DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 08. 2007.   #101
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Izvinjavam se na kasnijem nejavljanju, prevideo sam ovu temu.

Ono u čemu se ne razumeju Degojs i McKracken jeste sistem razmišljanja u odnosu na položaj u firmama u kojima rade: Degojs razmišlja sa aspekta osobe koja tehnički rešava probleme koji su tema, a McKracken sa aspekta nekog ko izgubi 12k EUR u jednom danu zbog problema sa hostingom. Trebalo bi da se složite da se radi o veoma različitim perspektivama iste priče.

Po mom mišljenju, oba rešenja mogu da piju vodu, i verovatno inhouse osobe za administraciju/održavanje sa outsourced managed hosting rešenjem su najbolje rešenje za B92.

Cena koju sam izneo je prošlogodišnja ponuda koju sam čuo iz firme koja je već radila sisteme managed hostinga, za konkretan slučaj saobraćaja od 30Mb/s. Naravno da uvek postoje manje ili veće cene, a razlika je, kao što rekoh - u postavci:

1. McKracken kaže: imam business koji mi donosi dovoljno para da platim cenu (4.000+ USD) i da se koncentrišem na profit, a ne na kreiranje novog dela firme koji će se baviti ovom tematikom (najveći trošak u firmi su troškovi zaposlenih).
2. Degojs kaže: postoje početni troškovi hardvera i konstantni troškovi Interneta i osoba za održavanje, ali na godišnjem nivou to može da bude jeftinije, a istog kvaliteta ili jeftinije od cene managed hostinga.

Razlika je u biznis logici! Tj. kako ko gleda poslovnu postavku svoje firme, svog načina rada...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #102
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
a ne na kreiranje novog dela firme koji će se baviti ovom tematikom (najveći trošak u firmi su troškovi zaposlenih).
Kakvo crno kreiranje novih delova firme koji će se baviti ovom tematikom? Kojom tematikom tačno? Rotiranjem traka i proverom backupa?

Pa eto ti moj lični primer. Niko novi nije zaposlen da bi to radio.

U slučaju inhouse hostinga, Restaka i Bizija možeš da gledaš upravo kao firmu koja bi pružala uslugu managed hostinga, samo što ne pružaju uslugu bilo kome zainteresovanom, već samo za B92.

A ni početno ulaganje za hardver ne mora biti veliko, ako se uzima na kredit i slično.

Jedini problem jeste ono što je Peca rekao - kakve su linije, da li je izvodivo sa te strane, koliko bi te "derali" za sve to. Ne znam stvarno, to bi mogao biti priličan trošak ili nerešiv problem.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 19. 08. 2007. u 17:53.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #103
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

koliko sam upoznat b92 je i isp koji kao jednu od usluga nudi web hosting i server housing, tako da je cela ova prica malo licemerna

nista licno. just 2c
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #104
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

^Haha, pa u pravu si, već pružaju takvu uslugu..

Sjajna reklama:

- Držite svoje servere kod nas!
- A gde vi držite svoj servis, B92.net?
- Kod druge firme
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #105
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Samo da dodam nesto sto sam primetio.
ES ima 400k, a Burek 600k pages / day, a hostuju se na obicnom hardverskom resenju - dva snazna PC-a ili jedna zver od PC-a.

Burekova zver je 360 eura mesecno.
Ako ta 'zver' izdrzi 600k bez problema [jer vidim da generise stranicu za 0.05 sec], onda ce da izdrzi i tih milion.
Plus znam da SMF [koji Burek koristi] moze jos da se optimizuje, bas kao sto moze i custom-made B92 portal.

sve u svemu - jedan snazan PC bi mogao da izdrzi B92, pod pretpostavkom da su njegov web softver pisali ljudi koji su razmisljali o optimizaciji.
cak i da ne moze jedan - stavis mysql na drugu snaznu masinu, i to ce da radi 100%.

dakle, ako se odluce da se odvoje od Sorosha, ne moze vise od 700-800e da ih kosta nikako.

naravno, ne dobijaju zero downtime, ali to ni sada nemaju [gde god da se hostuju]
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #106
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa nije problem ta jedna masina Masina radi - pa radi. Problem je sta kada ta masina ne radi
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #107
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
Ako ta 'zver' izdrzi 600k bez problema [jer vidim da generise stranicu za 0.05 sec], onda ce da izdrzi i tih milion.
Odakle ti ideja da je to bez problema?

To jedva da funkcionise i sve dok ceo dan downtime-a ne kosta previse nece biti promenjeno.


Citat:
Problem je sta kada ta masina ne radi
O yeah. I kako da nadjes nekoga pismenog da bude adminstrator.

@Degojs: U zemlji ukojoj svi provajderi redovno stavljaju ovakve stvari to o cemu ti pricas je masta:

Citat:
Obaveštavamo vas da će u četvrtak 26.07.2007. od 5h do 8h doći do prekida u Internet saobraćaju.
Razlog za ovo su radovi na mreži koje će obavljati Telekom Srbija.
(primeti da je ovo NAJAVLJEN prekid)
__________________
HuxleyDev

Poslednja izmena od McKracken : 19. 08. 2007. u 19:33.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #108
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Pa nije problem ta jedna masina Masina radi - pa radi. Problem je sta kada ta masina ne radi
pa napisah da time ne dobijaju zero downtime, niti tehnicku podrsku o kojoj McKarcken prica, tako da ne moze to ni da se poredi, ali je fora da oni ni sada nemaju takvu tehnicku podrsku i zero downtime.
napisao sam samo koliko bi ih kostalo ako bi uzeli da placaju dedicated sa istim uslovima koje sada imaju.

ako zele profi hosting, zero downtime, itd... onda moraju i da plate.
u to sta se vise isplati ne bih da ulazim, ionako su degojs i mckracken sve rekli.

@McKarcken
masina koja stranicu generise za 0.05 sec mi ne deluje kao opterecena masina, bar kad je u pitanju Intel/AMD procesor, koji i ne moze brze da generise jedan prosecan topic.
zato mi deluje kao neopterecen.
gresim li?
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 19. 08. 2007. u 21:33.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #109
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Nije uvek neopterecen Taj load skace povremeno do nebesa sto sve zavisdi od posete.
__________________
HuxleyDev
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 08. 2007.   #110
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Nije uvek neopterecen Taj load skace povremeno do nebesa sto sve zavisdi od posete.
ok
onda da demantujem samog sebe... racunice mi ne piju vodu
jer b92 mora da izdrzi i peek-ove...
mada, kada bi keshirali prvu stranu... i uzeli dva servera, i peek bi mogao da se prevazidje....
no, kontam da bi sve to bilo na ivici da prsne...
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 19. 08. 2007. u 23:28.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:55.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.