DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 05. 2008.   #21
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Kako to da je npr. Ikea do sada dobijala bezbroj nagrada za ono što je uradila online,
Odgovor je jednostavan - angažovali su "naše gore list"

Šalu na stranu suština priče je u tome što su umesto da angažuju "kreativnu agenciju (morderan izraz za ljude koji prave reklame) koja se bavi i webom" angažovali web agenciju - dakle ljude koji žive web.

Šta hoću da kažem? Hajde da ostanemo kod Davida. Twitter, Linkedln, lični sajt na .com domenu, itd
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2008.   #22
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Pa to je i moja poenta , evo sada baš pregovaram sa klijentom vezanom za jedan brand koji nije ništa specialno po dizajnu i materijalu nego što već postoji na tržištu. Kako stvari stoje neću da ga prihvatim kao klijenta jer u njegovom mind setu ne postoji ta karika da će on name dati dovoljnu slobodu da napravimo kreativni koncept koji će imati sinergiju da krene u sve.

Klijent trenutno hoće da ima naj fotke , da bude na FTV , ali hoće i da kopira par već vidjenih koncepta web pristustva što će da rezultuje bačenim parama ...

Web je super jer mi koji "živimo web" možemo da lansiramo veoma lako dobar buzz , dobar PR za relativno male novce u odnosu na offline. Iz tog momentuma koji je kreiran preko interneta treba nastaviti u offline, ali pre svega mora da postoji plan.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2008.   #23
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao nixa Pogledajte poruku
jer u njegovom mind setu ne postoji ta karika da će on name dati dovoljnu slobodu da napravimo kreativni koncept koji će imati sinergiju da krene u sve.
Najsuludiji nacin koriscenja web sajta je kada on sluzi kao platforma za emitovanje TV reklama, na udarnim delovima sajta. Ko dodjavola zeli da na sajtu gleda reklame koje je milion puta video na TV-u? Sa druge strane reklama sa TV-a moze da se iskoristi na web-u kao scenario za igricu, za razvoj interaktivne zezalice (ubacivanje vase slike kao lika u reklami, itd). Za takav pristup je potrebno poznavanje medija, njegovo življenje.

Off Topic: Kad sam zaposljavao saradnika bitan parametar kod odlucivanja bili su forumi, blogovi, itd na kojima je aktivan, online projekti koje je radio - makar i propali
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2008.   #24
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Veoma sam pažljivo pročitao linkovani članak i ovu diskusiju, i uz dužno poštovanje, cela ova priča mi deluje kao gledanje na detalje (pripadnici klasične vizuelne industrije koji žale za kontrolom nad output-om koji nemaju online), i previđanje osnovnih postavki online komunikacije (pa samim tim i brand komunikacije).
Moram da primetim da ste onda pogrešno protumačili članak. Ovo nije žalba na nedostatak kontrole i veličanje isključivo vizuelnih aspekata na račun ostalih aspekata online komunikacije. Na protiv, ovo je poredjenje različitih medija i razmišljanje kako da se ono što je dobro u jednom prenese na što bolji i primereniji način u drugi. Pogotovu ako se radi o isključivo online brendovima koji NEMAJU tv/print kampanje.

Citat:
Osnova Interneta kao kanala komunikacije jeste upoznavanje sa njegovim karakteristikama da bi se ostvarili ciljevi organizacije. U slučaju lifestyle marketing-a (loving brands i slično) radi se o istom principu - kreativnost dolazi sa drugih strana, poznavanjem karakteristika online okruženja i njegovim inovativnim korišćenjem.
Pa, zar nije ovo isto što i ja govorim?

Citat:
Npr. Dajte mi sliku ili TV spot koji je napravio od brenda Lexus to što jeste (15 godina razvoja brenda je do toga dovelo).
Jedna lasta ne čini proleće? Ne vidim da sam igde rekla da je instant branding moguć, na televiziji, u štampi, bilo gde...

Citat:
Vama Laland (Alex) bih preporučio da pregledate arhivu studija slučaja sa sajta www.marketingsherpa.com (to je npr. "attention capture" brand za oblast Internet marketinga)
Hvala na preporuci, marketingsherpa mi je dobro poznata.

