DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 01. 2007.   #61
andrej
profesionalac
Qualified
 
Avatar andrej
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 131
Hvala: 2
7 "Hvala" u 4 poruka
andrej is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za andrej
Default

Pitam se da li postoji razlika izmedju programa A i programa B, sto se ovog pitanja tice, gde kod programa A nemamo predefinisane rss izvore koje korisnici mogu pratiti, vec sta korisnik sam unese, to ce i citati iz programa. Znaci vlasnik programa A izlaze program na upotrebu ali nije odgovoran za sadrzaj koji ce se prikazivati kroz njega tj. na korisniku je da odluci da li ce unositi rss izvore samo sa lokacija koje mu to eksplicitno dopustaju kroz polisu, dok program B ima predefinisane rss izvore sa raznih lokacija ( jednih i drugih ).

Oba programa su komercijalnog karaktera ( recimo prikazuju banere ), i uzmimo da su web orijentisani, sto verovatno i nema uticaja.

Ne znam da li bih mogao da navedem konkretan primer za program A, mozda Google Reader ( da li prikazuje reklame?, a da je komercijalan ne sumnjam ), a za program B uzmimo Blogodak, oko koga se i povela diskusija.

Naravno, za polaznu osnovu sam uzeo stav koji degojs, bojan i ostali zauzimaju.
andrej je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 01. 2007.   #62
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Ono što je suština priče je da kod RSS-a treba razlikovati (1) konzumiranje od strane krajnjih korisnika i (2) reobjavljivanje.

(1) Prvi slučaj podrazumeva konzumiranje informacija preko "povlačenja" RSS izvora od strane krajnjih korisnika putem Desktop (FeedDemon, Omea...) ili online agregatorskih aplikacija (Google Reader, Netvibes...), što je prvenstvena namena ovog kanala.

(2) Drugi slučaj je prosto reobjavljivanje tuđih sadržaja, bez ikakve mogućnosti selekcije sadržaja za krajnje korisnike eventualnih servisa (selekciju je napravio sam servis), čime bi se sam servis mogao deklarisati kao online RSS agregator (gde samo krajnji korisnik bira RSS izvore). Upravo je ovo situacija Google News-a, i razlog pomenute tužbe drugih medija.

Ovde se može podvesti i domaći Planetoid i hrvatski Blogariat, a Blogodak je na dobrom putu da izbegne ovu situaciju dodavanjem funkcije selekcije (kod Blogodka ignorisanja pojedinih izvora, mada je logičnija obrnuta situaciju - ponuditi paket RSS izvora iz koga krajnji korisnici mogu da biraju one kojih interesuju).
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 01. 2007.   #63
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Uh Gorane, sustina je da li se zaradjuje od tudjeg rada a ne plati se nadoknada ili ne. Ako ne zaradjujes kao Wikipedia, prilicno si bezbedan i ako te tuze. To ne znaci da i online reader ne moze zaradjivati, ali ne preko tih feedova, vec na drugi nacin, npr. Google ima pretragu. Google Reader nisam koristio, ali me ne bi cudilo da se ne reklamira u njemu. Opet, prosecni webmaster nije u kategoriji u kojoj je i Google, koji moze platiti odstetu u milionima evra, a da i ne oseti.

Da dodam, Wikipedia bi bila u dobroj poziciji na sudu jer autoru ne onemogucuje zaradu, a tu je i sopstvena zarada (neplacena prava na upotrebu).

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 08. 01. 2007. u 17:32.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 01. 2007.   #64
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Google reader ne postavlja reklame (za sada).

Svejedno, neko je pametno rekao da ce navike o copyrightu trebati biti promenjene, zbog plimnog talasa (ili cunamija?) koji nailazi.

Da bude jasno, svaka cast copyright puritancima na ovoj temi, slazem se da su u pravu.

Jedini problem je sto se okolo pojavljuju servisi protiv kojih se tesko boriti. Evo, pojavi se netvibes, sa par default feedova za koje su sigurno trazili dozvolu. Ostalo je sve akcija korisnika. Sta kasnije, ako neko shareuje 100 RSS feedova u jednom tabu, koji su protiv toga da se njihov sadrzaj deli? Ko je tu kriv? Korisnik koji je shareovao tih 100 feedova, netvibes, ili neko treci? Procitao sam dosta copyright FAQ-va, ali ja na ovo pitanje ne znam odgovor.

