DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 09. 2007.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Ko uči decu?

Odavno sam hteo da pričam o jako velikom IT problemu u Srbiji: nedostatak IT stručnjaka. Mislim na prave stručnjake iz svih IT oblasti.

Prauzrok svemu tome je po meni nedostatak ljudi koji bi stvarali stručnjake. Činjenica je da po osnovnim i srednjim školama, pa i po fakultetima rade ljudi koji jedva da znaju nešto više od onih koje treba da nauče, činjenica je da neke škole (za koje ja znam) 2 godine ne mogu da zaposle "informatičara" na regularnom konkursu jer takvih i nema, a kada nađu nekoga, isti neće da radi za "male pare" jer mu je neko već ponudio bolje uslove - takvi se odmah "razgrabe".

Još gore je i što je ono što ih nauče često jako skromno, nedovoljno čak i da zagolica želju učenika da nauče više, a najgore je to što ih neretko uče i pogrešno. Zar ne bi trebalo, umesto da se zatvaramo u neke kružoke i polu-konspirativna udruženja da nešto uradimo da doprinesemo opštem obrazovanju ljudi koji treba da IT obrazuju decu? Zaostaje se sve više za ostalim IT svetom, koliko god se mi hvalili na RTS-u sporadičnim "uspesima" pojedinaca - mi smo jedna jako zaostala IT država, čak nismo ni treći svet u toj oblasti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #2
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Problem je u obrazovnom sistemu. Profesor ne moze da bude neko ko nije zavrsio fakultet za taj predmet koji treba da predaje a program rada domacih fakulteta u oblasi IT=a je blaga jeza.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

To je sve deo problema, mislim da to nije odvojen problem
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #4
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Slazem se ali mislim da trenutno ne postoji dobar plan rada na fakultetima koji ce stvoriti kvalitetan nastavni kadar.
Secam se da sam jednom prilikom profesora pitao da li na kompjuteru u skoli ima instaliran flash player, on mi je na to odgovorio: "Da da, ima cd ali nema dvd"
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #5
presretach
profesionalac
Qualified
 
Avatar presretach
 
Datum učlanjenja: 03.01.2006
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 132
Hvala: 7
9 "Hvala" u 6 poruka
presretach is on a distinguished road
Default

Do skoro je racunar bio nuzno zlo, adsl tek od prosle/preprosle godine poceo...
Setih se sad u srednjoj skoli kad smo pisali neki proces rada na racunaru, znam da mi je profesorka precrtala "ubacim disketu" u fazonu kako to mislis ubacis treba da se stavi disketa u flopi drajv . Čak se retko i dešava da učenici bolje poznaju oblast od profesora mislim na više škole i fakultete. Izdojio bih predmet Internet parvo na Višoj školi, koje crno internet pravo!
Više neka forsiraju praktične stvari, a manje teoriju (bilo jednom u Americi...).
__________________
http://www.vlami.com
Cash for trash. People love it.

Poslednja izmena od presretach : 18. 09. 2007. u 19:34.
presretach je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #6
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Problem je kao i u mnogim drugim dijelovima naseg drustva u negativnoj selekciji. Za razliku od negativne selekcije u politici i u nekim burazerskim javnim organizacijama, u skolstvu se negativna selekcija ogleda u tome da se (cast izuzecima!) ne biraju najbolji da uce djecu (prvenstvano govorim o osnovnom i srednjem skolstvu). Cesto se ne biraju ni oni srednje dobri. A ne biraju se jer takvo zanimanje trenutno nema status i ugled kakav je prije imalo, niti je posebno dobro placeno. I onda ljudi smatraju da im je bolje baviti se necim drugim. Iz takvog slijeda stvari dolazi da ti osrednji osrednje uce djecu i krug se zatvara.

