DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Hardware
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Hardware Hardware reviews i preporuke

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 03. 2011.   #31
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Meni to sa OS-ovima dođe ko sa mobilnim telefonima. Ko koristi Sony Ericsson hvaliće ga do neba, ko koristi Nokiu njemu je ona najbolja. Za mene je lično Siemens bio zakon po svom softveru.

No jednom kad promenite telefon, posle par dana korišćenja naviknete se i na novi softver i ukapirate da i drugi telefoni mogu da primaju pozive i šalju SMS poruke.

Tako posle kraćeg druženja sa Mac OS X mogu da kažem da je meni sve to isto samo malo drukčije i sve je stvar navike i iskustva. Da idem na pusto ostrvo poneo bih sa sobom Windows 7 jer ceo život koristim Windows.

Što se samog hardvera tiče, ja sam nedavno kupio MacBook AIR 11". Trebalo je da mi posluži kao ulaznica u Mac svet i razvoj iOS aplikacija. No kako stvari stoje, za iOS neću baš imati vremena skorije, ali sam zato dobio jedan super notebook. Kvalitet izrade i forma pakovanja je, barem u slučaju AIR-a, nešto što zaista ostavlja utisak. Sve to uz odličnu tastaturu koja ne obećava na prvi pogled, i odličnu autonomiju baterije, naročito kada se prešaltujete sa HP-a Naravno sve ima i svoju cenu.

Da napomenem samo da nikad nisam bio neki Apple fan, niti sam danas. Uvek sam se ložio na Thinkpad, evo i danas gledam na novi Thinkpad X220 i ide mi voda na usta :P, mada ću se posle AIR-a teško vratiti na neki debeli notebook.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 03. 2011.   #32
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Pogledao sam malo sw za Mac i uporedio sa ovim sto koristim sada.
Ono sto sam nasao je, da za skoro sav sw koji koristim trenutno, imam isti za Mac.

Izuzeci su:
1. WinMerge (ima dosta free zamena)
2. Notepad++ (za njega nisam nasao nijednu free varijantu)
3. HeidiSql (uzecu ovaj novi Mysql alat - ne secam se kako se zove, ako ne neku light web varijantu, ionako sav tezi posao radim iz konzole)
4. Total commander (nisam ni trazio neku alternativu koja radi slicno)
5. LibreOffice ili OpenOffice, mada to i ne koristim, vise koristim google apps

Ono sto po meni izdvaja Mac racunare je manje-vise pored odlicnog marketinga, visoke cene, pre svega kvalitetan hw i ta upeglanosti UIa. Ima cak i mnogo kvalitetnijeg hw od istih i u svetu PCa, ali sustina je da je OSX i pakovan samo za taj mali procenant hw (ko sto rece i jablan). Pa onda nije mnogo tesko da sve bude tako upeglano.
Ali ono sto stoji, da Mac jeste kvalitetan u svakom pogledu, stoji.

Sve u svemu cuo sam dosta stvari ovde koji jesu korisne i interesantne (ako jos ko ima nesto da doda, neka puca ).
Drago mi je sto nismo skrenuli sa teme. E sada ono sto ostaje na meni jeste da se odlucim u narednim danima, sta da uzmem, da li zagrizem jabuku ili da se drzim proverenih kombinacija (s tim sto sa Dellom bih uzeo jaci hw i imao veci broj i izbor eksternih prikljucaka, ali i imao cimanja dok ga podesim na Linuxu ... takodje i ne znam koliko bi njemu baterija trajala, dok je kod MBP satnica impresivna).

I jedno i drugo ima kako dobre tako i lose strane, pa cu videti.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #33
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Koristim MBP za web development, i radim u firmi gde svih 20ak radnika koristi Mac (mada Mac generalno vlada medju Drupalcima, na svakoj konferenciji se broj ne-Mac i ne-ThinkPad laptopova može izbrojati na prste).

