DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi > Domain Name Service (DNS)
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Domain Name Service (DNS) Sva pitanja vezana za DNS servere i domene

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 06. 2009.   #1
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default Produženje trajanja .yu domena kod ICANN

Dragi svi,

na dnevnom redu predstojeće sednice Skupštine RNIDS biće i pitanje dodatnog perioda koji treba da se traži od ICANN za produženje života .yu domena na Internetu, radi kompletiranja tranzicije sa .yu na .rs.

Da podsetim, trenutno trajanje prelaznog perioda (a samim tim i rok trajanja .yu TLD u root-zone) ograničen je do 30. septembra ove godine, odlukom UO ICANN iz septembra 2007:

http://www.iana.org/reports/2007/rs-...11sep2007.html

"Resolved (07.79), that the Serbian National Registry of Internet Domain Names, and the Government of Montenegro, work to complete the transition from the .YU domain to the .RS and .ME domains, so that it may be removed from the DNS root zone no later than 30 September 2009."

Takođe, iz zapisnika sa sednice UO ICANN vidi se da postoji prostor za produženje ovog roka, ukoliko se utvrdi da je to potrebno:

http://www.icann.org/en/minutes/prel...rt-11sep07.htm

Skupština RNIDS je jednom od svojih odluka iz oktobra 2007. obavezala UO RNIDS da u saradnji sa ICANN učini sve da se ovaj rok produži (strana 4):

http://www.rnids.rs/files/list0034.pdf

Ja sam od strane UO RNIDS zadužen za podnošenje izveštaja o tranziciji za ICANN i zastupanje predloga za dodatno produženje života .yu TLD.

Moja preliminarna "ispipavanja pulsa" ljudi iz IANA i UO ICANN govore da bi realne šanse za uspeh imao predlog u opsegu od 6 do 24 meseca. Dakle, ili do marta 2010. ili do septembra 2010. ili eventualno nešto duže (recimo, do kraja 2010), ali mislim da predlog za produženje duže od dve godine od trenutno utvrđenog roka (30. septembar 2009) ne bi imao neke izglede za uspeh.

Takođe, vrlo realna je i mogućnost da UO ICANN ostane pri prvobitno određenom roku tj. da ne prihvati naše argumente ili ne prihvati predloženo produženje.

Budući da ću izveštaj predstaviti ICANN tokom naredne nedelje, zainteresovan sam da tokom narednih nekoliko dana čujem vaša razmišljanja u vezi sa dve stvari:

- Koliki dodatni rok tražiti od ICANN?

- Koje dobre argumente tj. tranzicione probleme koji postoje u ovom trenutku, navesti u prilog produženju roka?
(što više detaljnih obrazloženja aktuelnih problema i što više konkretnih cifara, to bolje)

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2009.   #2
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Slobo, hvala na trudu.

Rok za produzenje treba da bude maksimalan moguc. Doduse, steta za vlasnike .yu domena, kao i za cjelokupni srpski internet je vec nacinjena i iako ne vidim nacina da se ona pretvori u neki konkretan iznos vjerujem da je ogromna.

Sa druge strane imamo .su primjer koji je drasticniji od .yu, ali znas i sam kako su Rusi stali iz toga i prakticno i dalje imaju taj domen. Prilicno sam siguran da bi ista stvar bila i sa .uk domenom da se kojim slucajem .uk raspane (a znamo koliko je trajao i .gb domen bez ikakve potrebe). Vjerujem da je postojanje .su sasvim jak presedan da se sprijeci brisanje .yu, bar za neko vrijeme.

Kasno je sad da se ugledamo na Ruse, ali ako se 15 godina nakon "suspenzije" .su domena i dalje moze registrovati taj domen, zasto smo uvijek mi sugavi i kod nas ne moze cak ni da ostane u zamrznutom stanju, bez novih registracija.

