DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 12. 2005.   #51
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

@bojan:
to vreme ti inicijalno niko ne placa, a to sto ces ti mozda prodati istu tu skriptu za neke pare nekome, to moze samo da ti koristi.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #52
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zextra
@bojan:
to vreme ti inicijalno niko ne placa, a to sto ces ti mozda prodati istu tu skriptu za neke pare nekome, to moze samo da ti koristi.
Slazem se covece, ali pazi, moje je misljenje da zelotizam treba da se ostavi u stranu, a vise je zelota na W3C strani (nemoj da ispadne da ikoga prozivam ovde, zato sto jedan clan to ima u potpisu, a to je sajt nije validan=sajt je los). To uopste ne znaci. Lepo je i kad je validan ali to nije neophodno za dobar sajt. Kako neki pocese da me prozivaju, nazalost, obustavicu svoju dalju diskusiju u ovoj temi, jer sam izneo svoje misljenje.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #53
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pošto je uglavnom ceo upućen meni, da odgovorim ovako... neću dugo, obećavam.

Citat:
Originalno napisao Dragan
ne mogu da verujem da ima ovoliko ljudi koji se gade (uslovno receno) tih web standarda. Ne razumem odakle to? I ne razumem bluesmanovo poredjenje "<div... i <table...", pa kako moze biti isto... ne zelim da imam vise markupa nego sadrzaja jbte na sajtu.
Ja sam samo hteo da kažem da je markup isti, kakve veze ima šta piše u bloku ako ti ionako moraš da ga premeštaš i muljaš. A što se tiče web standarda, verovatno si pogrešno shvatio. Naprotiv, ja voleo da postoji web stadard i već dugo sam frustriran "hakovanjem" za razne verzije browsera. Verovatno nisi sve pažljivo pročitao, znam da umem da pišem dugo i smarno, ali pročitaj pažljivije, pls.

Citat:
Originalno napisao Dragan
mislim da je blues rekao da doticni clanak nema veze sa modernim webom, mislim da to nije tacno. istina je to sto s rekao da bi imao isto znacenje i da je napisan '99., ali tema tog clanka se tice upravo moderni web. on (webdva ili kako god voleli da ga zovete, nije bitno uopste) podrazumeva standards compliance i semantiku o kojoj sam pricao.
Ja sam rekao da je isti članako mogao biti napisan 1999, sve što si napisao danas moglo je (trebalo je) biti primenjivo i onda, zato kažem da nije ništa moderno u vezi članka.

Citat:
Originalno napisao Dragan
ja vidim (nadam se) odakle bluesman dolazi sa svojim stavovima, mou da zakljucim da si ti jedan veoma praktican covek, ali ne razumem zasto ne pravis mesta ni za malo teorije, koja ce samo da pripomogne toj praksi? Nisam ja napisao taj clanak, i nisu formirani ti standardi da nekog sputavaju ili "obogalje" necije skilove, naprotiv.
Egzaktli. Znaš kako kažu: Ko zna - radi, ko ne zna - piše knjge. Šalim se, naravno (i ovo se ne odnosi na tebe, da nebi flejmovali). Što se tiče teorije, ni sam nisi svestan koliko si pogrešio. Mnogo izučavam problematiku, čak mislim da sam na nekim svojim sajtovima uneo neke inovativne stvari (bar toliko inovativne da ih nisam nigde video nego sam sam osmislio), međutim, glavna razlika između mene i nekih drugih je što ja ne verujem slepo svemu što pročitam na nekom blogu već pokušavam kritički da razmislim o tome i donesem svoj sud.

Citat:
Originalno napisao Dragan
blues, zar nisam tvoje postove citao na ES (davno) kada se vodila slicna ovakva bitka oko validacije, kada si tvrdio da su tabele jednako dobre kao i semanticki(ji) markup? zasto si onda presao na tableless?
Jeste, u pravu si, govorio sam i dalje to govorim! U čemu je problem? Pa ja sam lepo napisao u odgovoru ivanhoe da je daleko lakše raditi sa CSS, čak sam se i složio sa njim po tom pitanju, ja se samo nisam složio sa načinom kako je on to obrazložio (lakše je copy-paste "div" nego "table"...). Koristio sam CSS čim se pojavio, maksimalno sam (zlo)upotrebljavao ono što se u ono vreme zvalo DHTML (Dynamic HTML), možda se neko još seća nekih mojih sajtova, a moj "DHTML scroll" je možda bilo (da se ne hvalim previše) naj-kopiranije parče koda na domaćem web-u bar godinu dana.