Jednom kada se navikneš na taj kvalitet hardvera, nema nazad. Baterija nenormalno dugo traje, a ekran je prosto fenomenalan. I to će ti reći svako ko je koristio Mac.
Naravno, sve ovo postoji i u PC svetu, ali itekako mora da se plati, pa tu nestaje priča o Mac-u kao osetno skupljoj opciji (kvalitet košta i to ti niko neće dati za 600 evra).

Koristio sam isključivo Linux godinama, a onda se vratio na Windows (i fan sam sedmice), i ne oduševljavam se previše Mac OS X-om, ali stoji to da je lep, stabilan, UNIX ispod haube (sve linux alatke koje su mi nedostajale na Windowsu ovde imam). Software do sada nisam plaćao (probao sam sve te "fancy" editore, i vratio se na Komodo Edit). Takodje, instalacija programa mu je stvarno jednostavna (prevlačenje ikonice u Applications folder) i to je nešto što me svaki put oduševi.
Instlirao sam i MacPorts i koristio ga 5-6 puta, svaki put bez problema.

Možda bih instalirao još neki OS (Linux i Windows su uvek opcija), ali hardvera se ne odričem.

Sledeći je sigurno Air sa SSD-om, razlika u brzini je osetna.
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Bojan Zivanovic za poruku:
Staro 25. 03. 2011.   #34
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Kao sto sam par puta rekao na ovoj temi, MBP ima stvarno odlican hw, a i nedostatke sto se tice eksternih prikljucaka.

A kao i sto rekoh za manje para ovaj Dell koji sam naveo ima mnogo bolje performanse i prikljucke kakve hoces (a naravno da i kosta mnogo vise od 600 evra).

I kada pogledam stvari ovako, verovatno ne bih uopste razmisljao o MBPu. Jeste da je MBP lepsi i elegantniji, ali ne kupujem laptop da bi ga nekom pokazivao, vec da bi sto komotnije radio svoj posao.
Aj memorija tako i tako (4GB cenim da je dovoljno za sve podignute programe koje koristim - na Win7 64b ne prebacujem 1.7GB).
Ali SSD od 256GB u odnosu na 500GB/5400rpm se stvarno ne moze porediti. Moze i u Mac da se ubaci, ali izadje jos skuplji.

<offtopic>
Kada smo kod ovoga, koliko otprilike pod punim opterecenjem kada popalite sve moguce appove koje koristite u devu vam na Snow Leopardu zauzeta memorija? Pitam zbog toga da li da razmisljam o upgradeu na 8GB...
Mada uskoro izlazi i Lion, a ne videh nigde njegove buduce zahteve. Mozda neko zna nesto o tome? I kakva je procedura da se upgraduje sa Snow Leoparda na Liona? Jel mora da se instalira fresh ili ima neko upgrade dugme?
I jos jedno... koliko je stvarno i7 procesor bolji da se uzme u odnosu na i5. Jeste da je bolji, ali da li vredi i da se ovde ulaze?
</offtopic>

Iz mog ugla gledano razlika izmedju ova dva modela je u tome sto na MBP sve radi iz prve (sw mozda ne, pricam o hw), dok na Dellu bas i nije tako. Danas sam ugrabio jedno 45min, da prelistam jos neke stvari za Latitude e6510 i njegovu instalaciju na Ubuntu i naravno da postoje jos neki problemi na koje ranije nisam naisao (touchpad ne radi kako treba - skoro da je nemoguce da uopste i radi, jer koristi neki novi protokol, grafika koju sam pominjao - mada se da namestiti, mikrofon i suspend/resume, fan kontrola i jos par stvari).
Cak postoji verovali ili ne, na Ubuntu sajtu da za E6510 postoji posebna verzija, koja omogucava da teras hw u punom sjaju. Ali izgleda da se neko salio, posto je to neka netbook varijanta Na laptopu sa dve graficke da instaliram netbook Ubuntu. Mada mozda ce biti bolja situacija na 11.04, ali ko zna...

I iskreno ako ce neka stvar da me prelomi da uzmem Mac jeste ta. Ma kolika bila neupeglanost nekih aplikacija na Linuxu, pucanje zbog deps-a i sl., sa time mi nije problem da se nosim, nosio sam se puno puta.
Ali da imam odlicnu masinu, a da mogu samo mali deo nje da koristim i da rad na njoj postane samo mucenje uz gore navedene probleme koje mogu da budu i vise nego iritantni, mislim da nema mnogo smisla.

