DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 31. 08. 2008.   #11
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Dileme ovog tipa, subdomain vs. subfolder, subdomain vs. new domain, focused vs. general, etc. se najbolje rešavaju ako se vratimo na početak odnosno na sam sajt. Kojoj je publici namenjen, da li ima dovoljno razloga da se teme posmatraju nezavisno jedna od druge, koliko je obiman sadržaj i ko će ga generisati, koliko se ima kontrole nad sadrzajem (user generated?), da li se ima kapaciteta za dupliranje/tripliranje posla, kakvi rezultati se mogu realno očekivati i da li su dovoljni da opravdaju uloženi trud, itd.
Da skratim priču, identitet i namena samog sajta više odredjuju koje će se SEO taktike upotrebiti od samih taktika koje su nam na raspolaganju.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 31. 08. 2008.   #12
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Upravo je stvar u tome da je svaka tema ya sebe interesantna cilnoj grupi koja se interesuej samo ya tu temu a ne i ya ostale, pa stoga mislim da bi poddomeni upravo bolja ciljali interesente,a s druge strane i sve teme yajedno imaju zajednicku crtu d aim je isti izvor.

Na primer da se radi o blogu. neka osoba napravi svojblog i podeli ga na nekoliko kategorija, oblasti koje njega interesuju a koje nisu u direktnoj relaciji jedna sa drugom.

Ima logike da se sve te teme vide na jednom domenu jer su to sve teme kojima se bavi osoba koja je napravila blog (a svakako je lakse i za odrzavanje).

S druge strane, da bi na pretrazivacima bolje privukao posetioce taj bloger moze da se odluci da svaku temu kao posebnu prikaze na poddomenu, dakle ko dodje na poddomen, vidi samo izabranu temu, a ne i sve ostalo sa bloga. TO se odnosi i na pretrazivac, koji bi sadrzaj tog poddomena trebalo daprotumaci kao usko tematski sadrzaj.

Ono sto meni nije jasno je da li to sto se isti sadrzaj prikazuje na osnovnom domenu ili poddomenu moze lose da se odrazi na indeksiranje tog sadrzaja od strane pretrazivaca?
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #13
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

google ce indexirati samo jednu od te dve strane, onu za koju misli da je "original". Posto ce glavni domen verovatno da linkuje na clanke na poddomenima, onda cenem da ce samo podomen biti u indexu (mada ko zna sta se desava ako poddomeni linkuju nazad?)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #14
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Pedja Pogledajte poruku

Ono sto meni nije jasno je da li to sto se isti sadrzaj prikazuje na osnovnom domenu ili poddomenu moze lose da se odrazi na indeksiranje tog sadrzaja od strane pretrazivaca?
Pretpostavljam da ovde ne misliš na duplicate content. Takodje, jača medjusobna povezanost tema podrazumevaće i sličniju terminologiju pa možeš da dodješ u situaciju da se takmičiš sam sa sobom, što i Ivanhoe kaže. Ako su teme zaista tako labavo povezane onda ok, plus što možeš da ubaciš zgodan keyword u poddomen. Ne znam koliko google vrednuje linkove sa poddomena na domen jer bi u tom slučaju poddomenologija cvetala (možda i cveta?)
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #15
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
google ce indexirati samo jednu od te dve strane, onu za koju misli da je "original". Posto ce glavni domen verovatno da linkuje na clanke na poddomenima, onda cenem da ce samo podomen biti u indexu (mada ko zna sta se desava ako poddomeni linkuju nazad?)
hmm...
google detektuje "duplicated content" samo u okviru jednog sajta.
da nije tako - ja i Milos bi se recimo slikali sa nasim agregatorima vesti

posto bi on dupli sadrzaj drzao na dva poddomena, mislim da bi google izlistao sadrzaj sa oba poddomena, jedan ispod drugog recimo...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 01. 09. 2008. u 00:57.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #16
freediver
član
Na probnom radu
 
Avatar freediver
 
Datum učlanjenja: 16.09.2007
Poruke: 40
Hvala: 0
8 "Hvala" u 4 poruka
freediver is on a distinguished road
Default

Cini mi se da su popularni portali Squidoo i Hubpages presli iz poddomena u folder strukturu upravo iz razloga sto se poddomen tretira kao razliciti sajt sa stanovista SEO te je folder struktura mnogo efikasnija.
__________________
ManageWP is hiring !
freediver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #17
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

sve to stoji, ako je sadrzaj zaista povezan.
ali ako nije povezan, i ako se vec u startu odvoji i krene sa promocijom zasebnih poddomena... ne dirati.

