DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 08. 2006.   #11
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Ovim štediš tih pola sekunde samo posetiocu koji dolazi po prvi put na sajt, ostalima su eksterni fajlovi kesirani. S Jasmancem sam kod ovoga, jednostavno je pro-con odnos smesan. Da bi malo dobio na brzini (samo za first timere) moram da žrtvujem organizaciju svog CSS fajla -- nema 'leba.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #12
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Vladimir Nikolic
Editovanje isto nije problem:
Izvorni fajl ostavljaš dalje na serveru.
A ako ga slucajno i zaboravis samo odes na w3c i proveris (validate) ga i on ti ga lepo slozi, koliko me pamcenje sluzi.
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #13
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Mislis da je to sto si smanjio CSS fajl za 2,5kb razlog brzeg ucitavanja stranice?

Ako nisi znao, eskterni CSS fajl se ne ucitava ceo vec browser preko HTTP protokola salje zahtev serveru sa koga 'cita' one stilove koji su navedeni u stranici. Ako gresim neka me neko ispravi?

Tvoje resenje bi imalo smisla samo ako embedujes CSS u okviru stranice pri cemu se ceo CSS ucitava zajedno sa html stranicom.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #14
Vladimir Nikolic
član
Certified
 
Avatar Vladimir Nikolic
 
Datum učlanjenja: 18.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 61
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Vladimir Nikolic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan
Ovim štediš tih pola sekunde samo posetiocu koji dolazi po prvi put na sajt, ostalima su eksterni fajlovi kesirani. S Jasmancem sam kod ovoga, jednostavno je pro-con odnos smesan. Da bi malo dobio na brzini (samo za first timere) moram da žrtvujem organizaciju svog CSS fajla -- nema 'leba.
To je tačno, ali to nije razlog da ne bude fajl što manji.
Mislim onda bi se isto mogli reći: na početnoj imam sliku od 300KB.
Nije problem, čim ga korisnik učita on mu ostaje u cache-u.
I onda može da uživa u brzoj stranici.

Znam malo sam preterao, nije isto 300KB i 2,5KB,
ali ako se teži ka prefekciji onda se pridržavam japanskog Kaizena.
Nijedna promena nije suviše mala.
Uspeh leži u tim malim promenama.

Sa poštovanjem

Nikolić Vladimir
__________________
Limundo (Srpski za aukcije) / Kupindo (Tvoja robna kuća)
Limundo Cash (Jedna briga manje)

Poslednja izmena od Vladimir Nikolic : 20. 08. 2006. u 16:08.
Vladimir Nikolic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #15
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja sam takođe pristalice ne-optimizovanja, ti fajlovi su ionako mali da je takav korak potpuno nepotreban. Ako je već do optimizacije, bolje je optimizovati jedan JPG, tu može da se uštedi na veličini više nego bilo kakvom optimizacijom css fajlova. Šta se dešava kada želite da promenite nešto u CSS? Morate da imate dve verzije: čitljiva i nečitljiva... previše cimanja za nikavo "dobro".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #16
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac
Ako nisi znao, eskterni CSS fajl se ne ucitava ceo vec browser preko HTTP protokola salje zahtev serveru sa koga 'cita' one stilove koji su navedeni u stranici. Ako gresim neka me neko ispravi?
Grešiš. (Ovo je stvarno provala što si napisao...)

Inače, slažem se sa tobom da nije potrebno optimizovati CSS. Pored toga što se učitava samo prvi put, vrlo je verovatno da je HTTP između vas i servera i tih 2.5kb kompresovao (bacite pogled na http://www.serverwatch.com/tutorials...le.php/3514866 npr) na nekih 500 bajtova (CSS je jaaako zahvalan za *zip kompresiju).
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #17
Vladimir Nikolic
član
Certified
 
Avatar Vladimir Nikolic
 
Datum učlanjenja: 18.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 61
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Vladimir Nikolic is on a distinguished road
Default

Kompresija CSS-a nema ništa sa verovatnoćom.

To se podešava na serveru, time što se aktivira (n.pr. mod_gzip na Apache serverima).
Ja sam aktivirao HTML i PHP kompresiju, ali CSS nisam.

Razlog je, što neki browseri imaju probleme sa prikazom kompresovanog CSS-a.
Ali i tu opciju imam u skorije da isprobam i po mogućnosti da aktiviram.

Ako želite da znate koliko je velik vaš sajt, i da li je aktiviran Gzip:

Web Site optimization

Sa poštovanjem

Nikolić Vladimir
__________________
Limundo (Srpski za aukcije) / Kupindo (Tvoja robna kuća)
Limundo Cash (Jedna briga manje)
Vladimir Nikolic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #18
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

@jablan: Sorry ja nisam programer a i stavio sam znak pitanja na kraju sto znaci da nisam bio siguran da li je to zaista tako
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #19
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

@vladimir: Rekao sam verovatno u smislu da dobar procenat sajtova koristi kompresiju... Naravno da je to do vebmastera da odluči hoće li je koristiti ili ne i za koje tipove fajlova...

@jasmanac: Ma ok, nisam imao ideju da te prozivam nego reko' da deca ne uče pogrešno...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 08. 2006.   #20
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Slažem se sa bluesmanom. Glupo bi bilo strpati PNG24 od 50kb i praviti problem oko 2.5kb ekstra CSSa. Ili recimo, gurati CSS priču, a koristiti tag soap gde se ne zna ko pije, a ko plaća od TR i TD tagova.

CSS se kešira, tekst baziran format pa se fino kompresuje što Jablan reče, a svuiše često je potrebno da se odradi quick and dirty fix tako da je uglavnom i više nego poželjno ostaviti ga u originalnom, neoptimizovanom obliku.

Stvari se menjaju kod fajlova koji su veći od 50kb. Kod CSSa je to retko slučaj, ali se zato često znaju sresti glomazni JS fajlovi (po par stotina KB u nekim slučajevima!) Tada kompresija već znači nešto više.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
WordPress.com i optimizacija Iceman Marketing i SEO 6 13. 07. 2010. 00:51
MySQL optimizacija bluesman SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 2 27. 02. 2009. 16:47
Pomoć: optimizacija za IE6/7! maksim (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 4 02. 12. 2007. 12:44
PHP optimizacija bluesman PHP 10 16. 05. 2006. 02:04
optimizacija koda? Blood SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 12 26. 03. 2006. 18:53


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:23.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.