Ali, ako mi je nešto lakše, brže ili bilo šta "...-e" uraditi sa tabelama, neću sigurno da odustanem od toga zato što je neko to "dekretom zabranio" ili neko se na nekom blogu gadi tabela.

I moj stav po tom pitanju je vezan za one "znalce" koji komentarišu neki sajt na primer ovako: "Sajt ti ništa ne valja jer je urađen sa tabelama". WTF?


Jbg, opet sam dugo...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #54
Zero-Cool
profesionalac
Qualified
 
Avatar Zero-Cool
 
Datum učlanjenja: 13.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 185
Hvala: 9
16 "Hvala" u 12 poruka
Zero-Cool is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Zero-Cool
Default

Ova tema je donela vise rasprava, tj rasprava na vise tema, tako da sam se skroz izgubio

Kao prvo, sto se tice Draganovog teksta, mogao bi se donekle sloziti sa Bluesmanom , tekst je malo iskljuciv , tj ne dopusta da ljudi koji su navikli na nesto npr. table layout da ga koriste jer to nije u skladu sa web 2.0, ali je i dalje standardno, tj i dalje ce proci validaciju, zar to nije i najbitnije, ali ustvari da se ispravim, ne mora biti najbitnije da nam sajt prodje validaciju, ali je bitno da se taj isti sajt lepo prikazuje u 3-4 standardna browsera i da 90% korisnika moze da vidi sajt bez problema, sto se tice onih 10% (ne moze se svom svetu ugoditi )

Takodje postujem i Draganov trud da ljudima prikaze sta je to sto bi trebalo da usvoje da bi se pridrzavali web 2.0, jednostavno i do sada smo znali za takve stvari ali ih se nismo pridrzavali, barem ne svi, a ako je onako kako Dragan to iznosi u buducnosti cemo imati potrebe za time, Semantika se moze uporediti sa govorom ili pisanjem, da bi mogli da posao obavljamo pro, moramo da zadovoljimo kriterijume koji se od nas traze, neko ce traziti manje neko vise, sve u svemu i Blues i Dragan su upravu, ali jedan od njih je mnogo iskusniji i duze u ovom poslu i stvari gleda na drugi nacin i iz druge perspektive, kao sto je rekao " nije bitno kako to radis, bitno je da to odradjuje posao" slazem se sa time, ali doci ce vreme,a mozda je i doslo kada ce klijenti poceti da traze stvari o kojima Dragan pise u svom clanku.

Zato mislim da ste svi u pravu, osim zextre i bojana u njihovu raspravu se ne mesam, zabavno je citati njihove postove, bas su se uhvatili u kostac
__________________
Mess with the best die like rest!!!
Zero-Cool je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #55
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

^ upravo to, covek je pisao o semantici (koja proizilazi iz standarda), ne o samom standardu.

Citat:
...osim zextre i bojana u njihovu raspravu se ne mesam, zabavno je citati njihove postove, bas su se uhvatili u kostac
'fala
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #56
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

- Tabele vs divovi - divovi jer su pravilniji, logičniji i prirodniji. Tabele su hack koji je ušao u mainstream i kao takve bi trebalo da budu zamenjene sa originalno zamišljenim rešenjem (divovi). Naravno, ni divovi nisu savršeni, ali su daleko bolji od tabela (nešto što teško možeš objasniti ljudima koji nisu radili sa njima). Radi se brže, kod je je jednostavniji i kvalitetniji, pravilno rešen dokument te ne ograničava kasnije (tumbanje je jako jednostavno) itd. Jednostavno nešto čemu tabele ne mogu da pariraju (da ne dođe do zabune, ne govorim o renderovanom rezultatu, već o procesu dobijanja istog i kasnijem održavanju).

- Validacija nije najbitnija. Moje je mišljenje da je validan kod normalno stanje stvari, ne nešto što se postiže po ekstra ceni (uloženo više vremena). Kao vožnja bicikla: kad je naučiš čini ti se sasvim normalna i retko praviš greške. Ne kažem da grešaka nema, ali to su uglavnom omaške, greške u kucanju... Stvari koje jednostavno promaknu i koje validator jako brzo pronađe.

- Zero, brkaš Web 2.0 sa onim o čemu je Dragan pisao. Web 2.0 je nešto sasvim drugo. Nemojmo se bacati pojmovima koje ne razumemo u potpunosti.

Citat:
nije bitno kako to radis, bitno je da to odradjuje posao
Ja se nikako ne slažem sa ovim. Uvek će biti "ono nešto" što će činiti razliku, nešto što gurua razlikuje od prostog skriptera (primer iz PHP sveta).

