DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 09. 2007.   #21
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Zasto sumnjate da bi ljudi dali pare za dobar kurs?

Ja evo "prodajem" Microsoft kurseve i u ponedeljak mi je krenuo novi System Admin koji kosta cca 100.000din sa 10 prijavljenih ljudi.

Mozda je stvar marketinga pa ljudi misle da ce im MS dati nesto vise ali kapiram da bi u BG barem mogli da nadjete 50 ljudi koji bi za neku cifru od 500 eura pohadjali kurs koji traje recimo dva meseca svaki dan po 4 sata.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #22
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Na žalost, situacija u ovoj oblasti je kao i u svim ostalim - sve zavisi od shavatanja pojedinih profesora. Bio sam ove godine na moru sa jednim prof. informatike iz Kraljeva (srednja škola) koji predaje nekoliko IT predmeta, a npr. servisiranje računara predaje po programu Comptia A+. Oduševio sam se kada sam to čuo. Pored toga čovek ima položene sve MS kurseve za predavače.

Ima pojedinačnih primera profesora informatike koji žele da napreduju (na Spec. studijama ima dva prof. srednje skole koji predaju IT), ali trebalo bi više.

U E-startu se sigurno nećemo "zatvarati", kako Blues kaže, već ćemo pokušati da animiramo što veći broj osoba za različite tipove edukacije, ali u Internet-related oblastima, ne u ICT-u u celini.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #23
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool obrazovanje je investicija

Citat:
Originalno napisao Dzordz Pogledajte poruku
Zasto sumnjate da bi ljudi dali pare za dobar kurs?
Kao investicija obrazovanje podleze racionalnoj cost-benefit analizi. Kod ozbiljnih ljudi bar.

Koliko cu da ulozim (vremena, napora i novca) <> sta cu da dobijem (kroz platu ili druge prihode, status ili druge koristi)

Off Topic: Trenutno razmatram MBA studije. Tesko da ce biti nesto od toga. Moja Tijana je zakljucila da za taj novac i vreme mozemo bas lepo da odemo na put oko sveta
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #24
svemirco
novi član
 
Datum učlanjenja: 16.09.2007
Lokacija: Santiago, Chile
Poruke: 3
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
svemirco is on a distinguished road
Default

Saglasan sam sa Milojevom konstatacijom.
Moj rezon je da, ako platim za skolu 6K$ (sa sve 3 godine), treba da mi se to vrati za godinu dana (sto ce reci da imam 500$ platu odmah nakon zavrsetka skolovanja).

Radi se o nacinu razmisljanja samih studenata. Oduvek sam mrzeo kada su mi kolege na VETS-u kukale npr. kako su na ispitu bili teski zadaci (pri tom se proveli sa knjigom dve veceri), a eto placamo im 1K evra ("pa sta oni hoce?!?").

Drugo, svi ocekuju da kada izadju iz skole znaju da rade, i u fazonu "aha, to je to, sta znam-znam i eve me na intervijuu za posao". Skola treba da ti da osnove za dalje napredovanje (citaj ucenje) i da te upozna sa nekim stvarima.
Bez dodatnog rada i zalaganja, ljudi, nema nista.
Svi iz skole izlaze kao Juniori! Ja, iako sam sa radnim iskustvom od 6 godina, radim vec 6 meseci u Chileu, kao Developer Junior, jer nemam ovdasnju radnu "istoriju". Tek sada cu da predjem na poziciju "inzenjera razvoja" (ne Seniora).

Trece, radne navike se sticu, ne uce se. Pitanje je koliko ko shvata ozbiljno svoj posao (da li ga "radi" ili ga "odradjuje") i koliko je ko odgovoran.

Sto se tice profesora, ima izuzetaka (saglasan sa Varagom).
Radi se o tome da (u "normalnim" drzavama) postoji vrlo mali broj profana kojima je to primarno zanimanje, vec im je to dodatna kinta. Znaci, oni imaju iskustva, prakse i relanog znanja koje mogu da prenesu svojim studentima.
Problem kod nas je sto vecina ljudi koji vrede (kadar koji ima znanja i iskustva) se nalaze u belom svetu, te ih je malo teze "na'vatati".

