DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 11. 2007.   #301
orlic
novi član
 
Datum učlanjenja: 01.10.2006
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
orlic is on a distinguished road
Default Burazerske varijante

Ovu poruku sam poslao i na internodium, a bitno je da bude i ovde.

Nisam se do sada upuštao u neke veće rasprave o novom registru i uslovima i trudio sam se da učestvujem tek toliko da iznesem ono što smatram korisnim predlogom. Razlozi za to su bili sumnjičavost u način kako se cela 'tranzicija' sprovodi. Nažalost, sada kada su napokon karte otvorene, moram reći da sam izuzetno razočaran rezultatom celog procesa i iznesenim rešenjima, i da su moji strahovi očigledno bili opravdani.

Propusta je mnogo ali osvrnuću se samo na par stvari koje izrazito upadaju u oči. Prosto je neverovatno da imamo najskuplje domene u okruženju. Pa što i ne bi smo, kad već imamo i najskuplje putarine. Cena .rs domena za registre od cca 23e se srpski lepo zove bezobrazluk. Nije čudo da imamo (ne)razvijenu internet infrastrukturu kao što imamo (ne)razvijene puteve. A sada je jasno da će se (ne)razviti se kao što nam se (ne)razvijaju putevi. Samo, internet rupe se malo teže krpe od ovih asvaltnih.

Dodatni specijalitet je objava poziva za prijavu ovlašćenih registara odnosno njegov sadržaj. Jednostavno, nisam mogao da verujem da tako kratak dokument može sadržati toliko, po meni skandaloznih, stvari. Prvo je rok od 5 radnih dana za prijavu. Znam da se sada nekome žuri, ali to nije opravdanje. Druga stvar su finansijski uslovi. Ok, neophodno je i cifrom ograničiti broj onih koji podnose prijavu da ipak ne bi bilo ko mogao da tek tako postane registar, to razumem. Ono što mi je interesantno je da se obaveznih 200 domen godina definiše kao 200x1500din odnosno maksimalna cena ponuđena iz cenovnika (.rs domen). Lako se može preračunati da je to 600 .co.rs domena koje će svako ko ima .co.yu ustvari morati prvo registrovati. Stvari postaju još 'lepše' kada se nastavi čitanje. Rok za uplatu navedenih dažbina (310.000 din + PDV) je 3. decembar. Rok za uspostavljanje sistema i uspešnu proveru tehničke osposobljenosti registra je po 'tehničkom uputstvu' 30 dana. Ipak, u pozivu piše 'Kandidati za ovlašćene registre bi trebalo da prođu kroz proceduru testiranja do sredine decembra 2007' (kraj copy/paste). Možda neko tamo ne zna da računa, pa ne zna da od 03. decembra do 'sredine decembra' nema 30 dana koje su sami propisali. I mislite, ok, žuri se pa šta sad. Pažljivom čitaocu neće da promekne šta tad: "Ukoliko faza testiranja ne bude završena u predviđenom roku, ugovor se raskida bez mogućnosti obeštećenja." Znači, ukoliko u 10 dana ne implementirate sistem (za koji ne postoji objavljena tehnička dokumentacija), poklonili ste nam 4.689eur.

Znači, neko ipak zna da računa, za svoj račun, jer očigledno je da je cela priča napravljena tako da samo pojedini koji su učestvovali u 'procesu tranzicije' i imali 'informacije iznutra' mogu da realno postanu ovlašćeni registri. Zbog toga tek danas 'javnost' dobija cenovnik i sledeće 'divne uslove'.

Hajdemo malo da se pozabavimo i unutrašnjom računicom, pošto smo videli da 'neki tamo' očigledno znaju (za sebe) da računaju:
Trenutno je registrovano oko 39.000 domena. Svaki domen dobija pravo na .co.rs (tj. ekvivalent poddomena) odnosno registrant treba da izdvoji 590din (sa pdv-om) RNIDS-u za svaki već registrovani domen koji neko želi da 'prevede'. Naravno, najveći broj će tražiti i direktno .rs dakle još 1770din po domenu što znači ukupno 2360din u džep RNIDS-a po postojećem .yu domenu. Prosta matematika daje 1.180.000eur (milionistoosamdesethiljadaeura) samo na postojeće domene. Očekuje se da u startu bude registrovano MINIMUM 100.000 domena. Opet malo proste matematike i dolazimo do cifre od 2.500.000eur (dvaipomilionaeura) u džep RNIDS-a u samo par dana. Toliko o imidžu neprofitne organizacije. Čisto me interesuje da li i će plate članova UO biti neprofitne, ali pre svega, javno objavljene?

Ne znam šta da vam kažem braćo Srbi sem sledećeg: tako vam i treba kada dopuštate da se nacionalno dobro kao poklon ustupi na raspolaganje nekome i to van zakonom propisane procedure. Sad možete samo da plačete, pardon, plaćate.

