može zaraditi od kreiranja online sadržaja.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2009.   #233
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Default

Ja mislim da iz dalje priče treba izbaciti Infostud, B92, Blic.rs, Putovanja.info, Mobilnisvet.com i ostale reprezentativne sajtove. Toliko spominjani Infostud je "mašina" koja savršeno radi, sa preko 30 zaposlenih. Brate, trebalo je dotle doći, sada je lako.

Tvoj prijatelj koji je živeo od CJ.com u americi je dobio povećanje u zaradi / konverziji pravljenjem web sajta dobio je smanjenjem cene oglašavanja na Adwords pravljenjem landing page za date proizvode umesto direktnog linkovanja affiliate linkom na sajt prodavca (povećan Quality Score, smanjen budžet za oglašavanje). Ako je pravljenjem tih landing page još dobio na poseti sa pretraživača, tim bolje.

Dok ne krene online prodaja, da neko može da se "ugradi" u cenu nečega, neće biti leba od affiliate programa kod nas.

Što se tiče kreiranja sadržaja, i dalje ostajem na prošlogodišnjem stavu sa bizbuzz-a u Niškoj banji da kod nas otprilike može da se dnevno zaradi za čokoladu od pisanja sadržaja. Karika koja nedostaje je edukacija firmi da se oglašavaju putem Interneta i drugi vid edukacije je da kad odaberu da se oglašavaju preko Interneta to ne bude ono "ima da stavim baner na b92". Taj slučaj sam imao prilikom posete fabrici plastificiranih limova Lemind u Leskovcu. Ljudi naštancovali zalihe limova koje ne mogu da prodaju za godinu dana, marketing menadžer iz Bugarske (neki *.ov) mi kaže "radimo sajt, al' ovih 320 evra koje nam je agencija iz Leskovca dala kao predračun su mi mnogo. I ovaj hosting koji mi nude od 150 evra godišnje (sa održavanjem) mi je skup. Moramo da smanjimo troškove (?!), ali krenućemo sa oglašavanjem, stavićemo baner na B92 i tako! Možeš li ti da nam daš neku pristupačniju cenu za hosting i izradu sajta?".

Tragično je to što su oni pre dve godine uložili desetine miliona evra na izgradnju hala i postrojenja za proizvodnju plastificiranih limova

Posle toga sam jednostavno napisao ljudima mejl "Žao mi je, nemam vremena da radim na Vašem projektu". A mogao sam čoveku dosta toga da ispričam. Ali, briga me kad je kreten.
__________________
MojNoviAuto.com - Tvoj prvi sajt za kupovinu novog automobila
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2009.   #234
gaganed
web dizajner u najavi
Certified
 