Stvar je vrlo jednostavna, ako drzava hoce strucnjake, mora obezbijediti ($$$) da veoma kvalitetni i sposobni ljudi rade na podizanju novih generacija. Inace, strucnjaci ce uciti samo djecu ($$$) dobrostojecih ljudi privatno, ali to nije dovoljno za opsti napredak.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #7
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Zar ne bi trebalo, umesto da se zatvaramo u neke kružoke i polu-konspirativna udruženja da nešto uradimo da doprinesemo opštem obrazovanju ljudi koji treba da IT obrazuju decu?
Prvo je potrebno da ti ljudi koji rade kao profesori informatike imamju volju za tim. Ili da ih zakon obaveže.
Mi smo (neko naše udruženje koje smo nazvali Borska internet organizacija) pre nedelju dana završili kurs HTML i osnova php-a na koji su se prijavila i dva profesora informatike i to je ispalo super. Međutim, većina ostalih neće ni da čuje za tako nešto. A strašno je šta zahtevaju od dece (moja ćerka, prva godina gimnazije, dobila je zadatak da uradi sajt u koji će da implementira forum, flash animaciju, video i kao šlag na tortu da na svakoj strani sajta svira druga muzika. A ni na jednom času ništa od toga nisu radili. Ja joj uradim sve to, samo bez muzike (iz inata) i profesor joj da trojku ).
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #8
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

problem je ogroman, i mislim da jedino velika akcija na nivou drzave moze da donese neki rezultat. A i za to bi trebalo par godina minimum.

sanse da se pojavi neko u ministarstvu* ko ce biti dovoljno dalekovid,umeti da prepozna pravi potencijal IT industrije, i imati snage da istera sve ovo su po meni smesne.

Nama opet fali ta politicka pozadina, dzaba sto to mi sve vidimo i znamo kad nas niko nizasta ne pita.


*mali citat sa b92 bloga, nadam se da je ok

Citat:
vrhunac je da je starija ćerka od ove godine, znači III razred, dobila i predmet Narodna tradicija!!!!!!! mom zaprepašćenju nije bilo kraja, dok sam zamišljala kako će mi tražiti razboj da tka ili da joj ispletem domaći, nedajbože izvezem neki narodni motiv ili kupim opanke!
da se razumemo, nemam ništa protiv. vera je jedna intimna stvar i veoma individualna. narodna tradicija je mnogo više od učionice opremljene tronošcima i ćilimima. taj privid slobode koji imamo je gori od zatvora u kome smo bili.
pritisak samo može da izazove pucanje. da li nam je neophodna crkvena tortura koju doživljavamo? nešto razmišljam, bilo bi bolje da na časovima Narodne tradicije deca uče turski jezik... korisnije je nego tkanje...
IT? koji IT?
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #9
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

po mojim saznanjima singapur je lider u toj oblasti
http://en.wikipedia.org/wiki/TIMSS

kako?
mozda bi trebalo da naucimo nesto od njih:
pazi ovo
Citat:
Masterplan for IT in Education
By the year 2002:

provision for continuous training for every teacher in the use of IT in education,
2:1 teacher-to-notebook computer ratio,
5:1 students-to-computer ratio,
30% of the curriculum time to include IT-based teaching and learning and,
whole-school networking for every school.
Internet access for every school
Citat:
Achieved:
2:1 teacher-to-notebook computer ratio,
5:1 students-to-computer ratio,
School-wide networking
All schools - at least 2 MB ATM links
Each school - 1 Technology Assistant
uostalom , pogledajte ovu PPT przentaciju

www.kageto.jp/expo/Singapore.ppt
__________________

Poslednja izmena od kodi : 18. 09. 2007. u 20:17.
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2007.   #10
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

slazem se sa zirom, u akademskim ustanovama ostaje dosta cesto pogresan sloj ljudi koji nije u stanju da zainteresuje ljude da na pravi nacin nesto nauce. Jer, koliko god vi terali ljude mora i kod njih da postoji inicijativa da nesto nauce, odnosno da shvate razlog zasto nesto uce i u tome je najveci problem. Predavanja koja se spreme dan pre cesto napamet tesko da mogu ubediti bilo koga u nesto... Sve to dovodi do velikog broja nekompetentnih predavaca a samim tim i nedovoljnog broja IT kadra. Sta je jos problem? Informatika u skolama se ne smatra za bazican predmet jos uvek poput recimo matematike i srpskog, to je tek onako, nesto vise od likovnog gde se deca igraju i kuckaju nesto po kompjuteru. Da ne pricam o nastavnicima informatike koji uopste nisu to zavrsili (neko je spomenuo OTO) i jedva da i oni znaju vise od djaka... Mislim da treba sacekati jos malo, da su godine iza nas dosta doprinele losoj tranziciji nastavnog kadra... Gore tesko moze da bude
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Planirate li da vasu decu ucite da programiraju? kodi Opušteno 10 11. 02. 2009. 11:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.