Citat:
Sa druge strane, etablirani brendovi imaju problem što uglavnom imaju loš odabir kompanija sa kojima će da odrade online bussines, pa zato izgledaju očajno. Kako to da je npr. Ikea do sada dobijala bezbroj nagrada za ono što je uradila online, ili priča o Absolut votki...
Naravno, neki su bolje odradili svoj Internet deo, neki lošije. Poenta je da je to jedan DEO njihove strategije pa i ako omanu, spasiće ih drugi delovi. Biranje loših kompanija za rad je dokaz da im je internet u celini nepoznanica, da se još pipa u mraku. Kako znaju da odaberu dobre fotografe?

Citat:
Pogledajte naše primere: www.zlatara.net i www.mojzubar.com su interesantni primeri za koje sam u više navrata čuo konstataciju tipa "po onome što sam video na sajtu, mislim da je ovo najbolja zlatara kod nas...".
Nije mi jasno zašto su ovi primeri interesantni. Kako je nečije mišljenje da je ovo najbolja zlatara kod nas dokaz za bilo šta?

Citat:
Btw. lifestyle marketing priča meni veoma deluje na ono pravilo - if you are not the first in a category, invent one.
Nema ništa loše u ovom pravilu, šta više, čini mi se da ste se i vi sami poslužili njime. Kako se internet sve više razvija, tako će i biti sve više uskih specijalizacija, pogotovu ako se stvari posmatraju iz jedne globalne perspektive. Ovo nije pitanje ličnih karijerisanja i nadmudrivanja šta je legitimna oblast interesovanja a šta ne, nego realnost koja nas sve čeka.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2008.   #25
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Najpre moram da naglasim da je ovo po meni jedna od retkih zanimljivih marketing tema u poslednje vreme. Medjutim, nisam siguran koliko naziv teme odgovara sustini pitanja, koje ako sam dobro razumeo izmedju redova glasi: da li je i u kojoj meri moguce ostvariti kontakt izmedju (lifestyle) brenda i potrosaca online?

Svima medju nama je jasno da samo dobar sajt won't do the trick, ako nije podrzan adekvatnom logistikom. U neku ruku moze se povuci paralela sa offline promocijama, uzalud lep, ljubazan i prijatan promo tim, ako nije dobro brifiran i ukoliko iza citave akcije ne stoji master plan: koga, kada, i na koji nacin kontaktirati.

Da se vratim na jednu od ranijih teza i malo je simplifikujem (nadam se da se necete ljutiti) - da li ce neko kupiti Gucci torbu preko njihovog web sajta? Mislim da ne, jer se ovde pomalo masi poenta samog Gucci brenda. U prevodu, car kupovine Gucci torbe delimicno je i isprobavanje iste u radnji, luksuz, glamur, i taj jedinstveni dozivljaj da si upravo kupio/la jako skupu stvar. Odnosno - odgovor broj jedan glasi: iako veliki brendovi, svoju ciljnu grupu mozda ne pronalaze medju sirokim masama korisnika interneta.

A sada mali kontrast, isto u sferi odevanja. - ASOS.com, relativno povoljna lokacija za moderne/trendy stvari sa jakim fashion prizvukom. U prevodu, prijavite se na nas newsletter, mi cemo vam reci sta je moderno, i to mozete kupiti kod nas za relativno mali novac (po zapadnim kriterijumima). Dakle - ne postoji komponenta necega "specijalnog, magicnog" u kupoini CK Underware-a ili Fred Perry majice. To je nesto za sta je korisnik spreman da zrtvuje odlazak u radnju, jer tu istu Fred Perry majicu moze naci na vise mesta, te onda stavlja svoj komfort na prvo mesto i prednost daje kupovini iz fotelje. Odgovor dva - relativno mali brendovi (kakih ima dosta na ASOS.com) mogu da se efikasnije proguraju kroz online prodavnice koristeci navedenu prednost "kupovine iz fotelje".

U sustini, tesko je generalizovati, ali uzmimo da sam razmatrao dva tri moguca scenarija: prvi koraci brendinga desavaju se online (navedeno je vec par primera ranije u temi), prvi koraci brendinga desavaju se offline (skuplja i manje interaktivna varijanta, koja ipak ima svoje prednosti - zivi kontakt, sampling, eventovi), i slucaj kada je brend vec pozicioniran u svesti potrosaca i samo siri svoje aktivnosti online.

Sve u svemu, bilo da je u pitanju kreiranje buzz-a, direktni marketing, povecanje prodaje kao cilj kampanje, brand awareness, you name it, web svakome nudi poneki alat za formulisanje uspesne kampanje na internetu. Naravno, potrebno je razmisljati u "multi-chanel" modu, gde je web samo jedan od kanala komunikacije u sklopu dobre marketing strategije.