Avatar gaganed
 
Datum učlanjenja: 07.05.2009
Lokacija: Smederevo
Poruke: 88
Hvala: 53
5 "Hvala" u 5 poruka
gaganed is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Ljudi naštancovali zalihe limova koje ne mogu da prodaju za godinu dana, marketing menadžer iz Bugarske (neki *.ov) mi kaže "radimo sajt, al' ovih 320 evra koje nam je agencija iz Leskovca dala kao predračun su mi mnogo. I ovaj hosting koji mi nude od 150 evra godišnje (sa održavanjem) mi je skup. Moramo da smanjimo troškove (?!), ali krenućemo sa oglašavanjem, stavićemo baner na B92 i tako! Možeš li ti da nam daš neku pristupačniju cenu za hosting i izradu sajta?".
Ovakvih primera i marketing menadzera ima koliko hoces.
A glavni problem, iz mog iskustva, je to da ljudi kod nas (razne "gazde" i "menadzeri") web prezentacije smatraju luksuzom i prestizom a ne sredstvom za pobosljavanje njihovog poslovanja, ako je resio da ga napravi njima je najbitnije da im ti odradis sajt lepsi nego sto ima komsija a da li on ima smisla to nije vazno(neka komsiji crkne krava).
A i koji "gazda" u Srbiji smatra informaticara za radnika "ovaj tu sedi nesto kuca i jos mi trazi pare, da je barem nesto konkretno(citaj fizicki) radio pa da znam zasto mu placam".
A oglasavanje to je drugo "ej znas li ti koliko ce ljudi da vidi ime moje firme na tom sajtu, jos ako se oglasim u njihovim novinama"... da ne sirim dalje.
__________________
ScalaTeam.com
gaganed je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2009.   #235
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
1. Odabere oblast i proizvođače.
2. Ispita ključne reči (ovo zna da ide i pod jedan).
3. Odredi koliko će para da rizikuje.
4. Stavi direktan link sa CJ-a u AdWords.
5. Prati konverziju u odnosu na budžet za oglašavanje (da bi imao više para od Affiliate programa za isti ili manji budžet oglašavanja, po mogućnosti).
Affiliate linkovi mogu da budu moćan izvor zarade. Ono što ne valja kada biznis zasnivate na zaradi od affiliate servisa je taj da se pravila često menjaju i da mnogo zavisite od drugih. Recimo Amazon je nedavno zabranio upravo ovaj način promocije svojih affiliate linkova pre AdWordsa, linkovanjem dirketno affiliate strana na amazon.com. EBay to ne dozvoljava odavno. Sad zamislite nekog ko je mlatio recimo $10.000 mesečno na ovaj način, posvetio mnogo vremena i truda u pravilnom analiziranju ključnih reči i pravilnom bidovanju i sl. i onda mu dođe newsletter od Amazona da kroz 30 dana ukidaju taj način promocije.

Takođe, može doći do iznenadnog smanjenja provizija, naročito u današnja krizna vremena, može doći do potpunog zatvaranja affiliate servisa pa čak i samog sajta a sa njim i affiliate servisa sl. Dakle ukoliko neko igra na kartu affiliate savet je da ne držite sva jaja u istoj korpi. Probajte da radite sa više affiliate mreža kao i sa više merchanta u okviru mreža.

Poslednja izmena od mileusna : 11. 07. 2009. u 13:15.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2009.   #236
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ppavlovic Pogledajte poruku
Dok ne krene online prodaja, da neko može da se "ugradi" u cenu nečega, neće biti leba od affiliate programa kod nas.
Ovo je kljucna stvar.

@Varagic
Bilo bi dobro da si pitao tog poznanika u kom je to periodu ziveo od affiliate marketinga u Americi. Pre 7 godina? 5? 3? Razlika je ogromna, danas je potpuno drugacija situacija.

Biznisi koji imaju sta konkretno da prodaju su se u medjuvremenu opametili i obrazovali a kriza pritisla pa je svaki procenat od prodaje vazan. I kad se neko odluci da krene sa affiliate, dobro gleda sa kim i kako ce to da radi. Nas su uvek kojekakve firme zvale i nudile usluge a u poslednje vreme sve cesce i sa sve komplikovanijim i zamumuljanijim varijantima.

Poslednji primer: www*larcommall* com
Vec dve nedelje zovu svaki bozji dan, vec mi muka. Oni su smislili da ti njima platis "zakupninu" od $400 i kao ne uzimaju procenat od prodaje. Kad malo pocnes da kopas po sajtu, vidis da to bas nije tacno plus sto oni jos nisu cestito ni poceli. Rezultata jos nemaju da pokazu. Ispada da ja i ostali naivci treba da finansiramo njihov pocetni kapital. To sto su kao neke velike firme ukljucene, to su mogli da urade i bez njihovog znanja i da nisu za to placeni. Potemkinova sela.
Mislim, bilo je oduvek raznih ali sad su bas pritisli jer ih istiskuju na drugoj strani.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2009.   #237
lurker
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.01.2009
Poruke: 154
Hvala: 3
34 "Hvala" u 22 poruka
lurker is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Pre nekoliko meseci imao sam priliku da upoznam jednu osobu koja je do nedavno bila u SAD i tamo je u jednom periodu od 1.5 god. živela od CJ.com Affiliate linkova na sledeći način:

