DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 08. 2010.   #11
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

Када тражим нешто на ћирилици уопште ми не излазе хрватски сајтови... шалим се, наравно, али, да, ја користим ћирилицу.

Тачно је да су хрвати технолошки напреднији, у комуникацијама каснимо најмање годину дана.

Али када је СЕО у питању, мислим да има много фактора који утичу на то.

Један од разлога јесте управо правопис, који Гугл поштује више него срби.

Затим, сама структура тржишта је у хрватској другачија. Одређене ствари се више траже.

Не заборавимо, најпопуларније речи у србији и даљу су:
секс, клађење, цеца, фарма...
__________________
moj blog | moj veb sajt | moj gradic | moj region
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #12
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

Mislim da žestoko griješiš (pogotovo ovo za Bosance ), evo uzeću za primjer jedan site koji sam radio, firma je sa sjedištem u Bosni.

GOOGLE.BA



GOOGLE.RS



GOOGLE.HR




Ništa nije nemoguće a velika je borba bila sa .BA, .HR, .RS domenima...

Daj neki hot keyword?
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #13
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao 3banchi Pogledajte poruku
Tacno, ali samo kad je engleska ili ovakva opsta fraza u pitanju.
pa... kada nije u pitanju strana rec - vec rec iz naseg jezika - onda bi i logicno bilo da izbaci srpski sajt koji je relevantan.
kad trazis "sport" logicno bi bilo da ti da domace sportske sajtove, a ne da prvo izadje www.bbc.co.uk/sport - sto se [sto je najcrnje] i desi kada iz Srbije trazis 'sport' na google.com - a tamo odu ljudi ili iz navike ili jer ne znaju da postoji Google na srpskom.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #14
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao webarto Pogledajte poruku
Mislim da žestoko griješiš (pogotovo ovo za Bosance ), evo uzeću za primjer jedan site koji sam radio, firma je sa sjedištem u Bosni.
zato sto si odabrao .com, pa sajt prosto nije ni bosanski ni srpski ni hrvatski... vec globalni [a mozda imaju i 'ex-yu' klasifikovanje]... pa se dobro pozicionira svuda
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #15
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

Zato i jeste .com Ali da se bilo koji lokalni site sa sličnim imenom malo potrudi bio bi bez muke na prvom mjestu. Zato ja tražim ove ključne riječi, ako ne postoji konkurencija, normalno da će biti prvi..
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #16
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Tačno, rekao sam da je dobro da imamo varijantu Google.com zbog mnogo širih mogućnosti pretraživanja.

Nije tačno da se ne zna za Google.rs, prema Alexi on je 4. najposećeniji sajt u Srbiji http://www.alexa.com/topsites/countries/CS. Čak i da nije to veoma precizno, sigurno je ova verzija sajta među najposećenijim u SR. Ako ste u poslednjih 2-3 godine koristiti različite (tuđe) kompjutere koji su namešteni na Srpski jezik, po default-u im iskače Google.rs, ne Google.com.

Meni savršeno odgovara da za pretraživanje na engleskom koristim google.com, a na srpskom google.rs. To će sigurno biti tako do momenta dok google.rs ne prevaziđe posećenost ovog drugog. Posle ćemo videti šta će se desiti...

Što se tiče SEO i Hrvatske, tamo je ova oblast značajnije razvijenija od Srbije, dovoljno je samo pogledati koje tehnike ovde koriste oni koji prodaju ovu uslugu http://www.google.rs/#q=seo&num=100&...1sr&lr=lang_sr

U Hrvatskoj je SEO razvila Gemius lista sajtova, kada su određeni sajtovi počeli da gube pare od oglašavanja kada im je pao rejting na ovoj listi pa su počeli da plaćaju ozbiljne pare za bolje SEO pozicioniranje.

