DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 07. 11. 2005.   #21
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

+1 za advocacy
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #22
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Mislim da Ilija ovde (namerno ili slucajno) stalno zanemaruje poentu ove price: ne pricamo sta je bolje nego sta se "maže na lebac".

Kad spomenu windows, svi znamo da postoji bolje, ali ne secam se da je Adobe rekao "necemo da radimo Photoshop za windows jer je windows OS losiji od ... ". Isto tako, ne moze Ilija da kaze "ja cu da predjem na Ruby" kada je zahtev da se rade Ruby aplikacije 1 promil i to u krugovima geek-ova.

Ono sto hocu da kazem je da ces raditi Ruby (verovatno jos godinama, a mozda i duze) cisto iz zadovoljstva - za sebe samog, ali za komecijalizaciju istog morace nogo vise da se desi od "ja cu da predjem na Ruby".

Da li sam sada malo bolje objasnio zasto sam zapoceo ovu temu i sta pokusavam da radim sve vreme?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #23
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Dinke, glas razuma

Kvalitetan tekst, ako neko ima vremena: http://store.yahoo.com/paulgraham/pypar.html

Citat:
Ono sto hocu da kazem je da ces raditi Ruby (verovatno jos godinama, a mozda i duze) cisto iz zadovoljstva - za sebe samog, ali za komecijalizaciju istog morace nogo vise da se desi od "ja cu da predjem na Ruby".
Moguće. Ali nikad nećeš znati ako ne probaš Slična priča je pre nekog vremena bila i kad sam se prebacio na PHP5. Ja nisam imao nikakvih problema što se toga tiče do sad iako ste mi predviđali još mnogo druženja sa PHP4. Tako da... Vreme će pokazati.

Za kraj da navedem pa da se povučem pošto Advocacy nisam nešto preterano vario ni ranije: Ruby je ultra dinamičan, 100% OO, zreo i zabavan jezik čija primena seže znatno šire od domena weba.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #24
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
godza:
Da li su buzz ili ne zavisi od mesta gde su spomenute. U programerskim krugovima to ne treba da budu buzz reci. Mozda ti nisi izvukao sustinu, ali definitivno poruka je postojala.

Definitivno se isplati

- lepsi kod,
- prostiji kod, usteda ljudskih resursa,
- extra brzo (rapidno) razvijanje aplikacija, usteda ljudskih resursa i vremena,
su neke od najbitnijih prednosti ovog jezika.
Ruby on Rails definitvno jeste proizvod 37signals buzzword mašinerije. Ali, s druge strane važe sve navedene prednosti. Nažalost, RoR je i dalje komercijalno primjenljiv samo u slučaju razvoja proizvoda u situaciji sam svoj gazda (npr. Romance-cafe je mogao ladno biti napisan u RoR), odnosno u situaciji manjih timova koji kreiraju produkte koje će da distribuiraju pod svojom etiketom, tj. ništa od klasičnih klijenata.

Citat:
Ilija Studen:
To što nekima zvuči kao buzz drugima je svakodnevica
Mudro rečeno.

Citat:
degojs:
Ne znam koliko sam merodavan da ocenjujem samog sebe, ali rekao bih da znam ponešto o .NET platformi, pa bi možda mogao da pojasniš sa više detalja koja su to zvona koja bi trebala da se oglase ako nam neko pomene ASP.NET, pošto na poslu radim kombinaciju Java/JSP/ASP.NET/C# i nije mi nikako jasno šta hoćeš da kažeš?
Ja nisam programer, ali sticajem okolnosti često sam s njima u dodiru. Što se tiče Web developmenta, .NET developeri su ono najnajufuraniji... prosto nevjerovatno.

Citat:
dinke:
Inace, iako sam php guru (skromnost mi nikad nije bila jaca strana) ne znam ama bas nista o Ruby-u, ali mogu da tvrdim da mi niko nije trazio isti za 5 godina koliko se bavim Web-om.
Neće ni u narednih pet godina. Da komentarišem na ovom mjestu temu, koja je po mom skromnom mišljenju promašena, odnosno bar ono u šta se razvila. Ne vidim loše to što se neko "loži" na neku platformu, pogotovo kada je ista sa aspekta tehnoloških mogućnosti dokazana u praksi. Potpuno su druga priča nuspojave koje prate određene platforme, nema boccia da to lijepo objasni pa moram ja: PHP developeri su bjedno plaćeni, .NET su precjenjeni i prepotentni, Python je hakerska igračka, C je hardcore makljaža, RoR je nekomercijalan, i tako u nedogled...

Citat:
dinke:
Skoro isto vazi i za python, mnogi ljudi (Bruce Eckel anyone) kazu da je to najbolji programski jezik ikad izmisljen, pa opet, ne vidim da se njegova upotreba uopste rasirila u poslednjih par godina.
Ima ona zanimljiva anegdota koju je u više navrata Paul Graham u svojim esejima poimao. Kod poslodavaca profila omiljenog Googleta važi mišljenje da Python konzumiraju prave hakerčine (u izvornom značenju), pa je opšta praksa kada traže Java i PHP programere, da objave konkurs za Python programere, pa iz reda istih koji se jave na konkurs, regrutuju ljude koji im trebaju za konkretnu mass market tehnologiju.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #25
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ilija, manje citaj blogove, vise radi

I blogovi su kao TV - ne mora da bude istina sve sto kazu
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #26
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ilija, manje citaj blogove, vise radi
To i radim (100% bukiran do Nove godine) Blogovi mu dođu kao sredstvo za opuštanje iako sam dozu konzumiranja sveo na minimum (pratim možda 5 blogova aktivno i to uglavnom domaće).