Poslednja izmena od kai : 18. 05. 2008. u 23:25.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2008.   #26
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kai Pogledajte poruku
da li je i u kojoj meri moguce ostvariti kontakt izmedju (lifestyle) brenda i potrosaca online?
Hvala, Kai, upravo to, i još pride: da li je moguće ostvariti ga iskljucivo na web-u? Zato i stoji u podnaslovu: Can a lifestyle brand create a total shopping experience within the confines of the web?

Kad pogledate najuspešnije web-only brendove, čak i oni koji pretenduju na tzv. lifestyle market su retko kad više od kataloga, skladišta robe, udješ, nadješ, izadješ. Tu nemate ništa drugo sem lanca Internet-warehouse-home, nema luksuznih radnji sa napirlitanim prodavačicama gde vas stra' da udjete, "total shopping experience" se svodi na to što može da se pazari u pidzami. Is this the best we can do?

Citat:
Naravno, potrebno je razmisljati u "multi-chanel" modu, gde je web samo jedan od kanala komunikacije u sklopu dobre marketing strategije.
Da li je ovakav multi-chanel mode neminovnost za lifestyle brand? Ako nije, onda se tu otvara jedna neverovatna perspektiva za proizvodjače, turističke destinacije, kreativne i tehničke talente bez obzira na kom delu planete se nalazili. Pa, ako bog da, da se onda i otvore te fine radnje po kojekakvim Park avenijama.

Inovacije u ovoj oblasti daju mogucnost ulaska na mala vrata u jako velike sobe.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2008.   #27
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Nije mi jasno zašto su ovi primeri interesantni...
ako prepravis NASI u MOJI onda ti se odgovor namece sam
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 05. 2008.   #28
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Now we're talking. Drago mi je da smo se razumeli oko sustine pitanja, pa da fokusirano mozemo nastaviti diskusiju u tom smeru.

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Hvala, Kai, upravo to, i još pride: da li je moguće ostvariti ga iskljucivo na web-u?
Moguce je, ali je bitno definisati "opseg" brenda, odnosno kategoriju potrosaca koju taj brend definise kao svog "idealnog potrosaca". Konkretan primer, Gucci ima idealnog potrosaca koji je malo verovatno da ce pazariti neki od njihoih proizoda u pidzama varijanti, vec kupovini pristupa sa drugog aspekta. Medjutim, recimo Threadless (odlicne majice) imaju potpuno drugacijeg idealnog potrosaca, odnosno potpuno drugi "opseg" brenda.

E sada, sam sistem funkcionisanja Threadless-a mozda zaista jeste store-warehouse-consumer ali sam BREND je nesto sasvim drugacije. Sam brend je nastao na internetu, doziveo veliki uspeh i prosirio se offline. Dakle citav tok stvari bio web pa retail, umesto retail pa web.

Prica o threadlessu bi se dakle mogla svrstati medju success stories, ali ja sam poklonik teze da vise paznje posvetim failure stories, izvucem pouke, i uporedim sa uspesnim pricama. Ono sto je sigurno, imaju najpre odlican koncept, potom odlicne proizvode, odlican web, stvorili su odlicnu atmosferu (friendly user interface, odlican copy), tako da kada za 15$ kupis majicu osecas se zaista posebno jer njihova majica izrazava odredjeni stav. Voila, we might have a brand over here.

Kako je postao to sto jeste? Dobrom organizacijom, i pametnom strategijom sa elementima viralnog marketinga, word-of-mouth pristupom, personalizovanim pristupom fokusiranim na interakciji potrosaca i pravljenjem community-a.

Citat:
Originalno napisao Threadless
Login or join Threadless to tell friends about products you want or think they'd want to earn points!
Moj zakljucak: Bilo da su u pitanju kampanje za retail klijente koji zele online, ili za online startups, bitno je napraviti "atmosferu" koja ce zameniti neke od elemenata koji su dostupni offline. Dakle, izmedjuostalog, ostvariti maksimalnu interakciju sa potrosacem (multimedijom, igrama, nagradnim igrama, etc), stimulisati potrosace da aktivno, a ne samo pasivno ucestuju u promotivim aktivnostima, i dati im razlog da odredjeni brend dalje preporuce svojim poznanicima. U prevodu, na specifican nacin "oziveti" web, dati mu odredjenu interaktivnost i iskoristiti potencijale preporuke "zive osobe". Otherwise, recimo na primeru neke na pretrazivacima dobro rangirane no-name online prodavnice majica ostajemo na (nesumnjivo profitabilnom) store-warehouse-consumer modelu, ali izostaje deo gde mozemo govoriti o Brendu.