ili, konkrentno primer - http://znanje.infostud.com/ NE bi trebalo da predje u http://www.infostud.com/znanje/
jer je potpuno 'nezavistan' sajt tu vec nikao.

sto se tice Pedjinog pitanja, mnogo bismo jasniju sliku imali kada bi nam objasnio zasto bi na poddomenu postavljao samo ogoljen clanak?
tj. u koje svrhe?
ako to radi zbog SEO, mislim da nece nista bolji rezultat postici.
cak ce i rasipati linkove koji linkuju njegov sajt, jer ce neko linkovati www. a neko poddomen.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 01. 09. 2008. u 09:43.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #18
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
hmm...
google detektuje "duplicated content" samo u okviru jednog sajta.
da nije tako - ja i Milos bi se recimo slikali sa nasim agregatorima vesti

posto bi on dupli sadrzaj drzao na dva poddomena, mislim da bi google izlistao sadrzaj sa oba poddomena, jedan ispod drugog recimo...
Ako je sadrzaj identican prilicno sam siguran da bi jedan od domena dobio "kaznene poene". Moguce da za domace vesti to nema nekog uticaja, ili se mozda ne primenjuje na svim vrstama sajtova, ali imao sam vrlo konkretan slucaj pre pola godine klijenta koji je pravi adsense sajtove (na desetine njih) pomocu kupljenih baza tekstova o raznim temama. Kad smo mu napravili skriptu koja u te textove za svaki sajt dodaje random recenice i html, pa su textovi postali dovoljno unikatni, znacajno se popravila pozicija i poseta. Covek nam je to solidno platio, a on je profi za SEO, tako da mislim da to nije nesto sto se ja tripujem.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #19
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

imam utisak da kaznene poene dobijaju samo relativno novi sajtovi sa slabim backlinkovima [to je karakteristika spam sajtova, i tako ih oni detektuju].
ono sto vesti.rs i naslovi.net daje kredibilitet je ogroman broj backlinkova ka njima.
zato oni nisu penalizovani.

e sad.
ako glavni domen linkuje poddomen - a podomen uzvrati link, Googlu ce biti jasno da oba domena 'saradjuju' - i nece biti penalizovani.
e sad je pitanje sta ce google izlistati prilikom pretrage... verovatno ce izlistati verziju sa jacim backlinkovima, a drugu ce sakriti.
iako sam gore rekao da ce oba poddomena izlistati... ipak, kad bolje razmislim, mozda izlista samo jedan, ako skonta da poddomeni saradjuju.
i opet cu reci, ne znam zasto bi Pedja pravio duplikat, tj. sa kojim razlogom?
to je za SEO lose, rasipace backlinkove.
poddomeni imaju smisla, ali ne za dupli sadrzaj.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 01. 09. 2008. u 13:45.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 09. 2008.   #20
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Ne radi se o potrebi da se istera neki maksimalan efekat od SEO nego vise da se izbegne kakva penalizacija a da se opet, postigne da sadrzaj bude sto vidljiviji.

Takodje, ne mroa se srikto raditi o podomenima, nije mi strana ni ideja da se neki delovi prikazuju pod potpuno novim domenima i ne radi se o ogoljenim varijantama, posto ako recimo covek na blogu ima teme Kuvanje, Aeronautika, i Slikarstvo sve zajedno na jednom domenu se vidi kao svastarki sadrzaj, medjutim ako se parlelno tome naprave posebni sajtovi Kuvanje, Aeronautika i Slikartsvo koji na zasebnim domenima prikazuju odvojen sadrzaj (ali i dalje poptuno kompletni sajtovi) onda bi svaki taj specijalizovan podsajt trebalo da na pretrazivacima izazove vise paznje nego onaj osnovni na kome je sve izmesano.

Medjusobno linkovanje tih sjatova bi se svelo na sporednu formu, jer mislim da sa stanovista korisnickog interfejsa nikako ne bi valjalo da ako posetilac dodje na osnovni sajt, iizabere nekutemu da automatski bude prebacen na specijalizovanu varijantu tog sajta na posebnom domenu. Trebalo bi da ostane na sajtu na koji je i dosao.

Poslednja izmena od Pedja : 01. 09. 2008. u 18:27.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Vise domena za jedan sajt sa aspekta SEO bokacbl Marketing i SEO 7 08. 02. 2011. 13:03
SEO pitanje: vise domena za jedan sajt Mikky Marketing i SEO 2 19. 08. 2009. 02:55
cookies za vise domena bluesman PHP 9 07. 04. 2008. 23:24
Sta vise vredi? oksite e-Business 20 09. 05. 2007. 02:07
Jedan sajt, na vise domena presretach Marketing i SEO 5 11. 01. 2006. 21:02


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.