Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 10. 2010.   #6
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger Pogledajte poruku
1. Koliko porodica ima kompjuter, u urbanim i drugim sredinama?
2. Kolika je penetracija Interneta u Srbiji?
3. Koliko korisnika je na dial up-u a koliko broadband?
Odlicna je tema.
Obzirom da je moja firma vec deceniju prisutna na IT trzistu, i da se za svo to vreme skupilo dosta iskustva i statistike koju precizno vodimo od prvog dana, pokusacu da iz naseg iskustva i prakse odgovorim bar na prvih par pitanja.
Napominjem, jos jednom, da u ovom postu necu "teoretisati" i "filozofirati", vec cu sa aspekta firme (koja se bavi IT-jem) iz centralne Srbije (pokrivamo mesta: Jagodina, Cuprija, Paracin) koja je pre krize preko 70% prometa obavljala sa pravnim licima ovde izneti nase iskustvo iz protekle 2 godine.

Negde novembra 2008 godine, statisticka kriva "IT sektora" krece u sunovrat, a posmatrana kroz prizmu:

* prodaje racunara i opreme kranjim korisnicima (fizickim licima)
Nakon 2007 godine, kada je IT u Srbiji zabelezio istorijski rast od 30% (ovo je bio slucaj i kod nas), to se zaustavilo u 2008, da bi se, sada, krajem 2010 godine sve polako pocelo da svodi na "puko prezivljavanje" i ocuvanje sopstveih resursa, u iscekivanju "boljeg sutra".

Krajnjem korisniku postaje sve manje bitno sta ce kupiti, i u prvi plan izlazi "daj da bude sto jeftinije".
U potrazi kupaca za "sto jeftinije" su krenule da dolaze do izrazaja "trange-frange" firme koje rade po sistemu "kod nas sve moze, mi smo najjaci i najjveci".
Roba koju korisnici tu kupuju je jako sumnjivog kavliteta, mnogi su dolazili kod nas sa pitanjem - "da li sam u racunaru zaista dobio to sto i pise"; "da li su mi sve komponente nove"; "pokvario mi se monitor, a "oni" kazu da na "to" nemam garanciju"; "racunar mi je u garantnom roku, ne radi, odneo sam ga u servis i kod "njih" je vise od mesec dana"; ................

Sigurno ce se mnogi pitati - zasto kod nas nisu kupili, nego dolaze da se zale?
Odgovor je jednostavan - zato sto nismo najjeftiniji (ja i ne zelim da mi se pored imena firme stavlja znak jednakosti sa najjeftinije, jer TVRDIM da kvalitet i najjeftinie ne idu zajedno - NIKAD), ali smo u isto vreme "kuca od poverenja", pa ljudi dosli po savet.
I pored toga sto oprema nije kupljena kod nas, gledali smo da svima maksimalno izadjemo u susret iako nam nije bila obaveza - pocev od otklanjanja sitnih softversko/hardwerskih propusta koju je napravio neki "strucnjak zaposlen u NAJvecoj i NAJJacoj firmi" (napominjem da je oprema, citaj racunar, u garanciji), pa do slanja robe (koja nije kupljena kod nas, pa, generalno i nemamo nikakvu obavezu) tih korisnika koja je u garantnom roku (a ne radi) u ovlascene servise, uz finansijsku nadoknadu - 0 din, jer ni nas ta usluga nije kostala; opsta je besparica, pa ako mozemo da pomognemo - mi cemo pomoci, racunajuci da ce kupac u buducnosti to znati da ceni.

.....a u startu je bilo skupo "kod nas".........

* prodaje racunara i opreme malim i srednjim preduzecima
Po pitanju ulaganja u IT, u ovom segmentu trzista je nastala totalna katastrofa.
Firme koje su do pred kraj 2008 godine pravile promete koji su i preko 1 mil dinara, u 2009 godini se to smanjilo na ispod 100k dinara, da bi se u ovoj godini ta cifra priblizila 0 (da, NULI), tj. preduzeca su totalno zaustavila ulaganje U IT infrastrukturu. Ovde su blagi, naglasavam - BLAGI, izuzetak preduzeca koja su generalno "na drzavnoj kasi", ali je i to daleeeko od onog "pre krize", a pitanje naplate je ovde smesno i postavljati.

* odrzavanja i sirenja intranet strukture u okvirima preduzeca
Na ovaj navod sam velikim delom odgovorio u prethodnom pasusu. Napravicu mali dodatak.
Skoro svako odrzavanje opreme kroz ugovore je prekinuto, a o nabavci nove opreme, zameni stare, dotrajale - nema ni govora. Ako se nesto pokvarilo - popravke su se svodile na "zakrpite da radi", ako ne moze, zamenicemo sa "onim starim koji smo pripremili za bacanje". Kupovina nove racunarske jedinice - ni govora.

Dial-UP

Verovali ili ne - jos uvek prisutan.
Kada je ADSL masovno krenuo po Srbiji, ocekivao sam da ce se Dial-UP totalno ugasiti, ali nije tako.
Nakon velike ekspanzije ADSL-a po Srbiji cemu ima nepune 2 godine, broj korisnika Dial-Up konekcije je spao na 20-25 posto onog sto je bilo pre "brzih linia", i verovali ili ne taj procenat se odrzao do danasnjeg dana.
Ko su korisnici? Uglavnom pojedinci kod kojih je broadband konekcija "nemoguca misija" zbog tehnickih uslova, a WiFi konecija koju neki poseduju neupotrebliva.


Vezano za pristup internetu, moram dodati jos jednu tuznu cinjenicu. Poslednjih meseci je primetan izvestan broj korisnika koji VRACAJU svoju ADSL opremu, uz obrazlozenje - da su razlozi finansijske prirode.
Tuzno i zalosno...

__
Ovo je samo kratak pregled/presek situacije koju sam, sada, pred polazak na posao ("ko iz puske") brzinski napisao, i odslikava nase iskustvo.

Iskustvo firme iz centralne Srbije koja je na trzistu prisutna deceniju, koja u svojoj referenc listi ima i dosta "zvucnih" imena, firme koja ima partnerse ugovore sa svim relevatnim IT ciniocima u Srbiji, firme koja ima viziju, firme kojoj je osnovna premisa od samog osnivanja - KVALITET i usluge koju pruza i opreme koju prodaje.

Nakon mog poduzeg teksta - neki ce pomisliti da sam promasio temu.
Mislim da ne. Mislim da je sve ovo sto sam napisao i te kako u tesnoj vezi sa "Internet biznisom u Srbiji"

E, da, zaboravih. Evo jednog interesantnog clanka sa naslovom ""Istorijski" pogled na statistiku Interneta u Srbiji", napisanog pre nesto vise od godinu dana. Slucajno naleteh, a preporucujem da procitate: http://www.ogledalo.rs/it_almanah/275.html
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com

Poslednja izmena od stecko : 20. 10. 2010. u 08:12.
stecko je offline   Odgovorite uz citat