Tako da 'bem li ga sta da radim .
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #35
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
I iskreno ako ce neka stvar da me prelomi da uzmem Mac jeste ta. Ma kolika bila neupeglanost nekih aplikacija na Linuxu, pucanje zbog deps-a i sl., sa time mi nije problem da se nosim, nosio sam se puno puta.
Ali da imam odlicnu masinu, a da mogu samo mali deo nje da koristim i da rad na njoj postane samo mucenje uz gore navedene probleme koje mogu da budu i vise nego iritantni, mislim da nema mnogo smisla.

Tako da 'bem li ga sta da radim .
Da dolijem ulje... sa 4 GB, a naročito sa 8 GB RAM-a možeš da digneš Linux u VM i da imaš sve što ti treba, a nema na Macu. Štaviše, pogledaj Vagrant.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #36
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao nn.nn Pogledajte poruku
Da dolijem ulje... sa 4 GB, a naročito sa 8 GB RAM-a možeš da digneš Linux u VM i da imaš sve što ti treba, a nema na Macu. Štaviše, pogledaj Vagrant.
Dolio si, nema da brines
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #37
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
Ali izgleda da se neko salio, posto je to neka netbook varijanta Na laptopu sa dve graficke da instaliram netbook Ubuntu.
Netbook Ubuntu je običan ubuntu sa par dodatnih paketa (ja koristim par netbook paketa na "običnom" - npr. gnome-globalmenu). Uvek možeš da ga namestiš da radi i izgleda kao i klasičan. Na kraju krajeva, netbook edition će biti merdžovan u desktop edition u sledećoj verziji.
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #38
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Netbook Ubuntu je običan ubuntu sa par dodatnih paketa (ja koristim par netbook paketa na "običnom" - npr. gnome-globalmenu). Uvek možeš da ga namestiš da radi i izgleda kao i klasičan. Na kraju krajeva, netbook edition će biti merdžovan u desktop edition u sledećoj verziji.
Radi se o ovome http://www.ubuntu.com/certification/...re/201009-6534.
Na Ubuntu forumima sam nasao cak i link do tog ISO diska, ali vise ne radi.
Ono sto su ljudi rekli da je to bio link do Ubuntu netbook verzije, koja u sebi ima neke Dell recovery tools i jos nesto slicno. Ali i niko ga nije isprobao. Inace to moze da se skine i sa apt u bilo kojoj verziji. Tako da ljudi imaju i dalje probleme kao sto sam gore naveo, neki vece, neki manje i za sada mi je to jedina veca stvar koja me sprecava da se odlucim za Dell. Moracu malo a proguglam da vidim da li jos negde moze da se nadje ovaj CD. Mada i ono sto me kopka jeste da li ce stvari koje sada jesu problem sa njim, biti ispravljene u 11.04, koji izlazi za meseca dana.

Gledao sam i ThinkPad, posto su ga vec puno ljudi ovde naveli da im je na listi zelja.
Konkretno kod nas od tih biznis modela T510 je nazastupljeniji. Nije jeftin, a nudi relativno mrsavu konfiguraciju.
Ista prica i za ThinkPad Edge 15.
__________________
Twitter

Poslednja izmena od _korso_ : 25. 03. 2011. u 11:31.
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #39
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Dakle ista prica za ThinkPad. http://www.ubuntu.com/certification/...re/200912-4905.

Isti problemi kao na Dellu, novija tehnologija, slaba podrska za neke stvari kao i gore sto sam rekao. Na Win7 radi sve ok.

Postoji neki background kako to da se resi, neko resio, neko nije, ali opet ne dobijas 100% hw koji imas, vec dosta okrnjen. Da se ne ponavljam .
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 03. 2011.   #40
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

^ Ne kontam, ovde samo piše da treba da prevuče proprietary drajvere koji ne dolaze uz Ubuntu, ne piše da bilo šta nije podržano?
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.