Mislim da se ne treba vezivati za "famu" Zapada, jer nije sve "kako mali Mikica zamislja". Ima i ovde profesora koje zabole za posao, vec dodju, odrade sta imaju i uzmu pare. Ako ti se ne svidja, menjaj faks, jer imas izbora (ja pomenuh Zapad, jel?!).

Bluesman, koliko se secam i ti si radio "u tudjini".
Mozes li da kazes da su tamo ljudi "perfektni" u svom poslu i da su IT-evci "sega-mega-ultra master"-i?

Iskustvo (<)=> Znanje
Svi poslodavci kod nas traze iskustvo (vodeci se navedenim izrazom) i retko ko se potrudi da ti barem da sansu, makar ucio i sam, jer se sve vrti oko deadline-a. Medjutim, postoje projekti i ideje za koje ne postoji deadline (ne pricam o firmama), i u kojima se moze steci volontersko iskustvo za vreme skolovanja. Posle skolovanja svi hoce pare...


Cinjenica je da Srbija kao drzava nema pare. Ako nemas pare, ne mozes ni tehnicki ni strucno da napredujes, sem da pratis na netu kako stvari idu i da duboko uzdahnes...(a zatim to "sazvaces" i "ispljunes" djacima).


P.S. Mozda sam zakacio i neke druge teme, te se izvinjavam
svemirco je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #25
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao svemirco Pogledajte poruku
Ima i ovde profesora koje zabole za posao, vec dodju, odrade sta imaju i uzmu pare. Ako ti se ne svidja, menjaj faks, jer imas izbora (ja pomenuh Zapad, jel?!).
Upravo je u tome OGROMNA razlika u pristupu, ovde je "ako ti se ne svidja menjaj fax", u zapadnom sistemu skolovanja je "ako ti se ne svidja zali se, pa ce (ako si u pravu naravno):
a) profesor da te saslusa i vrlo cesto uzme u obzir to na sta se studenti zale, jer tamo profesori studente ne smatraju za nizi oblik zivota kao ovde (mada ovo naravno zavisi od coveka do coveka, i ovde i tamo, ali je ovde mnooogo veci jaz).
b) uprava fakulteta da skrene paznju profesoru na zalbe ili ako ima dosta zalbi da doticnog profesora najuri sa posla bez pardona, sto je ovde potpuno nezamislivo da se desi. Tamo je obrazovanje posao kao i svaki drugi, i to unosan posao. Ako zaradjujes ostajes u timu, ako ne radis kako treba letis.

Plus iz razloga moralne prirode i profesionalnog ponosa, cega kod nas nazalost od 90-tih ima jedva u tragovima, mnoge stvari su na zapadnim fakultetima nezamislive, koje su ovde skoro pa standardna stvar. Recimo da profesor sasvim javno i legalno zahteva da svaki student kupi njegovu knjigu, tj. ne dozvoljava da se koristi polovna, kao uslov za izlazak na ispit. U americi bi za tako nesto zavrsio u zatvoru, kod nas je to maltene uobicajeno. Pijani profesori koji se drze za tablu da ne padnu tokom predavanja, profesori koje mrzi da drze dve grupe, pa onda spoje te dve grupe u jednu, pa pola ljudi nema gde da sedne, i onda ljudi moraju da dolaze po sat-dva ranije da zauzmu mesta u amfiteatru (sto je bila redovna pojava na Cajinim predavanjima na ETF-u. Uzgred to je inace profan koji je hteo da ponisti ispit jer je proslo previse ljudi, nekih 50-tak studenata od par stotina prijavljenih). I tako dalje, i tako sire, ima milion primera...

Off Topic: Btw. jel poznajes mozda Sasu Orlica? Isto je programer u Santiagu, samo je on otisao tamo odavno.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 20. 09. 2007. u 08:15.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #26
chole
član
Certified
 
Avatar chole
 
Datum učlanjenja: 12.10.2005
Lokacija: Subotica
Poruke: 68
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
chole is on a distinguished road
Default

Globalno stanje vezano za IT strucnjake je porazavajuce, po mom skromnom misljenju. Veliki problem je sto se u osnovnim i srednjim skolama na mesto profesora informatike zaposljavaju ljudi koji su dobili posao preko veze (cast izuzecima). Moj necak je trenutno 7. razred osnovne skole i ove godine je dobio predmet informatika. Mislim, deca znaju vise od profesorice. Uzas.

