DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 09. 2010.   #1
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default Mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine - Komentari

Originalno napisao Dragan Varagić :" Praktično svi glavni problemi e-trgovine već su navedeni u prethodnim komentarima.

a) Problem sa carinama mora da se reši tako da se s jedne strane poveća cena proizvoda koji se bez carine mogu preko Interneta kupovati iz inostranstva, ali tada opet može da nastane problem (kao sa Nekermanom) sa firmama koje organizuju svoje poslovanje sa proizvodima koji imaju cenu do naznačene min cene carinjenja, pa organizuju prodaju van Srbije. Jedan od načina rešavanja ovakvog problema je među državni dogovor između ex-yu država o prodaji robe preko Interneta bez carina (ili sl.) - nešto kao "Inicijativa za regionalni razvoj e-trgvine".

d) Mislim da bi bilo veoma potrebno da država naruči ozbiljno istraživanje o stanju e-trgovine u Srbiji, i to po privrednim granama, jer prema informacijama koje posedujem postoji bar desetak privrednih grana u kojima poznoji značajna aktivnost e-trgovine, ali se to nigde ne vidi zato što:
Kao što riba smrdi od glave, tako i ova dva problema imaju zajednički imenitelj koji se ogleda u nekonkuretnosti domaće privrede."

Nekonkuretnost i odliv deviza su razlozi zbog kojih država ne dozvoljava E-trgovinu pokušavajući da negativan bilans odliva deviza koliko toliko zaustavi.
ZATO JE OVA DISKUSIJA POTPUNO BESMISLENA.
Kada država bude imala interesa da omogući e-trgovinu ili kada dobijemo vladu koja će imati kapaciteta da razvija domaću konkuretnost bićemo u prilici da živimo kao sav normalan svet.

Pojačana diskusija u ovoj temi je posledica par faktora
1. Članovi ovog foruma su po default-u natprosečno inteligentni jer to zahteva posao kojim se bave.
2. Čak i ako nisu ekonomski obrazovani shvataju u kom grmu leži debeli zeka.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" vidak za poruku:
Staro 10. 09. 2010.   #2
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

@smarkovic

Konstatujem da sam neviđeno razočaran tvojim originalniom postom, odnosno uopšte akcijom koju želiš da provedeš. Iz posta vidim sledeće: Dakle vi u tom vašem ministarstvu do sada niste radili ništa = zato nam je sada ovako, vi sve to znate, mi sve to znamo, svima je sve jasno, ali ipak 10 godina ništa, postoje "problemi"*. Ali ste SADA oformili NOVO telo/radnu_grupu/whatever kojoj je potrebna NAŠA pomoć? WTF? Pa ko je zaposlen u tom vašem ministarstvu? Ko prima platu? Mi ili vi? Ministrarstvo traži free pomoć po forumima?

Toliko puta smo oprali sve teme i probleme iz svih mogućih uglova, da mi stvarno nije jasno šta više iko može da ti još dodatno kaže odnosno kako da na forumu pomogne ministarstvu (!?) i u još pa jednoj temi? Da hoću da budem cinik rekao bih ti da koristiš search na forumu. Dosta je bilo priče.

Ja te molim da sledeći put kada STVARNO budeš želeo da napraviš neki pomak:
1. Objavi(te) javni konkurs za dostavljanje ponuda pravnih/fizičkih lica iz struke za PLAĆENI konsalting u oblasti akcionog plana za uklanjanje prepreka za e-trgovinu.
2. ILI PAZI SAD OVO: Pojavi se, ne sa ovakvim postom sa kakvim si došao danas, već sa postom gde nas obaveštavaš kako ste URADILI SVOJ POSAO i kako npr. od danas možemo da koristimo online naplatu bez da imamo pola miliona evra prometa i ostale zajeb*****.

Žao mi je ali ovo je najkonstruktivnija pomoć koju mogu da vam dam. Znači sedite i radite svoj posao. Platu hvala bogu primate.


* Nikako da se dogovorite ko koliko da se ugradi.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2010.   #3
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 23.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
ONekonkuretnost i odliv deviza su razlozi zbog kojih država ne dozvoljava E-trgovinu pokušavajući da negativan bilans odliva deviza koliko toliko zaustavi.
Ovo meni zvuci logicno.