Pozdrav, Nenad
orlic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 11. 2007.   #302
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Ja bih se složio sa svima da bi svako platio tu cifru u konpezaciju za nerviranje koje sada poseduje za registrovanje co.yu domena
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 11. 2007.   #303
orlic
novi član
 
Datum učlanjenja: 01.10.2006
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
orlic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao nixa Pogledajte poruku
Ja bih se složio sa svima da bi svako platio tu cifru u konpezaciju za nerviranje koje sada poseduje za registrovanje co.yu domena
Pa ja se ne bi složio To što je do sada praksa bila nakaradna nije opravdanje da se zameni nekom gde kojom će pojedinci staviti sebi grdne pare u džep a mnogi odustati od registracije domena. (nisi svestan koliko će biti toga, naročito kad je reč o onima koji nemaju firme). Jedino, da nisi i ti među pojedincima pa sad zadovoljno trljaš ruke

pozdrav, Nenad
orlic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 11. 2007.   #304
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

pa pazi, ja imam jedan svoj .co.yu domen , i jedno njih 10 klijentskih koji su prosli kroz moje ruke ...

Fora je što, jednostavno sam prestao da mislim o srpskom TLD, iz prostog razloga što je cela procedura pre spora , rešiš da promeniš dns servere to traje .. zaglupi se negde nešto .. itd , suma sumarum sa parametra nekog ko je kupac i korisnik hoću da imam opciju ... jednostavno je bilo reči o ovome dovoljno da bi se složili svi samnom kada kažem , kolko košta da košta , samo dajte opciju ...

Ne znam dovoljno oko domena , ali recim znam da je .jp oko 100$ , što mu dodje dosta skuplje nego naših 20ak eura ... a Japan je valjda malko više razvijena zemlja ...

Ako tako gledaš , evo verovatno će .me da kupi neki veći registar tipa goddady pa će da se crnogorci oduševiti kada shvate da se dali za par miliona nešto od čega su mogli jako lepo da žive ...

Ja lično mislim da je ovo ovim postupkom čisto data neka zaštitna cena , što za registraciju ( jer pretpostavljam da ni RNIC ne zna u šta ulaze ) , kao i za ostale stvari.

Ja lično nemam nikakav gain od ovoga, nemam nameru da postanem ovlašćeni registar , možda postanem reseller kod nekog ko hoće da da inicalno 5k eura za to ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 11. 2007.   #305
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

Evo ga mali update: samo danas do 12h primljeno je 4 prijave za OR i najavljene su još dve. Dakle, do kraja dana ćemo već imati najmanje 6 OR.

Pozdrav,
Sloba

P.S.
Orlicu sam opširno odgovorio ovde (izvinjavam se na cross postu, ali stvarno sam napisao roman kojim ne bih da opterećujem ovaj thread ako baš ne moram): http://www.elitesecurity.org/p1768102
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 11. 2007.   #306
SqlByte
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 28.08.2006
Poruke: 43
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
SqlByte is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za SqlByte
Lightbulb

Jer razmishlja neko da kupi "bolje" domene i stavi ih na aukciju na netu.
Recimo da bi love.me bio vrlo popularan.
SqlByte je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 11. 2007.   #307
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ma kakvi, da nije tebe nikada se toga ne bi setili

.rs na stranu, ali .me je sto se imena tice prava bomba. buy.me, sell.me, zatim with.me i njegovi subdomeni tipa date, sex ... neprocenljivo

Nije ni cudo sto su braca ododozdo lenji. Bog im je dao more, zatim nekretnine, a sada i domene
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 11. 2007.   #308
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Da zato su se vec i nekoliko jacih domaining kuca prijavlie za .me domen.

Bilo je u jednom od obavestenja
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 11. 2007.   #309
SqlByte
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 28.08.2006
Poruke: 43
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
SqlByte is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za SqlByte
Question

A preko kog registra mogu da se kupe ili naruce .me domeni ?
I koja je njihva cena, vidim da na nic.me na strani cenovnika pise da je u izradi...
jer to znachi da nije odredjena cena joshuvek ?
@dinke
Slobodno klikni "hvala" dugme ispod mog posta za ideju.

Poslednja izmena od SqlByte : 29. 11. 2007. u 23:01.
SqlByte je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 11. 2007.   #310
valeksic
Vladimir Aleksić
Certified
 
Datum učlanjenja: 10.07.2006
Poruke: 93
Hvala: 0
13 "Hvala" u 11 poruka
valeksic is on a distinguished road
Default

Zaboravite na jeftine .me domene koje ćete posle da preprodate za velike pare

Registracije premium .me domena će najverovatnije ići preko aukcije. I tu će jedan od velikih igrača (godaddy, enom, affilias, verisign) da ugrabi dobar deo kolača.
valeksic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Preporuka za .RS registar? DejanVesic Domain Name Service (DNS) 25 20. 09. 2012. 13:53
Besplatna registracija .RS internet domena Pedja Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 33 23. 01. 2012. 14:21
Učešće SPC u izboru ćiriličnog Internet domena Srbije nn.nn Domain Name Service (DNS) 86 08. 03. 2010. 18:20
RNIDS - Dan Registra nacionalnog Internet domena Srbije stecko IT događaji 4 08. 03. 2010. 15:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:54.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.