Ako mi dozvolite izlozio bih nesto o radu VTS Subotica na kojom radim kao strucni saradnik na katedri za informatiku. Ove godine smo dobili akreditaciju za izmenjene nastavne programe koji se permanentno uskladjuju sa razvojem IT-a. Jedan nastavni program je Informaticko inzenjerstvo a drugi Internet i elektronsko poslovanje. Ako nekog interesuju programi imate link.

http://www.vts.su.ac.yu/dokumenti/sp...zenjerstvo.pdf

http://www.vts.su.ac.yu/dokumenti/sp...poslovanje.pdf

Ove godine imamo oko 96% popunjenosti na informatickim smerovima i vise studenata nego na ostalim usmerenjima. Nadam se da cemo barem malo dobrineti razvoju pravih strucnjaka. Nasi studenti se nakon zavrsenog skolovanja uspesno zaposljavaju u struci i stecu veliko prakticno iskustvo. Sto se tice weba, nasi bivsi studenti su lansirali nekoliko privatnih velikih projekata

Pre par godina sam trebao da drzim napredni kurs PHP programiranja u jednoj privatnoj skoli. Pogodite koliko ljudi se javilo. NULA. Kurs nije bio besplatan. Pozivi su bili poslati velikim firmama koje su kuburile sa web programerima.
__________________
www.prowebing.com - web programiranje i dizajn

www.vts.su.ac.yu - Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica
chole je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #27
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Budući da u Boru pripremamo projekat malo većih razmera pod nazivom "Internet opismenjavanje građana" za koji ćemo da konkurišemo za dobijanje sredstava iz okvira Nacionalnog investicionog plana, čitajući ovu temu palo mi je na pamet da bi u njega mogli da ugradimo i poseban kurs za profesore informatike. E sad, to bi svakako moralo da bude neko prilično ubrzano obrazovanje (recimo, pet dana po pet sati ili nešto slično).
Šta mislite, da li tako nešto ima uopšte smisla i realne koristi za te profesore (odnosno njihove učenike)?
Ako neko ima iskustva sa sličnim kursevima (ako ih je vodio ili poznaje nekog ko je to radio) neka mi se javi na pm.
P.S. Projekat moramo da završimo u potpunosti u narednih sedam dana jer do kraja septembra moramo da ga predamo, pa ako ima zainteresovanih neka se jave što pre.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #28
aleksandar
MCSA
 
Avatar aleksandar
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
aleksandar is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za aleksandar
Default

Ko je za profesora informatike imao bivseg cuvara u kazneno-popravnom domu neka digne ruku... ajmo Nixo, ne stidi se, evo, ja sam vec podigao !
Ozbiljan sam!
aleksandar je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #29
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao svemirco Pogledajte poruku
Sto se tice profesora, ima izuzetaka (saglasan sa Varagom).
Pa naravno, niko nije rekao "svi". U svakom žitu ima kukolja, tako i u profesorskom ima onih koji valjaju

Citat:
Originalno napisao svemirco Pogledajte poruku
Bluesman, koliko se secam i ti si radio "u tudjini".
Mozes li da kazes da su tamo ljudi "perfektni" u svom poslu i da su IT-evci "sega-mega-ultra master"-i?
Pa ne može baš da se meri, jer ja nisam radio kao IT stručnjak (osim što sam koristio računar) već kao dizajner, i nisam bio na zapadu već na Mauricijusu, a tamo je ipak drugačija atmosfera, tamo se i ne očekuje produkcija IT stručnjaka. E, kada sam radio u Sigapuru, tamo je situacije potpuno drugačija a najveća je razlika što imaš eksperte za posebne oblasti koji "razbijaju" ono čime se bave, ali malo znaju i nemaju potrebe da znaju više iz drugih oblasti. Za razliku od Srbije gde svi znaju sve.

Da se vratim na temu: to što država nema para je lame izgovor države. Jedini prihvatljiv izgovor je da država nema plan, koncept, strategiju, a ne da nema para... ali za takav izgovor se gube izbori.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Planirate li da vasu decu ucite da programiraju? kodi Opušteno 10 11. 02. 2009. 11:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:13.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.