Ako rasirimo pricu, dolazimo do jos interesantnijih pitanja: neko postavi najbolje detalje iz domacih filmova preko youtube, ja ih postavim na svoj mali sajt i postavim google ads reklame pored njih. Ko je kriv? Jos gore: neko napravi svoj free filmcic, i ubaci neku domacu muziku, koja je ocito copyrighotvana. filmcic je free, muzika nije. ja to samo shareujem. ko je kriv?
__________________
marinowski.com
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 01. 2007.   #65
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Pa cekaj, tebe nece tuziti, jer neku odstetu od tebe ne mogu dobiti. Ali pojedinac te moze tuziti, recimo da ja Svakodnevnica blog iskopiram, Goran bi me mogao tuziti i cak i da ne zaradjujem, sud moze presuditi da tuzba ima osnova, nema placanja odstete ali neko (tj.ja) placa sudske troskove. A veliki pucaju na veliko. Dakle, sud procenjuje u svakom slucaju posebno, a pogotovu sto za sud u Bg ili Becu ima veze kako su presudjivali Ameri.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2007.   #66
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Ovaj legal deo o RSS-u bi mogao da se resi tako da se postavi standardizaovan nod koji bi govorio nesto tipa

<copyright usage="all/none/Creative common/... etc"></copyright>

nakon toga bi taj deo bio standard da ako softver koji vuce rss naidje na taj nod upozori korisnika da moze samo da cita,redisribuira ili bilo koje dalje ponasanje sa tim rss-om.

U svakom drugom slucaju je bespredmetno pricati sta i kako raditi sa serviranim rss-om jer ako neko pokupi od negde opml nikad nece biti siguran sta moze da radi sa rss izvorima u tom opml-u.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2007.   #67
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Ali pojedinac te moze tuziti, recimo da ja Svakodnevnica blog iskopiram, Goran bi me mogao tuziti i cak i da ne zaradjujem, sud moze presuditi da tuzba ima osnova
hmm, a ovi wallpaperi sto ih valjas, zar nije i to krsenje copyrighta ? Jesi ti bas proverio sa svakim od autora da ti je on dozvolio da zaradjujes pare valjajuci njegove crteze?

e pa tako ti je isto i sa RSS-om, razumno je da pretpostavis da je public domain, ali ako bas hoces da teras mak na konac onda verovatno nije bas 100%...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #68
gastonr
Poslovni softver BLOG
Certified
 
Avatar gastonr
 
Datum učlanjenja: 20.06.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 67
Hvala: 10
5 "Hvala" u 3 poruka
gastonr is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za gastonr Pošaljite poruku preko Skype™ za gastonr
Default

Ajd' ja ću kratko, telegrafski

Moje mišljenje je da upravo zbog ovakvih diskusija (koje su ne sumnjam vođene mnogo pre nas ) i postoji Creative Commons Licenca. Postoji čak na sajtu i "wizard" koji vam može pomoći da odredite kako i pod kojim uslovima ćete distribuirati (ako uopšte želite) sadržaj vašeg sajta.
Svako ko želi ograničiti upotrebu sadržaja svog sajta, najbolje da postavi CC licencu i to je to. Čudi me da je u celoj ovoj diskusiji do sada samo dva puta pomenuta ovakva vrsta licenciranja (Ilija Suden i Nixa su je pomenuli ili možda nisam pažljivo čitao ).

poz,
gastonR
__________________
poslovni softver (dot) net BLOG

Poslednja izmena od gastonr : 11. 01. 2007. u 01:30.
gastonr je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 01. 2007.   #69
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ako sam ja dobro razumeo šta se u ovoj diskusiji pričalo onda CC licencom ti samo jasno navodiš uslove pod kojima objavljuješ sadržaj. Po zakonu, svako kopiranje, reprodukcija itd je AUTOMATSKI zaštićeno. Ako ne navedem uslove korišćenja podrazumeva se da je delo zaštićeno svim merama navedenim u zakonu. Dodavanje CC licence jednostavno kažeš da ne želiš to već recimo odobravam distribuciju i preradu dokle god se navodi odakle je sve krenulo (CC Attribution licenca) npr.

Naravno, tu su još dva parametra:

Share Alike - izvedeni materijal mora biti dostupan pod srodnom licencom
Noncommercial - zabranjena upotreba u komercijalne svrhe
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
metaTED 1.0 - brzo i lako preuzimanje video predavanja sa TED konferencije Petar Marić Opušteno 0 22. 05. 2009. 14:54
Objavljivanje ponuda za posao i slično... DejanVesic Obaveštenja, predlozi i pitanja 10 25. 09. 2005. 15:03


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:43.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.