Inace, da me neko ne bi pogresno razumeo, posto je i tema prociscena, neke poruke obrisane, ja licno ne bih ni mogao da budem clan projektnog tima, zbog sukoba interesa (savetodavni poslovi postavljenog lica u drugim delovima drzavne uprave). Za mene je princip princip, bez obzira na konsekvence ili potencijalne mogucnosti. I zato imam takav stav prema radu drzavnih organa, ja jos nisam sreo nekog da je u mom ili visem rangu a da nije clan ni jedne stranke, da je stvarno nestranacki strucnjak, sto je moj slucaj.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2010.   #4
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

@Gargoyle

Jedno pitanje: koga svrbe problemi? drzavnu upravu ili nas?
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2010.   #5
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Default

@vidak
ajde odliv deviza kod kupovine, ali kod prodaje? Gde je tu smisao?
Pokusaj da prodas neku robu kao firma. Moras jedno parce necega da carinis preko speditera kao da teras sleper...

jel znas da kad imas neki priliv na tekuci racun kao firma, koliko god bio mali, moras da prijavljujes deviznom inspektoratu...
torbica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2010.   #6
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao torbica Pogledajte poruku
@vidak
ajde odliv deviza kod kupovine, ali kod prodaje? Gde je tu smisao?
Pokusaj da prodas neku robu kao firma. Moras jedno parce necega da carinis preko speditera kao da teras sleper...

jel znas da kad imas neki priliv na tekuci racun kao firma, koliko god bio mali, moras da prijavljujes deviznom inspektoratu...
Znam da se svaki devizni priliv mora prijavljivati. Nije li tako bilo još '90 godina.

Smisao je u tome što ako omoguće PayPall, više će deviza odlaziti iz zemlje nego što će dolaziti na osnovu prodate robe sa teritorije Republike Srbije.

Još jedan od razloga zašto se državnom aparatu ne isplati da razvija E-trgovinu je u tome što se bogaćenje zasniva na imperfektnosti tržišta. Kada su pravila igre jasna i kada su barijere za ulazak u tržišnu igru slabe, veliki broj igrača će učestvovati u toj igri dovodeći igru do takozvane nulte stope profita. Zašto bi to ikome iz državnog aparata odgovaralo?
Pa da im odgovara ne bi smo imali monopole u oblasti mleka, ulja, trgovinskih lanaca...
Reći će neko, pa nije to baš tako. Naravno da nije kada monopolisti preteraju pa im onda država udara packe ali suština igre ostaje ista.

Kada pripreme pozicije za tržišnu igru u kojoj mogu da dominiraju otvoriće i E-trgovinu a to se sigurno neće desiti zbog učestvovanja ljudi sa DTP-a ili bilo kog drugog dobronamernog učesnika.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 09. 2010.   #7
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

@torbice ovo o čemu ti sad pričaš spada pod (slavnu) Sveobuhvatnu Reformu Propisa. Opet, čiji je to posao bio? Aha, da, državni. Kad je bio rok za završetak i implementaciju? Koji je sad datum? I šta je urađeno? Što ja sutra opet idem na poštu sa Prilogom broj 1 u ruci?

@smarkovic
Jednostavno, ovaj poziv je pogrešno adresiran. Dakle Sloba Marković i ekipa iz ministarstva, ljudi, ajde malo reality check. Vaša dužnost je da nama omogućite da normalno poslujemo - po definiciji, i za to ste plaćeni. Ja ne razumem da mi ovde godinama kukamo jedni drugima o problemima, niko od nadležnih NIŠTA ne radi, dok platu redovno primaju, i sad se pojavljuje neki "help me, to help you" poziv za free consulting i volontiranje? Prva šansa, valjda. Umesto toga, Slobo, ovaj poziv si trebao da uručiš svojim kolegama u državnoj upravi i to sutra prva stvar ujutru na sastanku, pa da zajedno sednete i vidite šta ćete VI SAMI da uradite oko toga. Kad je to već vaš posao, jelda, za koji ste pri tome još i plaćeni.

Znači ovo za ne postojanje odgovarajućeg objedinjenog dokumenta bolje da ne komentarišem. Kao i političku volju koja postoji, tu je, samo što nije, ustvari ipak ne, više sreće u sledećoj epizodi. Nezna se zašto PayPal nije došao? Neverujem šta slušam.

Svaka čast ovim entuzijastima koji nude pomoć. Meni lično država još uvek dođe naknadu za 9 meseci civilne vojske - žali bože vremena, lost wages, izgubljeni poslovi, i u tom smislu sam završio sa free radom za istu. Ko ima resurse da u svoje vreme i o svom trošku pomaže trećim licima, koji usput za taj posao već primaju platu, svaka vam čast. I onda ćete držati šipke da se nešto od toga i ostvari? Srećno.

