DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 01. 2006.   #1
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default Ruby On Rails - uncovered

Edit: Ovo je presečena tema koja je otišla offtopic


Ne znam koliko je taj nacin u skladu sa trendovima ali sam misljenja da je bolji nacin pretrage u spomoc ruby-a.

Hint: www.metak.com
www.rubyonrails.org

Poslednja izmena od bluesman : 26. 01. 2006. u 14:12. Razlog: Split teme koja je otišla off topic
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

a molim te hoćeš da mi obajasniš i obrazložiš zašto je bolje preko RoR nego preko php-a ?
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao nixa
a molim te hoćeš da mi obajasniš i obrazložiš zašto je bolje preko RoR nego preko php-a ?

ma ljudi izgleda misle da je AJAX nesto sto moze samo sa RoR da se uradi
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #4
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

U trendu je i nov je, to je i jedan od nacina da se sajt razlikuje od drugih.
Razlike izmedju php-a i ruby-a su male ali:

1)
-One important difference between PHP and Ruby is the culture. Google “Chunky Bacon” to learn more.
2)
-Steps for installing Ruby

1. ./configure
2. make
3. make install

Steps for installing PHP

1. ./configure –help
2. Write down necessary configuration options and run something like…
3. ./configure –host=i386-redhat-linux –build=i386-redhat-linux –target=i386-redhat-linux-gnu –prefix=/usr –exec-prefix=/usr –bindir=/usr/bin –sbindir=/usr/sbin –sysconfdir=/etc –datadir=/usr/share –includedir=/usr/include –libdir=/usr/lib –libexecdir=/usr/libexec –localstatedir=/var –sharedstatedir=/usr/com –mandir=/usr/share/man –infodir=/usr/share/info –cache-file=../config.cache –with-config-file-path=/etc –with-config-file-scan-dir=/etc/php.d –enable-force-cgi-redirect –disable-debug –enable-pic –disable-rpath –enable-inline-optimization –with-bz2 –with-db4=/usr –with-curl –with-dom=/usr –with-exec-dir=/usr/bin –with-freetype-dir=/usr –with-png-dir=/usr –with-gd –enable-gd-native-ttf –with-ttf –with-gettext –with-ncurses –with-gmp –with-iconv –with-jpeg-dir=/usr –with-openssl –with-png –with-pspell –with-regex=system –with-xml –with-expat-dir=/usr –with-zlib –with-layout=GNU –enable-bcmath –enable-exif –enable-ftp –enable-magic-quotes –enable-safe-mode –enable-sockets –enable-sysvsem –enable-sysvshm –enable-discard-path –enable-track-vars –enable-trans-sid –enable-yp –enable-wddx –enable-mbstring –enable-mbstr-enc-trans –enable-mbregex –with-pear=/usr/share/pear –with-imap=shared –with-imap-ssl –with-kerberos=/usr/kerberos –with-ldap=shared –with-mysql=shared,/usr –with-pgsql=shared –enable-memory-limit –enable-bcmath –enable-shmop –enable-calendar –enable-dbx –enable-dio –enable-mcal –with-apxs2filter=/usr/sbin/apxs –with-xmlrpc –with-pdo-mysql –with-gettext –with-xmlreader –enable-sockets –with-zlib –with-readline –enable-pcntl –with-xml
4. wait a long time
5. if errors:
1. decipher errors
2. install dependencies
3. verify filesystem paths to libraries
4. GoTo 3
6. make
7. make install

etc....

Nekada je potrebno biti inovativan predstaviti nesto sveze i novo pogotovo na nasem prostoru gde toga ima malo.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #5
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Nixa, miran. Cemu takva nervoza i zelja za provokacijom i svadjom? Ponasaj se u skladu sa godinama. Mislim, sta si hteo da postignes onom porukom? Ja sam samo c/p podatke sa tog bloga jer mislim tako a uzeo sam ih otadle pa bi pokazao da nisam jedini koji to misli.

Ako ce ti biti lakse mogu i na srpskom ako je jezicka barijera problem da shvatis ono sto sam napisao.

Citat:
U zivotu nikada nisam jurio za trenutnom modom, a nemam nameru da takav pristup sada menjam. To sto je nesto IN mene nimalo ne dotice. Dotice me samo nesto sto funkcionise, prakticno je i sluzi svrsi.
Problem je sto je Ruby i stvar koja funkcionise, praktican je i sluzi svrsi.
To sto je in ce samo dodati nesto dobro sajtu i poboljsati njegovu promociju.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2006.   #6
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

U konkretnom primeru (Vokabular) RoR ne bi mnogo pomogao.

Kao što Peđa reče Volabular je više okrenut ka pretraživanju i tu je glavni problem koji treba rešiti. RoR je najbolji u slučajevima kada je baza složenija sa mnogo relacija među tabelama, kada je potreban razvoj korak po korak (klijent ni sam nije načisto šta želi pa se aplikacija razvija postepeno uz konstantne konsultacije sa njim), kada je potreban ekstremno brz razvoj (RoR ima generatore, plugine i engine tako da je potpuno automatizovan i modularan), kada je potrebno sa malo koda i za malo vremena postići mnogo, kada ste test freak itd. Ovom profilu odgovara veliki broj projekata, ali ne i svi.