Poznajem dobro oba najbolja igrača na tom tržištu (ubedljivo je najozbiljniji Bruno Šarić - http://www.seo.hr/ ) i znam šta se kod njih dešava, a to je daleko ispred ovdašnjeg tržišta.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #17
dacha
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 23.06.2005
Poruke: 196
Hvala: 35
35 "Hvala" u 30 poruka
dacha is on a distinguished road
Default

Sa stanovišta webmastera Peca je u pravu, sa stanovišta korisnika interneta nije. Pitanje je kome je Google prevashodno namenjen? Mislim da ćete se složiti da je namenjen pre svega surferima, a to znači da je bolje da se ponaša ovako kako je kod nas.

Peca je opet donekle u pravu za ove zajedničke pojmove koji su uglavnom lokalnog značaja, kao na primer "vesti" (mada je većina ljudi već naučila ili da ode na google.rs ili da kuca "vesti srbija"). Ali, za većinu drugih pojmova je mnogo korisnije da se svi sajtovi sa traženom temom prikažu po relevantnosti. Recimo, ako neko traži "toplotna izolacija", "ishrana beba" ili bilo šta osim lokalnih tema, nije mu bitno da li je sajt hrvatski ili srpski već samo da pruža što relevantnije informacije.

Ta priča ko je bolji u SEO, Hrvati ili Srbi, je vrlo neozbiljna. Možda neko (Dragan Varagić) može, na osnovu dobre upućenosti, da kaže da je nekoliko hrvatskih vodećih SEO firmi (stručnjaka) ispred naših vodećih firmi (stručnjaka) u toj oblasti. Ali konstatacija sa početka teme da Hrvati poseduju masovno SEO znanje, do te mere da izaziva sumnju da uče SEO kroz školski sistem... To je u najmanju ruku neozbiljno.
dacha je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #18
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

kako god - hrvatski webmasteri imaju jako povoljan vetar sa istoka od googla
mozda je to tajna njihovih SEO uspeha

vidim da google.rs ima alexa rating slican blic.rs domenu - a to je oko 200-300k poseta dnevno.
nesto mi govori da na google.com ode mozda cak i duplo vise...

Citat:
Originalno napisao dacha Pogledajte poruku
Sa stanovišta webmastera Peca je u pravu, sa stanovišta korisnika interneta nije. Pitanje je kome je Google prevashodno namenjen? Mislim da ćete se složiti da je namenjen pre svega surferima, a to znači da je bolje da se ponaša ovako kako je kod nas.
onda su hrvatski i bosanski surferi osteceni
odnosno - google.com ne bi trebao hrvate da redirektuje na google.hr.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 26. 08. 2010. u 21:55.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #19
Ekvador
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 12.02.2009
Poruke: 322
Hvala: 22
57 "Hvala" u 41 poruka
Ekvador is on a distinguished road
Default

Ne razumem zasto uzimate Alexu , cak i za grubo merenje, najveci promasaj merenja internet statistike. Ima toliko primera velikih gresaka kod rangiranja, pa samo kod mene jedan sajt koji ima 13x manju posetu je bolje rangiran od tog drugog. Inace postoje i programi za nasilno nabijanje statistike, par sam ih i isprobao.
Ekvador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 08. 2010.   #20
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

^ A koja je alternativa Alexi za grubo merenje?! Nije idealan, ali nije ni toliko loš, neke trendove sasvim lepo prikazuje. Uz to, što su sajtovi posećeniji manja je i greška, a naravno da mnogo oscilira na sajtovima nižeg ranga.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Web majstori ujedinimo se trazimcuruzabrak e-Business 7 28. 08. 2010. 20:30
Koji je najvisi vrh na balkanu robi-bobi Opušteno 36 25. 01. 2009. 20:07
digg like sajtovi na Balkanu? ppavlovic Marketing i SEO 26 09. 11. 2007. 10:43
Po prvi put na Balkanu, a mozda i sire: NiiT SWEB - dodji i pokazi sta znas Aleksandar.Ilic Linkovi 6 27. 04. 2007. 13:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:37.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.