DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 04. 2009.   #41
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Mada moram priznati da je samostalni preduzetnik "paušalac" zaista dobar način da freelanceri "legalizuju" svoje poslove uz minimalne troškove, plus regulisanje radnog staža, zdravstvenog osiguranja, dobijanja viza i sl.
Paušalac se isplati samo za male promete (do 2 mil. din), i za mali iskazani profit (ako ima ulaznih faktura dovoljno).

Ako je promet paušalca preko 2 mil. automatski mora da se pređe na preduzetnika-knjigaša (pitajte knjigovođe), što znači da mora da pravda vađenje svih para sa računa.

Problem je u tome što se na iskazni profit kod preduzetnika (bio on knjigaš, ili paušalac) pored obaveznih 10%, plaća još nekih 24% (mislim), a ako je iznos profita preko 1.2 mil din, onda se dodatno plaća i porez na kapitalnu dobit pojedinca.

Zato, oni koji imaju veće prilive (godišnje više od 2 mil. din) jedino je isplativo imati d.o.o., jer se na kraju godine plaća samo 10% na iskazani profit. Što je veći iskazani profit koji je oporezovan sa tih 10%, naredne godine više nemate problem sa podizanjem keša, jer se taj profit može skidati u "tranšama" koje vama odgovaraju, a za to više nemate nikakav trošak.

Znam veći broj osoba koje godinama na ovaj način vade keš, i dugo sam se čudio kako oni tako lagodno dižu gotovinu... I jednom sam dobio objašnjenje...

Ideja je u tome da se na godišnjem nivou projektuje potrebna količina keša, i toliko se para prijavi kao profit, sem ako nećete da se takmičite na listama najboljih firmi u branši. Npr. posle objavljenog članka o najboljim WebDev firmama u Srbiji za 2007. g. (prema APR-u), neki su se "uzjogunili", pa sam već čuo da će za 2008. g. Omnicom (koji je bio 3. za 2007. g.) imati prijavljen prihod od 2 mil. EUR, dok će prvoplasirani Arhel (Hinttech) imati "samo" oko 890.000 EUR

Ako ste u ovoj kategoriji prihoda, onda nije loše imati veće iskazane prihode, jer samo na osnovu ovog rejtinga stižu upiti za ozbiljnije poslove (npr. iz Color Press-a su mi rekli da su na osnovu date liste webdev firmi sa najvećim prihodima, samo su tim firmama poslali zahtev za ponudu za jedan njihov dosta ozbiljan online projekat).

To ti je liberalni kapitalizam - tera te da više prihoduješ legalno, da bi imao manje problema i više para...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2009.   #42
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Problem je u tome što se na iskazni profit kod preduzetnika (bio on knjigaš, ili paušalac) pored obaveznih 10%, plaća još nekih 24% (mislim), a ako je iznos profita preko 1.2 mil din, onda se dodatno plaća i porez na kapitalnu dobit pojedinca.
Kakav sad profit kad dignes pare (do 100k dnevno) kad god pozelis bez pardona. Prvi put cujem da preduzetnik pausalac ima bilo kakvo iskazivanje profita na kraju godine. A cak i da ima obavezu (a koju ja iskreno ne znam), back to square one (podignes svakoga dana po 100k na kontu "sitnih racuna" i nema vise profita)

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Zato, oni koji imaju veće prilive (godišnje više od 2 mil. din) jedino je isplativo imati d.o.o., jer se na kraju godine plaća samo 10% na iskazani profit.
0% je jos uvek znacanjo manje od 10%. Zato su gore opisani servisi bolja opcija za one koji nemaju klijente odavde a mogu da posluju sa klijentima koji mogu da im novac uplacuju na gore ponute servise. Sem toga nisam bas siguran da se radi o 10%, vec je koliko ja znam u pitanju dvostruko oporezovana dobit koja na kraju izadje ~19%.

Dalje, DOO iako ima i svojih prednosti, ima i svojih mana, pogotovo kada se dodje do iznosa za kazne za ucinjene prekrsaje koji ispadnu visestruko puta veci nego za preduzetnike. A neki propust ce se vec naci, nepostojeci pp aparat, necitko napisano radno vreme firme ... whatever.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2009.   #43
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Paušalac se isplati samo za male promete (do 2 mil. din), i za mali iskazani profit (ako ima ulaznih faktura dovoljno).
Netacno, 3 miliona dinara, a nakon 4 ulazis u sistem PDV-a.