Slobodno vreme? Where???
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 11. 2005.   #27
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Ruby on Rails definitvno jeste proizvod 37signals buzzword mašinerije. Ali, s druge strane važe sve navedene prednosti. Nažalost, RoR je i dalje komercijalno primjenljiv samo u slučaju razvoja proizvoda u situaciji sam svoj gazda (npr. Romance-cafe je mogao ladno biti napisan u RoR), odnosno u situaciji manjih timova koji kreiraju produkte koje će da distribuiraju pod svojom etiketom, tj. ništa od klasičnih klijenata.
Necu da ispada sad da branim ruby, ali ... moram

Oni jesu prikazali svetu da Ruby on Rails postoji, i da je on potpuno ravnopravan, ako ne i bolji programski jezik od trenutno koriscenih. Ja ne vidim sta je lose u popularizaciji kvalitetnog razvojnog jezika?

Mislim da je ruby star nekih 10tak godina (ilija ce me ispraviti ako gresim), tako da on nije mlad jezik ...
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.

Poslednja izmena od godza : 07. 11. 2005. u 23:15.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #28
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Malo neobavezne rasprave nije loša stvar, a i bilo bi malo čudno da svi imamo isto mišljenje, zar ne? Različita mišljenja su valjda dobrodošla i ne treba odmah karakterisati raspravu kao "još jedan advocacy". Bilo bi samo lepo da se stavovi potkrepe i činjenicama, a ne sa "rekla-kazala".

Ilija,
ti sam započneš "advocacy", a onda kažeš kako za isti nisi zainteresovan. Pa šta je ovo ako ne klasično trolovanje:
Citat:
NIXA, ako si mislio da koristiš C# za web razvoj samo napred Samo ćeš nasmejati ljude koji bar malo znaju o .NET platformi. ASP.NET? Ring any bells?
U čemu je problem sa korišćenjem C#/ASP.NET kombinacije za web razvoj? Meni se čini da ti ne razumeš neke osnovne stvari vezane za .NET pa otud i takvi komentari.

Primeti da niko od učesnika ovde nije rekao ništa loše o Ruby sa tehničke strane, već da je jednostavno loš izbor zbog mnogo drugih stvari.

A komentarisati neku tehnologiju (npr. .NET) samo na osnovu nekog iskustva sa nekim ljudima je neozbiljno (dakle, ne na osnovu tehničkih argumenata). Ja lično nisam primetio da je .NET precenjen ili da su programeri prepotentni - naprotiv, .NET je prilično čist i jednostavan za programiranje, te ne vidim kako bi neko mogao da se uzdiže zato što programira u istom. Jedna od poenti kod dizajniranja je bila upravo da se stvari olakšaju: razdvojena prezentacija od logike (ASP.NET), čistiji objektni model, upravljanje memorijom, deployment..
Ne vidim kako bi se neko uzdizao sa stvarima koje izuzetno olakšavaju rad.

Citat:
mungos
Ja nisam programer, ali sticajem okolnosti često sam s njima u dodiru. Što se tiče Web developmenta, .NET developeri su ono najnajufuraniji... prosto nevjerovatno.
Vidi gornji pasus.
Citat:
PHP developeri su bjedno plaćeni
Što je možda i prednost za klijenta..
Citat:
.NET su precjenjeni i prepotentni
Ma..
Citat:
Python je hakerska igračka
Pre bih rekao da to vredi za Perl. Ne kažu džabe da je to "write only" jezik A i onaj Eckel, rekao bih da je sve samo ne zainteresovan za "hakeraj".
Citat:
C je hardcore makljaža
C ima svoja područja primene gde blista, a "hardcore makljaža" je baš ono što je tamo potrebno. Jedan alat ne rešava sve probleme, pa tako ni C.

Pozdrav
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 08. 11. 2005. u 01:48.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #29
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Da ne bi pričali "u prazno", dajte konkretne primere projekata (Web aplikacija koje rade) i koriste pomenute tehnologije, sa navedenim konkretnim komparativnim prednostima.

Opet ću se vratiti na suštinu, a to je svrsishodna funkcija, jednostavnost upotrebe, implementacije, održavanja...

I da ne zaboravim:
Citat:
- lepsi kod,
- prostiji kod, usteda ljudskih resursa,
- extra brzo (rapidno) razvijanje aplikacija, usteda ljudskih resursa i vremena,
su neke od najbitnijih prednosti ovog jezika.
Koga je briga da li je kod lep ili ne? Poslodavca? A ovo za "extra brzo i štedljivo" podupri konkretnim brojkama.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #30
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

EGZAKTLI BRE

Sta poslodavca briga kako ces ti da uradis ako ispunjava ona pravila koja sam prethodno napisao (da ne ponavljam)? Samo nemoj jos da mu otimas iz dzepa sa svojim zahtevima kako ce da se radi, na kraju on placa - on postavlja zahteve.

Vec vidim pricu sa poslodavcem:
...
- ali moracete da promenite hosting?
- zasto?
- zato sto ja hocu da radim u Ruby
- pa sta? Kakve to veze ima?
- pa ja cu brze da radim i bice mi lepse dok radim
- pa sta onda, ja te ne placam da ti bude lepse nego da mi zavrsis posao. Sta me briga kako ces ti da radis, imam hosting, placen za godinu dana, imas tamo PHP4 i mysql3 pa radi ako umes, ako ne umes nacicu drugoga.

That kind of ****
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Here we grow: Ilija Studen join 37signals mungos Linkovi 10 11. 05. 2007. 12:59
Ruby-Lang.org crews_adder Linkovi 0 19. 09. 2006. 18:23
Ruby mungos Programiranje 1 29. 06. 2005. 19:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:51.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.