1. Odabere oblast i proizvođače.
2. Ispita ključne reči (ovo zna da ide i pod jedan).
3. Odredi koliko će para da rizikuje.
4. Stavi direktan link sa CJ-a u AdWords.
5. Prati konverziju u odnosu na budžet za oglašavanje (da bi imao više para od Affiliate programa za isti ili manji budžet oglašavanja, po mogućnosti).

Nakon 1.5 god. ista osoba je odlučila da proba sa kreiranjem Web sajta (!) pa da uporedi efekte. Ispostavilo se da za tu rabotu treba više posla, ali efekti mogu da budu veći )

Toliko o sadržajima

Toliko o tome koliko se može zaraditi od kreiranja online sadržaja.
...Hmm...
Nesto mi u ovoj prici o CJ nestima.

1. Koliko mi je poznato da bi postao clan CJ treba prvo da im das neki tvoj sajt da bi ga pregledali. Kako je uopste mogao da se uclani na CJ a nema sajt?

2. Da bi usao u neki program, moras da se prijavis kod tog trgovca i da mu das sajt na pregled, da bi te on odobrio kao njihovog partnera. Kako je usao u bilo koji program na CJ? Pokazao im je adsense reklamu? Nece biti...

3. Covek vas je jednostavno obmanuo... bar sto se CJ tice.

Toliko o adsense arbitrazi sa CJ.

Arbitraza je i te kako moguca, cak nasi uspesni [S]kradljivci[/S] agregatori to uspesno rade i u Srbiji... klik od 1c na adsense -> reklame koje naplacuju od velikih firmi po principu broja prikaza...

I FYI clan sam CJ vec petu godinu, tako da otprilike znam sta pricam, evo stat za prosli mesec
lurker je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" lurker za poruku:
Staro 13. 07. 2009.   #238
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Čovek sa kojim sam pričao nije detaljisao tome šta i kako je radio, ali sam na osnovu njegove priče video da se razume i da ne priča napamet. Sve se ovo dešavalo pre 4-5 godina, a tada je prema njegovim rečima počeo da koristi i Web sajt (sajtove) koje je napravio.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 07. 2009.   #239
artur_dent
I think I'm a sofa...
Professional
 
Avatar artur_dent
 
Datum učlanjenja: 16.11.2005
Poruke: 438
Hvala: 9
28 "Hvala" u 25 poruka
artur_dent is on a distinguished road
Default

Nisu svi klijenti na CJ toliko strogi kada je u pitanju reklamiranje njihovih affiliate linkova kroz CPC. Istina da za svakoga morate traziti da vas odobre, ali opet neki rade review sajta na kome ce se oglasi prikazivati neki ne - vec se "relationship" odobrava po automatizmu. Drugi pak, u navedenim informacijama striktno zabranjuju samo koriscenje njihovog brenda u CPC oglasima, ali ne i aff linkova.
Amazon aff program je tek od relativno skoro (mozda oko godinu dana) zabranio takav nacin oglasavanja.
__________________
fotomanijak.com stvarno manijak
WebManijak.com
artur_dent je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 07. 2009.   #240
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao artur_dent Pogledajte poruku
Amazon aff program je tek od relativno skoro (mozda oko godinu dana) zabranio takav nacin oglasavanja.
Zabranili su pre dva meseca.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Krađa sadržaja - Ima li pomoći Mr.Paja Planiranje i usability 18 12. 01. 2011. 19:50
Sadržaji na internetu će se naplaćivati by Rupert Mardok glaspodrinja.com e-Business 57 28. 03. 2010. 14:15
Može pomoč oko CSS menija Ministar (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 9 08. 09. 2006. 22:35


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.