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Zato, oni koji imaju veće prilive (godišnje više od 2 mil. din) jedino je isplativo imati d.o.o., jer se na kraju godine plaća samo 10% na iskazani profit.
Netacno, ima tu vise troskova nego sto mislis..
Pogledaj recimo ovaj prikaz na primeru od 5 miliona dinara:
http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2009.   #44
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Sem toga nisam bas siguran da se radi o 10%, vec je koliko ja znam u pitanju dvostruko oporezovana dobit koja na kraju izadje ~19%.
Mislim da je Dinke ovde u pravu, 10% je porez na dobit i to je to ako pare ostaju na računu preduzeća. Na iznose koji se podižu kasnije plaća se još 10% na podignuti iznos što u zbiru iznosi 19%.

Ali i Dragan je u pravu, kada dođete to toga da ne možete više da budete paušalac sa agencijom, isplatiljivije je odmah preći na DOO ukoliko se bavite IT uslužnim delatnostima gde imate relativno niske troškove u odnosu na promet (promet preko tri miliona, a troškovi za Internet, office i to je to, znači imaćete i visoku dobit, recimo oko 2.5 miliona).

Problem sa preduzetnicima "knjigašima" je u tome što preduzetnik nema platu već samo dobit na osnovu koje mu uprava prihoda određuje doprinose za narednu godinu. Ukoliko ste preduzetnik "knjigaš" i ostvarite recimo dobit od 2.5 miliona, cele sledeće godine plaćaćete samo na doprinose iznos reda veličine nrp. 40.000/mesečno što je OK ako želite da uživate u velikoj penziji u protivnom je bacanje para. To je i glavni razlog zašto treba razmišljati odmah o prelasku na DOO kada se približite limitu od 3 miliona jer u DOO ste direktor koji prima platu i plaća doprinose samo na iznos plate koji sami odredite.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 26. 11. 2009.   #45
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Nadam se da ovo nije neko od ljudi sa foruma

Utajom poreza oštetio budžet za 39,1 miliona dinara
Autor: Tanjug | 26.11.2009. - 09:59

Poreska uprava podnela je Opštinskom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv Z.G. iz Beograda, zbog osnovane sumnje da je utajom poreza oštetio budžet za 39,1 miliona dinara, saopštila je danas Poreska uprava.

Z.G. je, u nameri da izbegne plaćanje poreza, od marta 2007. do marta 2009. godine, podigao primljeni novac iz inostranstva u iznosu od 134,6 miliona dinara, koji potiče od pravnih lica u kojima nije u radnom odnosu i na taj način ostvario oporezivi dohodak fizičkog lica, navedeno je u saopštenju.
Pošto Z.G. nije podnosio poreske prijave o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku, izbegao je da plati porez na dohodak građana na ostale prihode u iznosu od 25,6 miliona dinara.
Istovremeno, nepodnošenjem poreske prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak gradjana izbegao je da mu nadležni poreski organ utvrdi obavezu godišnjeg poreza na dohodak građana od 13,5 miliona dinara.

http://www.blic.rs/hronika.php?id=122528
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 11. 2009.   #46
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Ovo je pravi primer sta se desava kada neko pretera. Covek podigao 1,5M evra sa racuna za dve godine i kontao da to niko nece primetiti. Svasta.
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Hitno potrebna pomoc - RentACoder i placanje poreza JustBest e-Business 29 01. 11. 2010. 05:44
Fiskalni racun webgazda e-Business 42 28. 05. 2010. 23:33
Pitanje u vezi poreza za građane zoki e-Business 40 05. 03. 2010. 17:48
Placanje na ziro racun kompanije u inostranstvu? Protos Sva početnička pitanja 3 12. 07. 2009. 12:08
Devizni racun u hrvatskoj ili bih i prilivi iz inostranstva raindog e-Business 25 29. 01. 2009. 19:27


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:59.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.