Saberite se. Na posao.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gargoyle za poruku:
Staro 10. 09. 2010.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Čitam šta pišete danas i juče, malo sam iznenađen tolikom "potrebom" da se hejtuje oko ove inicijative, ako već postoji višak energije onda mi se čini da je usmeren na pogrešnu stranu.

Ovde nije reč o propisima koji nisu dovoljno dobri nego o propisima koji i ne postoje. Što se tiče paypal i "odliva kapitala" to jednostanvo nije tačno jer bi svi normalni prodavali robu na netu, država bi uzimala PDV, sve bi bilo po PS-u, ne bi bilo potrebe da se ljudi "snalaze" kao sada a prodaja bi skočila drastično a time i novac koji država ubira od toga. Ne verujem da tamo sede glupi ljudi koji ne znaju da sada država ima 0 od svega toga, i da bi sa regulativom obezbedili normalno funkcionisanje prodaje a samim tim i svoje prihode.

Kao što sam već rekao, kuka se godinama da "nas niko ništa ne pita" a kada nas je prvi put neko konsultovao i tražio pomoć koju smo godinama nudili, odmah se pokreće priča "ni kod babe nema džabe".

Dakle ti nećeš da pomogneš? Niko neće? Onda će oni sami da sastave onako kako oni misle da treba da bude, a posle ćemo opet da kukamo da to ne valja i da su trebali da se konsultuju sa nama?

Drugi štrajkuju da bi dobili pravo da budu konsultovani pre donošenja zakona, nama se to nudi na tacni a mi bi da dižemo frku jer su se drznuli da nas cimaju a da ne plate ništa.

Ok, mogu da plate i da angažuju konsultante, ali to će opet biti neko od nas, a onda će da bude priča "što ste platili kada ste mogli to da dobijete besplatno", "lopovi", "perete pare", "nepotizam"... bogtepitašta ... ako uđeš ne valja ako ne uđeš opet ne valja.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
9 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 11. 09. 2010.   #9
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Što se tiče paypal i "odliva kapitala" to jednostanvo nije tačno jer bi svi normalni prodavali robu na netu, država bi uzimala PDV, sve bi bilo po PS-u, ne bi bilo potrebe da se ljudi "snalaze" kao sada a prodaja bi skočila drastično a time i novac koji država ubira od toga. Ne verujem da tamo sede glupi ljudi koji ne znaju da sada država ima 0 od svega toga, i da bi sa regulativom obezbedili normalno funkcionisanje prodaje a samim tim i svoje prihode.
Što se tiče PayPall i odliva kapitala to jednostavno jeste tako. Potpuno je nebitno da li država uzima porez ili ne jer iz zemlje odlaze devize. To što će država naplatiti porez i carinu ima za cilj otežavanje odliva deviza čime se država štiti podižući cenu inostrane robe a čime domaća roba postaje konkurentnija.
Činjenica je i da je država Januara 2009.godine smanjila ili ukinula carine i ako to nije u državnom interesu ali jeste u interesu uvozničkog lobija a tako će biti i sa e-trgovinom.

Naslov ove teme je mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine. Svi dosadašnji stavovi uključujući i savet: "Saberite se. Na posao" su u funkciji mapiranja prepreka ma koliko se to nekom sviđa ili ne a sve prepreke koje postoje na putu razvoja e-trgovine su van oblasti koje ovaj forum pokriva.

Postoji aforizam koji možemo uputiti državnoj upravi a potpuno mapira prepreke: "Problem je u vama. Vidi vam se po stomaku!"!

Poslednja izmena od vidak : 11. 09. 2010. u 00:13.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 09. 2010.   #10
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

I have to add my 2p:

Moje misljenje je da ovoj zemlji nema pomoci i da je svaka inicijativa osim atomske bombe slaba i uzaludna. Ali to je samo moje misljenje i nemam nameru da napadam bilokoga ko pokusava da uradi bilo sta.

Blues je potpuno u pravu, kako kod da radis gomila ce da vice "Ua, lopovi!"
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
5 članova zahvaljuje McKracken za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mapiranje prepreka za razvoj e-trgovine smarkovic e-Business 31 10. 11. 2013. 07:49
Mapiranje dugmića na YT kanalu pcigre Marketing i SEO 0 09. 07. 2008. 15:33
Ip geo mapiranje po gradovima?!? LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 13 04. 04. 2008. 17:51
[komentari] cavz.com Dzordz Web site, dizajn i multimedia 11 19. 06. 2007. 22:40


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.