PS: Što se mog potpisa tiča, to je šala iz jednog komentara sa http://www.456bereastreet.com/ - jedan od najkvalitetnijih blogova koji se bavi markupom i accessibilityjem. HQ sadržaj, pogledajte ako imate vremena.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 28. 12. 2005. u 14:33.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #57
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Uvek će biti "ono nešto" što će činiti razliku, nešto što gurua razlikuje od prostog skriptera.
A ti si?

a. guru
b. prost scripter
c. __________

Samo da znam sa kim razgovaram.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 28. 12. 2005. u 14:33.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #58
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Lično mislim da je svejedno da li se radi sa tabelama ili CSS, bitno je da je posao na zadovoljstvo klijenta urađen. Lično, preferiram CSS jer je lakši i brži za rad (u mom slučaju), i zanimljivije mi je da koristim isti umjesto tabela, odnosno CSS me čini produktivnijim.

Članak je odličan, pratio sam i prethodne iz ove serije. Odobravam ovako "konzervativne" tekstove, iz prostog razloga zato što sve što pročitam uzimam za određenom dozom, filtriram na neki način. Čitanje ovakvih tekstova s vremena na vrijeme, prvo što razbija učmalost, a drugo je što je nekada neophodno da se sa aspekta pravih CSS jevanđelista vide stvari i da se uvidi njihov stav po nekim pitanjima. Uvijek ima nešto novo što ranije nisam znao u ovakvim tekstovima, kako sebe svrstavam na stranu CSS praktičara, da li ću nešto upotrebiti ili promjeniti u svom radu moja je lična odluka, ali mislim da je nekad dobro steći širi uvid u materiju, pogotovo ako nam je ona sastavni dio profesije.

Citat:
bojan_bozovic:
Dakle, table ili CSS - pa i nije svejedno, zbog recimo IE5/Mac. To sto je nesto lakse, ili jos gore, u trendu, nije nikakav izgovor za mene kao webdevelopera. Mogao bih da uzmem CSS visekolonski templejt koji koristi bagove u browserima (@import) za podrsku istog IE5/Mac.
Što se tiče IE5/Mac to je prvi brauzer na tržištu koji je podržavao CSS2. U nekoliko slučajeva imao sam zahtjev da omogućim da CSS2 sajt radi i na ovom brauzeru zbog Apple ciljne publike, uglavnom uz malo pretraživanje mreže većina layouta se može Tantekovim @import hackom prilagoditi da izgleda sasvim normalno u tom brauzeru. Tako da otpada ova priča da nije svejedno...

Opet, 2% koristi Apple danas, em što postoji ogroman broj odličnih modernih brauzera na Macu, em što je Safari sastavni dio OSX, mislim da je današnji broj IE5/Mac korisnika procentualno mizeran.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #59
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Cool

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Ne branim ti da svoje projekte isprobavas i u NN3 i IE3 ako zelis.
Heh, hvala što mi ne braniš
Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Rukovodim se zdravim razumom.
Meh, ja više volim da se držim proverenih inženjerskih principa: ako postoji relevantan standard koji zadovoljava tvoje potrebe - koristi ga, ne izmišljaj toplu vodu.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #60
Zero-Cool
profesionalac
Qualified
 
Avatar Zero-Cool
 
Datum učlanjenja: 13.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 185
Hvala: 9
16 "Hvala" u 12 poruka
Zero-Cool is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Zero-Cool
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Zero, brkaš Web 2.0 sa onim o čemu je Dragan pisao. Web 2.0 je nešto sasvim drugo. Nemojmo se bacati pojmovima koje ne razumemo u potpunosti.
Izvini "Guru" napravio sam semanticku gresku, ali vidim da ti validator texta dobro radi pa si naso gresku u mom pisanju, a da li si shvatio sustinu, mislim da oni koji treba da shvate su shvatili sta sam hteo da kazem, a za cepidlake i samoprozvane "gurue" nije bitno.
__________________
Mess with the best die like rest!!!
Zero-Cool je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Znate li Delphi i SQL? dmajkic Poslovne ponude i zapošljavanje 7 12. 10. 2008. 09:37
Da li znate neki Password Manager f14Tr0n Web aplikacije, web servisi i software 8 30. 07. 2008. 15:34
Znate li da vas skeniraju? Pedja Marketing i SEO 0 09. 08. 2006. 12:21
Kako da znate da ste poznati na Internetu? Dejan Bizinger Opušteno 13 03. 04. 2006. 17:43
Uncyclopedia - ako niste vec culi ivanhoe Opušteno 14 13. 03. 2006. 16:08


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.