Vokabular se jednostavno ne uklapa jer na osnovni problem koji je pred njim RoR ne pruža rešenje koje opravdava uloženo vreme u učenje i prebacivanje na njega.

PS: Za "JS magiju" u RoR su zaduženi Prototype i Script.aculo.us - otvorene JS biblioteke koje je izuzetno lako ubaciti u svaki projekat. RoR samo pruža par zgodnih helper funkcija koje omogućavaju jednostavno generisanje JS koda.

PPS: Morao sam, ali se nadam da je bilo od koristi

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 01. 2006. u 23:13.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Bilo je od koristi, lepo si objasnio, tako nešto sam čekao, samo bih ja više voleo da čujem zašto je u tim slučajevima gde tvrdiš da je ruby najbolji, on bolji od recimo php ili asp ili nečega sličnog? Ti si rekao kada ali nisi rekao zašto.

Offtopic (malo ): Ilija, kad god nešto napišeš saznam za neku novi "biblioteku" koju koristiš, prosto ne mogu da ne upitam da li imaš uopšte nešto svoje koje koristiš ili samo tuđe? Video sam da znaš da programiraš, bar ono što sam video, pa me samim tim čudi da se toliko oslanjaš na tuđe.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #8
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

@STELLANOVA : moje godine nemaju veze sa tim sto ja ne volim kad neko ne stoji sa argumentima iza onoga sto govori/piše ,tako da smo se tu razumeli

@Ilija u'r my nigga .. .ovo je bilo lepo ...a sad ono čemu sve to ? :P

no u suštini ... nemoj da trolujemo temu ... može opet da ide merge ako nastavimo ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@bluesman: ja sam inace prilicno konzervativan oko gotovih biblioteka, ali ti stvarno preporucujem da pogledas prototype...jeste da je napisan beskonacno komplikovanim javascriptom, ali sadrzi dosta jako zgodnih svakodnevnih funkcija za svasta oko DOM-a, izmedju ostalih i za gore pomenuti ajax...a sad se konacno pojavila i neka dokumentacija, pa je lakse krenuti sa koriscenjem...

@stellanova: izvini, ali ovo sto si ti napisao je obicanbull****... odnosno ne ti, nego taj neko ko je to napisao, a ti prepisao od njega.,,ne samo da je skroz netacno, nego je namerno izvadjeno iz kontexta, drugim recima laz...

ono prvo sto si naveo za ruby je klasicna procedura instalacije bilo chega na linuxu, a ono drugo su parametri direktno gcc-u sto apsolutno niko, cak ni najzaguljeniji slackware-ovac nece ukucava rucno, jer postoje make fajlovi i za php,bas kao taj za ruby, pa isto tako kucas configure, make, make install..

to jest to radis ako si bas dokon ili ti trebaju posebne compile opcije, obicno samo kazes rpm -i php-xxxx.rpm i to je cela pamet... ili apt-get, kako vec ide na debianu....naravno i za ruby mozes to isto tako da uradis... a uostalom koliko ljudi ima server na kome mu je potrebno da instalira php? Ja recimo radim sa 5-6 dedicated servera i svi su imali apache, php i mysql kad smo ih uzeli... ni jedan nije imao ruby, doduse, ali kao sto vec rekoh to je 1 komanda posla da se stavi...tako da je cela ta argumentacija oko bzine instaliranja i podesavanja obicna glupost..

I ja zaista nema nista protiv rubija, rado bih ga naucio (kao i python) samo ako skupim vremena, ali ova tvoja tvrdnja da je za recnik, odnosno lexicon neophodan neki odredjeni jezik je naprosto nebulozna... treba programirati na jeziku koji najbolje znas, tako ce kod da ti bude najoptimialniji, sa najmanje gresaka i najbrze ces ga odraditi... ako programiras na jeziku koji si naucio pre mesec, dva ne moze ni najbolji frejmvork na svetu da ti pomogne.. pisaces mozda brze, ali losiji kod, to je naprosto tako...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 01. 2006.   #10
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Sto se JavaScripta tice, NIKADA nisam korisito neke biblioteke, koristim samo ono sto mi je neophodno i obicno tu funkciju napisem sam. Ucitavati recimo 50-70KB javascript file na svakoj strani da bi iskoristio neku jednostavnu stvar, po meni je kontra produktivno.

Sa ostatkom posta se potpuno slazem.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Ruby On Rails / Django u Srbiji? marconi Web aplikacije, web servisi i software 3 07. 03. 2009. 10:56
Vast.com - Ruby on Rails Developer caboom Poslovne ponude i zapošljavanje 0 04. 10. 2007. 13:26
Potreban Ruby / Rails programer basti Poslovne ponude i zapošljavanje 0 01. 10. 2007. 22:18


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.