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
Da li je ovakav multi-chanel mode neminovnost za lifestyle brand? Ako nije, onda se tu otvara jedna neverovatna perspektiva
Tesko je generalizovati industrije. Primera radi, parfem je tesko kupiti online ako ga nisi pomirisao. Medjutim, ako si imao priliku da ga testiras na offline promociji, verovatno ces ga veoma rado kupiti online. Dakle, neophodnost multi-chanel mode zavisi od slucaja do slucaja. U nekim situacijama, testimonials, galerija sa user-submitted fotografijama koriscenja proizvoda ili poznata licnost angazoana na online kampanji mogu biti odlicna stvar kada se potrosac prvi put susrece sa odredjenim proizvodom i dvoumi da li da ga proba. Dakle, veoma je tesko generalizovati odgovor na ovo pitanje.
kai je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje kai za poruku:
Staro 19. 05. 2008.   #29
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kai Pogledajte poruku
Moj zakljucak: Bilo da su u pitanju kampanje za retail klijente koji zele online, ili za online startups, bitno je napraviti "atmosferu" koja ce zameniti neke od elemenata koji su dostupni offline.
Mislim da je ovo ključna reč: atmosfera - uz sve sto si dalje naveo kao primere pravljenje specifične atmosfere iliti ugodjaja.


Citat:
Tesko je generalizovati industrije. Primera radi, parfem je tesko kupiti online ako ga nisi pomirisao.
Nedostatak touch and feel elementa je veliki problem svima ali se slikom i rečima da u dobroj meri prevazići cak i kad su mirisi u pitanju. Kad smo počinjali sa sapunima, svi su nam predvidjali propast baš iz ovog razloga. Kad pogledaš, bilo koji artikal je teško kupiti online. Kako kupiti cipele ako ih ne probaš? Zappos je to rešio dajući free shipping and free returns, pa isprobavaj kol'ko hoćeš. Mislim da od svakih deset pari koje naručim, zadržim jedan. Ponekad mislim da oni nisu u biznisu sa cipelama nego da obrću pare koje ti stoje zarobljene dok se ti nećkaš šta da uzmeš. (btw, no atmosphere of any kind there).

Elem, u pravu si, teško je generalizovati, svaka oblast ima svojih challenges, kako u kreativnom, tako i u čisto organizacionom smislu. Nesumnjivo, treba puno elemenata da se spoji pod srećnom zvezdom da bi jedan brand oživeo. Kako će na kraju izgledati konkretan oblik web prisustva zavisi od niza specifičnosti vezanih za proizvod, target demographics, operational structure, available resources, itd. Gourmet food je tako našao odličnu primenu za webisodes.

Ono što mislim je da ima jako puno prostora za napredak (i boljitak - kakva smešna rec) izmedju ostalog i zbog toga što su se trgovci ulenjili i štancuju online stores iz modle a kupci postali imuni na uobičajene fazone.

Uf, da skratim priču, ponedeljak je, treba raditi .
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Lalaland za poruku:
Staro 28. 05. 2008.   #30
Vukašin
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 13.03.2008
Poruke: 50
Hvala: 6
7 "Hvala" u 4 poruka
Vukašin is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Lalaland Pogledajte poruku
TV i štampa imaju razradjene sisteme down to the science - Internet je jos uvek pipanje u mraku.
Hej Lala, el ovo permutacija ili bukvalno?
__________________
http://twitter.com/vukasin
Vukašin je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Prisustvo brenda - online marketing glaspodrinja.com Marketing i SEO 0 03. 08. 2010. 14:10
[anketa] Koliko ljudi odavde ima svoj 8h/day web dizajn biznis? mungos e-Business 33 06. 05. 2010. 22:20
Marketing i dizajn landing strana ivanhoe Marketing i SEO 22 30. 01. 2010. 09:57
Koliko maksimalno može da se naplati ovaj dizajn? dvukovic Web design, Layout, User Interface 3 11. 11. 2007. 10:10
Koliko je dnevno prosecan clan DPT online? Dzordz Opušteno 21 16. 07. 2006. 13:17


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:18.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.