Usput, ja sam vec naveo primjer na DTP-u da nije sve tako jednostavno kao promijeniti ime domena nekog sajta ili provajdera na primjeru email adresa u raznim web aplikacijama, gdje ne postoji automatski nacin da se urade izmjene i prakticno ostajemo sa dobrim procentom neaktivnih naloga u web aplikacijama po cijelom srpskom internetu (moja procjena je da je izmedju 10-20% najmanje). Da ne govorim placene reklame, adresare, vizitke... Jednostavno, za bilo koga ko se una domacem trzistu ozbiljno bavi internetom kao poslom ova tranzicija je bila jak udarac, da covjek padne, a gasenje .yu domena je jos udaranje dok je na zemlji.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 17. 06. 2009. u 12:02.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2009.   #3
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Da se ne ponavljam:
Citat:
Originalno napisao Peca Pogledajte poruku
Slobo, kukajte im. I to im kukajte mnogo.
Meni 50% emailova stizu sa co.yu [@eunet.yu, @sbb.co.yu]... ljudi jos nisu izmenili to...
ebanking softver se obraca 24x7.co.yu domenu...

uglavnom, imate valjane argumente da trazite produzavanje.
kukajte im, ozbiljno to kazem
da dodam i:
- mailing liste su pune .yu emailova
- masa linkova na sajtovima i dalje linkuje .yu sajtove [moguc je ozbiljniji potres na pretrazivacima jer .rs domeni nisu ni 10% linkovani kao .yu]
- ljudi jos pisu sa .yu emailova [cak i oni tehnicki obrazovani]
- ovo sto je Zira naveo, masa accounta na soc. mrezama i forumima i dalje ide preko .yu emailova... a ja sam imao i ozbiljne sajtove [kao moneybookers] gde sam menjao email... sta ako neko zaboravi da promeni i propadnu mu pare?
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 17. 06. 2009. u 13:54.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #4
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

Hvala Ziri i Peci na komentarima. Još neko ima da kaže nešto na ovu temu? Diskusija je još uvek otvorena

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 06. 2009.   #5
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Evo i Google upozorava da .yu ističe u septembru.

http://googlewebmastercentral.blogsp...yu-domain.html
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 07. 2009.   #6
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

FYI -- evo celog izveštaja o prelasku sa .yu na .rs za ICANN:

http://www.rnids.rs/files/reportTransitionYuRs.pdf

Hvala svima na korisnim komentarima, koji su mi dosta pomogli u sastavljanju izveštaja.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" smarkovic za poruku:
Staro 02. 07. 2009.   #7
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Good work.
ja zadovoljan.

jedino si mozda mogao dodati da postoji mogucnost da .rs domeni izgube 80% rejtinga [pagerank] na pretrazivacima kada se ugase .yu domeni, jer ce pagerank flow [sa yu na rs] da bude presecen, a .rs domeni jos nemaju dovoljan broj backlinkova.

primer:
- 80.000 sajtova linkuje mycity.co.yu
- 8.000 sajtova linkuje mycity.rs

za sada je sve cool, jer onih 80.000 i dalje imaju dejstvo, jer redirekcija sa co.yu na .rs postoji.
ali, kada ugasis co.yu - redirekcije vise nema, pagerank flow se prekida, spascu na svega 8.000 backlinkova, i sajt gubi 90% rejtinga.
toga se zapravo najvise bojim.

naravno, prolongiranje gasenja domena puno znaci, dobijamo fore da izgradimo nove backlink-ove, pa necemo puno pasti na pretrazivacima.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2009.   #8
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Uz rizik da zvučim kao majstor kvariš, koji je/koji su pravi razlozi za produženje života .yu domena?

Nekako mi se čini da je možda bolje ostaviti 30.09 i time "pregrmeti" sve eventualne probleme (pad linkovanja itd) nego se razvlačiti još 6 - 24 meseca.

Oni koji se brinu za svoje .yu domene, oni su tranziciju već odradili.

Oni koji se ne brinu / ne znaju za to, ionako će "umreti" koji god rok da se postavi.
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 07. 2009.   #9
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

dosta manje stete posle nego sad.
dovoljan razlog?

[potrajalo bi ako ni navodio sta sve moze da se uradi za 24 meseca kako bi gasenje bilo sto manje bolnije, al mislim da se iz gore iznesenog moze shvatiti sta je sve to...]
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 07. 2009.   #10
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Izgleda da nisam bio dovoljno jasan: kako će produženje roka navesti sve one koji prave gore navedene probleme da se "prešaltaju" na .rs?

U stvari, nema veze, meni ni iz džepa ni u džep; to je samo (moje) mišljenje.
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
ICANN odobrio .rs i .me domene Goran Aničić e-Business 2 14. 09. 2007. 17:21
RegisterFly.com izgubio ICANN licencu za prodaju domena Dragan Varagić Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 3 11. 07. 2007. 02:30


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:42.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.