DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 03. 2008.   #1
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default problem oko paginacije

Imam tabelu sa postovima, treba namestiti da se na strani prikaze limitiran broj postova, ali nece postojati unapred odredjeni broj postova po strani, nego ce se rucno birati iza kog posta dolazi page break. Znaci u admin delu se izabere npr. da iza 7-og, 12-tog, 24-tog posta dolazi break, i to onda znaci da ce se na prvoj strani prikazati prvih 7 postova, na drugoj postovi 8-12, itd.. Break se u tabeli belezi poocu boolean polja, ako postoji break iza tog posta onda je TRUE, inace FALSE (odnosno 1 i 0, mysql ne razlikuje boolean od integera)

so far so good, ali kako sad da odradim paginaciju na strani? Da mi se ispise: Pages 1 [2] 3 4 5 ako sam trenutno na drugoj strani, a ima ih ukupno 5.

Jel ima neko ideju kako efikasno pronaci offsete i limite za svaku od strana? Trebao bi mi upit tipa: nadji pozicije u rezultatima za rekorde sa nekim uslovom, ali to ne umem da napisem?! Jedina (ali seljacka) mogucnost koje sam se setio je da izvadim sve rezultate, pa da u php-u protrcim kroz niz i nadjem indexe, ali nadao sam se necem brzem i elegantnijem...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 01. 03. 2008. u 12:39.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 03. 2008.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Znaci broj strana kod tebe je u stvari broj break-ova, zar ne? Ja bih nasao koliko ima break-ova, pa bih onda proverio na kojoj sam strani i uz pomoc drugih sort kriterijuma (pretpostavljam da sortiras po jos nekom kriterijumu, recimo datetime) prikazao samo one od proslog break-a, do novog break-a (mozes da pokupis i id koji je vezan za taj break).

Ne znam kakva je struktura tabele pa govorim napamet.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 03. 2008.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ja bih koristio malo drugačiji pristup čisto da dignem pritisak čistuncima i profesorima informatike - umesto flaga čuvao bih na kojoj se tačno strani nalazi post. Broj strana je broj distniktnih vrednosti tog polja. Lista postova na 5. stranici ide sa where to_polje = 5.

Ne znam da li je u tvom slučaju ovaj pristup izvodljiv i ima smisla jer zahteva da prilikom izmene reindeksiraš vrednosti polja, ali eto - drugačija perspektiva.

PS: Interfejs za ovo bi bio ludilo lud Šteta što nemam potrebu ni za čim sličnim inače bih već sad seo da ga skuckam
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 03. 2008.   #4
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Break se u tabeli belezi poocu boolean polja, ako postoji break iza tog posta onda je TRUE, inace FALSE (odnosno 1 i 0, mysql ne razlikuje boolean od integera)
A kako bi bilo da to polje promeniš da bude integer. Ako je 0, onda je to naravno kao i FALSE, a svaka druga vrednost bi ti bila kao TRUE, ali bi ti ujedno taj broj (1,2,3..) rekao koja je strana (break) u pitanju.

A ako postovi mogu da se brišu.. e onda nisam baš siguran kako bi to radilo, cela ta stvar koju si zamislio

U stvari, to je slično ovom što Ilija reče, kad malo bolje pogledam. Opet imaš taj problem kad se izmene vrednosti u admin delu..

Evo još jedna ideja: napravi drugu tabelu gde ćeš imati definisano da postovi 1-7 na 1. stranici, 8-12 su 2. stranica, itd (tabela sa dve kolone: "postID" ide redom 1,2,3,4,5,6.. dokle ti treba, a druga kolona je "stranicaID" u kojoj bi onda imao 1,1,1,1,1,1,1,2,2,2,2,2, ..). I onda lako nađeš na kojoj si stranici? Valjda, ako sam dobro razumeo..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 01. 03. 2008. u 22:26.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 03. 2008.   #5
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

Citat:
Originalno napisao degojs Pogledajte poruku
Evo još jedna ideja: napravi drugu tabelu gde ćeš imati definisano da postovi 1-7 na 1. stranici, 8-12 su 2. stranica, itd (tabela sa dve kolone: "postID" ide redom 1,2,3,4,5,6.. dokle ti treba, a druga kolona je "stranicaID" u kojoj bi onda imao 1,1,1,1,1,1,1,2,2,2,2,2, ..). I onda lako nađeš na kojoj si stranici? Valjda, ako sam dobro razumeo..
Ovako bih i ja uradio... Tada nemas problem, ukoliko npr. peti post na prvoj stranici zazelis prebaciti na drugu stranicu - samo mu promijenis stranicaID na 2 i gotova stvar...
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

hvala svima, sklepao sam nesto izmedju, u zasebnoj tabeli snimam kao niz pozicije na kojima su pocheci strana, tipa 0,7,12,24, a trenutni page number prenosim kao parametar.. i onda se iz toga da izracunati offset i limit za svaku stranu... sta god da se izmeni oko postova u administraciji, kreiram naprosto ceo niz iz pocetka (ne desava se precesto, a tako je najjednostavnije)

ovo sto je degojs predlozio je isto dobro resenje, ali sam prekasno to video, pa cu to da ostavim za neku sledecu priliku...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #7
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

a sta je sa sortingom?
recimo da imas 12 rekorda u tabeli, svaki cetvrti je vrednost break sto bi znacilo da se strana tu deli (3 strane po 4 elementa), ali po odredjenom kriterijumu sortiranja ispade da svi rekordi sa break treba da budu na prvoj strani - onda ispada da ces imati 2 strane sa po jednim rekordom i cetvrtu sa 10

edit: u medjuvremenu si resio
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #8
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

Citat:
Originalno napisao conica Pogledajte poruku
ali po odredjenom kriterijumu sortiranja ispade da svi rekordi sa break treba da budu na prvoj strani
To je dokaz, da je rjesenje sa breakom totalno lose...

@ivanhoe: Mislim da je to tvoje rjesenje sa cuvanjem pozicija komplikovanije i teze za odrzavanje, tj. manje je fleksibilno za eventualnu naknadnu izmjenu aplikacije... Mislim da bi se isplatilo potrositi jos nekoliko sati i napraviti rjesenje po degojsovom prijedlogu...
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 03. 2008.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ok, ovo je usko definisana fora, sortiranje je iskljucivo hronolosko (blog-like), tako da cela stvar ima smisla u tom kontextu. E sad ako se menja redosled sortiranja, onda bi morali za svaki nacin sortiranja da se definisu zasebni break pointi, to bi resilo taj problem, ali bi sve zajendo postalo beskonacno komplikovano
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Double float problem - resen, ali ima dodatni problem :0 ljtruba (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 34 23. 08. 2008. 03:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:23.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.